Jak chronić drewniany taras przed zimą?

Jak chronić drewniany taras przed zimą?

Zimą nasz taras nie musi być ponury i smutny. W prosty sposób można o niego zadbać. Wielu z nas ma piękne tarasy i balkony od wiosny do jesieni. Później bywa już różnie. Często jest tak, że po ostrej i śnieżnej zimie przemarznięte krzewy nadają się tylko do wyrzucenia, a meble ogrodowe do renowacji. Drewno wygląda pięknie zarówno w domu, jak i w ogrodzie, gdzie bardzo dobrze komponuje się z naturalną, zieloną architekturą, wymaga jednak troski i odpowiedniej ochrony. Jak zabezpieczyć je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych? To nic trudnego! Wystarczy trochę czasu, kilka narzędzi oraz dobrze dobrany produkt. Czytaj dalej

 

Przecież niewielkim nakładem sił i środków można zabezpieczyć sprzęty i rośliny przed zamieciami, zawiejami i mrozami. Co więcej, tak przygotowany taras może okazać się przyjaznym miejscem wypoczynku w słoneczne styczniowe dni. Bo któż nie lubi poopalać się zimą… Sprzęty składane, takie jak stoliki i krzesła, najlepiej przenieść do komórki lokatorskiej lub piwnicy, jeśli dysponujemy takimi pomieszczeniami. Jeżeli natomiast nasze meble nie są składane, można je śmiało pozostawić na zewnątrz pod warunkiem, że posiadamy zadaszenie, aby bezpośrednio na drewno czy rattan nie sypał śnieg, który topniejąc zniszczy powłokę lakierniczą. Ważne jest też, aby przed pierwszymi opadami śniegu odpowiednio zaimpregnować materiał drewniany.

 

Jak chronić drewniany taras przed zimą?

 

Z kolei wszystkie akcesoria tekstylne (poduszki, jaśki) należy zdecydowanie przenieść do mieszkania. Zabezpieczone meble to połowa sukcesu. Pozostają jeszcze krzewy. Można o nie zadbać w prosty sposób osłaniając je przed mrozem chochołami. A dekorując słomiane okrycia koralami z jarzębiny ożywimy jednocześnie nasz taras. W okresie świątecznym natomiast wspaniale sprawdzają się światełka, które stworzą niepowtarzalny klimat. Dodadzą uroku mieszkaniu, a równocześnie rozświetlą elewację domu.

 

Chochoły są do kupienia w wielu marketach ogrodniczych, a ich ceny nie są wysokie. Co więcej, impregnat do drewna, chochoły i dekoracje to materiały, z których skorzystamy i w kolejnym sezonie. Dlatego warto w nie zainwestować, aby cieszyć się pięknym tarasem cały rok. Dodatkowo, dbamy o środowisko, bo nie wyrzucamy po zimie przemarzniętych krzewów, a pozwalamy odżyć tym, które mieliśmy wcześniej.

 

http://www.budnet.pl/static/article_images/normal/zabezpieczenie drewna przed zima_altana_ogrod.jpg

Czytaj również: Coroczne olejowanie drewna tarasowego zabezpieczy deski przed zniszczeniem

 

Zimowa aura nie służy wykonanym z drewna, użytkowanym na zewnątrz budynku meblom, altanom czy też innym drewnianym elementom tzw. małej architektury ogrodowej. Nie zawsze mamy możliwość przechowania ich podczas zimy, np. w piwnicy, garażu czy komórce lokatorskiej. Inwestycja w funkcjonalne i piękne wyposażenie ogrodu lub tarasu pochłania nierzadko spore fundusze, warto zatem o nie odpowiednio zadbać. Tylko wówczas będzie nam ono służyć przez długie lata. Co zatem zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć drewno, przedłużający tym samym jego żywotność?


Zima – trudny czas dla drewna

Co działa niekorzystnie na drewniane elementy wyposażenia ogrodowego? To przede wszystkim woda – pod jej wpływem drewno pęcznieje, a więc osłabieniu ulega jego struktura. Trudno wyobrazić sobie jesień bez ulewnych deszczy, a zimę bez opadów śniegu. Wilgoć sprzyja również rozwojowi pleśni i grzybów, które powodują butwienie drewna lub jego siniznę, co obniża wytrzymałość i estetykę naturalnego surowca. Zagrożeniem są także owady, takie jak np. spuszczel, kołatek, drwalnik oraz kornik. Powyższych problemów możemy uniknąć, jeśli zadbamy o konserwację drewnianych elementów, stosując do tego dobrze dobrane wyroby. Jak wykonać to zadanie samodzielnie?


Właściwe przygotowanie drewna

Przy zabezpieczaniu drewna ważna jest odpowiednia kolejność i staranność wykonania prac. Zanim przejdziemy do aplikacji wybranego produktu, musimy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. W pierwszej kolejności dokładnie usuwamy starą powłokę malarską przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Następnie oczyszczamy powierzchnię z powstałego kurzu i ewentualnych zabrudzeń, a także odtłuszczamy. 


Jak chronić drewniany taras przed zimą?


Wszelkie ubytki uzupełniamy zaś szpachlą do drewna, np. marki VIDARON, w kolorze odpowiadającym barwie drewna. Po wykonaniu powyższych czynności przygotowawczych, suche i czyste podłoże zabezpieczamy przy użyciu bezbarwnego impregnatu gruntującego – To bardzo ważny etap, gdyż impregnat głęboko wnika w drewno, wzmacniając jego 

 

strukturę i tworząc warstwę gruntującą pod później nakładane produkty: impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakiery, lakierobejce lub emalie ogólnego stosowania. Zapewnia też pełną ochronę biologiczną drewna. Do stworzenia warstwy podkładowej możemy wykorzystać Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON – mówi Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego FFiL Śnieżka SA.


Powłoka do zadań specjalnych

Następnie możemy przejść do aplikacji produktu nawierzchniowego. Jakie rozwiązanie sprawdzi się tutaj najlepiej? Z użyciem różnych wyrobów uzyskamy inny efekt końcowy. Jeśli zależy nam na szlachetnym, satynowym połysku, subtelnym kolorze, przy jednoczesnym widocznym rysunku drewna, postawmy na lakierobejcę.  Wyjątkowo wysoką wydajnością charakteryzuje się Lakierobejca Dekoracyjno-Ochronna Super Wydajna VIDARON, która zapewnia 6-letnią, skuteczną ochronę drewna. Tworzy ona trwałą, estetyczną powłokę odporną na plamy z herbaty, kawy, wina, keczupu i musztardy. Żelowa formuła wyrobu zapewnia jego wygodną aplikację. Z użyciem tego produktu bezpiecznie pomalujemy też drewniane zabawki.

 

Lakierobejcę nakładamy równomiernie pędzlem – cienką warstwą, w jednym kierunku, metodą „mokro na mokro”. Po pierwszym malowaniu, gdy powłoka wyschnie, wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe, usuwamy powstały w jego wyniku pył i po zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego ponownie nanosimy produkt. Innym rozwiązaniem jest użycie impregnatu ochronno-dekoracyjnego, który w zależności od rodzaju powierzchni, daje matowe lub półmatowe wykończenie, podkreślający naturalne usłojenie drewna.


Jak chronić drewniany taras przed zimą?

 

Czytaj również: Balkon wykończony drewnem zgodnie z trendem hygge, który sprzyja relaksacji


Podczas malowania, na zewnątrz muszą panować odpowiednie warunki atmosferyczne. Prace będą skuteczne, gdy wykonamy je w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, przy temperaturze przekraczającej 5°C. Wyrób będzie mógł wówczas utrwalić się w optymalnym dla siebie czasie, a to przecież gwarancja trwałości powłoki. Drewno to surowiec szlachetny, piękny, przy odpowiedniej pielęgnacji trwały, lecz również wymagający. Jeśli zadbamy jednak o jego zabezpieczenie przed okresem zimowym, wiosną i latem znów będziemy mogli cieszyć się niepowtarzalnym urokiem tego naturalnego materiału.

 

Jak chronić drewniany taras przed zimą?

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Cynkowanie ogniowe sposobem na trwałe ogrodzenie Liczba postów: 275 Grupa: Ogród i dzi... Szczerze nie znam tej firmy. Od lat korzystam z oferty www.galwanizer.pl. Oferują wysokiej jakości usługi galwanizacyjne metali i tworzyw sztucznych w przystępn...
  • Jak urządzić ogród marzeń Liczba postów: 81 Grupa: Ogród i dzi... Czy takie https://oltre.pl/stoly-ogrodowe-technora ttan stoły ogrodowe wykonane z technorattanu będą dobre do ogrodu nowoczesnego? Właśnie jestem na etapie urząd...
  • Jak obudzić trawnik do życia po zimie? Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... A próbowaliście aeratora w płynie? Doskonale odżywia trawnik! http://aeratorwplynie.pl/ - niezawodny preparat do aeracji trawników :)
  • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 73 Grupa: Ogród i dzi... Rodzinny ogród kojarzy mi się z miejscem, w którym oprócz kwiatów, rosną jabłonie i owocowe krzewy z których można podjadać dojrzałe owoce. Miejscem, gdzie kwit...
  • Jakie ogrodzenie wybrać? Liczba postów: 48 Grupa: Ogród i dzi... A może dobrym rozwiązaniem u Ciebie byłaby siatka? Zerknij sobie tu http://www.perfopol.pl/pl/Siatki_zgrzewa ne i zacznij działać. Mnie też czeka w tym roku robi...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15694 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >