Jak i gdzie Polacy wypoczywają?

Jak i gdzie Polacy wypoczywają?

Według danych CBOS-u 2/3 Polaków wypoczywa w kraju, najchętniej wybierając morze, a w dalszej kolejności góry i jeziora. Jaki jest koszt domku rekreacyjnego w każdej z tych lokalizacji? Czytaj dalej

 

Z badań CBOS-u „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2013 r. i planach na 2014 r.” wynika, że 67 proc. osób wyjeżdżając na co najmniej dwudniowy wypoczynek, wybiera Polskę.       W ubiegłe wakacje 26 proc. Polaków odpoczywało w woj. małopolskim, 19 proc. w pomorskim, 17 proc. w zachodniopomorskim (łącznie nad morzem 36 proc.) oraz 12 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.

 

 

Najtaniej nad morzem? Poza kurortami

Nieruchomości w popularnych kurortach, np. Ustce, Kołobrzegu czy Trójmieście, to koszty trzypokojowego mieszkania w Warszawie. Inaczej jest w  miejscowościach oddalonych           o kilka kilometrów od tych kurortów. Przykładowo 800 mkw. działka w miejscowości Złote Piaski w gminie Kosakowo (3 km od miejscowości Rewa oraz 12 km od Gdyni) to koszt około 100 tys. zł – wynika z danych Domiporta.pl. Na takim gruncie można zaparkować kamper albo zainwestować dodatkowo 3 tys. zł w najtańszy domek letniskowy. Istnieje możliwość podłączenia wody, gazu i prądu. Na terenie gminy znajduje się Nadmorski Park Krajobrazowy oraz chronione tereny Natury 2000. Działka z domkiem będzie kosztowała dwutonie więcej. Przykładowo za teren 1300 tys. mkw. w Sztutowie (50 km od Gdańska, 40 od Elbląga i 20 km od Krynicy Morskiej) z drewnianym domem letniskowym trzeba zapłacić ok. 230 tys. zł.  Działka jest bardzo zadbana, a od morza dzieli ją tylko las. Szukając miejsca do wypoczynku nad morzem warto pamiętać, że im dalej nieruchomość znajduje się od plaży oraz od popularnego kurortu, tym jej cena jest niższa.

 

Czytaj również: Remont zamiast urlopu

 

Górskie klimaty pod miastem

Te osoby, które lubią wypoczywać w górach i jednocześnie blisko dużego miasta zainteresują oferty w pobliżu Krakowa. W Małopolsce, chętnie wybieranej przez Polaków na wypoczynek, możliwości jest wiele, choć typowo letniskowe drewniane domki zastępują częściej albo same grunty, albo działki z murowanym domkiem. Dla przykładu: 20 km od Krakowa za 2,5 tys. mkw. terenu trzeba zapłacić 150 tys. zł. Miejsce jest idealne do rozbicia namiotów albo zaparkowania przyczepy kampingowej. Mniejszą i tańszą działkę za około 130 tys. zł można kupić w okolicy Wieliczki. Te osoby, które zainteresowane są działką z domkiem (nawet do remontu), muszą liczyć się z droższą inwestycją, chyba że zrezygnują z lokalizacji w pobliżu znanych miast. W miejscowości Łoniowa w gminie Dębno (68 km od Krakowa, a 25 km  do Bochni) działka z murowanym nieskończonym domem kosztuje 115 tys. zł. Powierzchnia działki to około 1700 mkw., domu około 241 mkw. Jednorodzinny budynek mieszkalny z piwnicami na poziomie terenu, wysokim parterem oraz użytkowym poddaszem jest zbudowany z betonowych pustaków oraz cegły, a spadzisty dach pokrywa dachówka.

 

Im bliżej jeziora, tym drożej

Odpoczynek nad jeziorami w woj. warmińsko-mazurskim nie należy do najtańszych. Za drewniany czteropokojowy dom o powierzchni 121 mkw. na 600 mkw. działce, położony 100 m od jeziora Wulpińskiego w miejscowości Kręsk (15 km od Olsztyna), trzeba zapłacić 530 tys. zł. W tej samej miejscowości, w pierwszej linii zabudowy, znaleźć można dom letniskowy (70 mkw.) blisko o połowę tańszy – niecałe 260 tys. zł. Główne atuty nieruchomości to cicha i spokojna okolica, piękny widok, bliskość terenów zielonych – zachwala właściciel. Wyprawa nad czystą wodę jeziora z tarasu domu to zaledwie niespełna minuta drogi. Wspaniałe miejsce dla miłośników kontaktu z przyrodą, wędkowania i grzybobrania.

 

Czytaj również: MdM lepszy od RnS?

 

Maciej Górka z Domiporta.pl zwraca uwagę, że posiadając nieruchomość letniskową warto zabezpieczyć się przed niepożądanymi sytuacjami. – Włamania czy zniszczenia mienia  to najczęściej spotykane szkody, ponieważ nieruchomości letniskowe użytkuje się sezonowo, rzadko kiedy są stale pilnowane oraz położone są często z dala od miejscowych zabudowań. Aby uchronić się przed włamaniem, można stosować alarmy i monitoring. Innym rozwiązaniem jest dobrze sporządzona polisa ubezpieczeniowa. Oczywiście z racji nietypowych cech nieruchomości letniskowych zakres chronionego mienia i cena jest ustalana indywidualnie. Na rynku ubezpieczeń można spotkać się np. z obwarowaniem, że dom letniskowy nie może być osadzony na palach, ponieważ nie jest wtedy budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego. Roczne koszty polisy z sumą ubezpieczenia do 50 tys. złotych zaczynają się od 400 zł. Nie jest to zbyt duża kwota za spokój, który zyskujemy – opowiada Górka. 

2014-08-01
Źródło: swiezabazylia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Usprawnienie procesów produkcji Liczba postów: 120 Grupa: Trudne tema... Na Twoim miejscu skonsultowałbym się także z przedstawicielem firmy https://forcontrol.eu/index.php/oferta/. Zajmują się projektowaniem i budową urządzeń produk...
  • gdzie kupować elektronarzędzia? Liczba postów: 71 Grupa: Trudne tema... Najlepiej kupować ze sprawdzonego miejsca jak hurtownia https://www.tim.pl/ . Tutaj raz, że wybór jest naprawdę duży, to jeszcze na plus jest to, że są tańsze c...
  • Jaki monitoring domu wybrać? Liczba postów: 210 Grupa: Trudne tema... Dzięki za info, przyda się:)
  • biuro rachunkowe Liczba postów: 214 Grupa: Trudne tema... W czasie pandemii kiedy było dużo obostrzeń to bardzo dużo spraw mogłem załatwić online....Teraz jest trochę luźniej i można już się widywać i dalej mogę załatw...
  • Obróbka CNC Liczba postów: 790 Grupa: Trudne tema... Ja polecam usługi CNC firmę gawronscy.com.pl często korzystam z ich usług i bardzo polecam.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17565 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >