Jak umiejętnie dobrać fugę do koloru płytek?

Jak umiejętnie dobrać fugę do koloru płytek?

Wybór pytek ceramicznych o określonej barwie nie kończy dylematów związanych z kolorystyką podłogi lub ścian. Podjęcie decyzji o tym, jakie płytki wybieramy do swojego mieszania, rodzi kolejny dylemat i pytanie o wybór odpowiedniego koloru fugi. I wbrew pozorom, nie jest to temat, który można zbagatelizować, jeśli zależy nam na estetycznym i pięknym efekcie naszego remontu lub modernizacji. Dowiedz się jak dobrać kolor fugi do płytek, by całość tworzyła spójny i ciekawy efekt. Czytaj dalej

 

Funkcje i zadania fugi – nie tylko estetyka

Fuga to nie tylko estetyczne wykończenie przestrzeni między płytkami na ścianie lub podłodze. Jej podstawową funkcją jest bowiem amortyzacja całej powierzchni, poprawa przyczepności płytek do podłoża i ochrona podłogi lub ściany przed działaniem skrajnych temperatur czy przedostawaniem się wilgoci. Fuga poprawia także dopasowanie płytek do danej powierzchni i zapewnia spójny wygląd całości konstrukcji. Dobór fugi jest więc zadaniem niełatwym i wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników, dzięki którym całość będzie prezentowała się tak, jak sobie to wymarzyliśmy.

 

Kolorystka fugi – zadbaj o spójność i dopasuj do charakteru wnętrza

Rodzaj fugi powinniśmy dopasować do charakteru okładziny. Inne fugi wybierzemy do płytek, inne do kamiennych posadzek i ścian. Znacznie więcej uwagi poświęca się jednak kolorowi fug, ze względu na efekt wizualny. Dopasowując barwę fugi, mamy dwie możliwości: jeśli chcemy uzyskać jednolitą powierzchnię bez wyraźnych odznaczeń, powinniśmy wybrać fugę w kolorze zbliżonym do koloru płytki. Jeśli jednak chcemy, by poszczególne elementy ceramiki były wyraźnie oddzielone, a całość tworzyła efektowny kontrast, lepiej, jeśli wybierzemy fugę w kolorze odbiegającym od koloru płytek. Zasada ta doskonale sprawdzi się w przypadku kafelków o tej samej barwie lub utrzymanych w podobnej kolorystyce. Odważne kontrasty świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, nadając im efektownego wyglądu.

 

Czytaj również: Jak kłaść płytki o dużym formacie - poradnik fachowca

 

jak umiejętnie dobrać fugę do koloru płytek?

 

Jak fuga do mozaiki?

A co z mozaiką? Wielobarwne płytki o różnych kształtach i wymiarach, ułożone na jednej ścianie lub podłodze stanowią coraz częstszy widok, a kolorem fugi, który w najlepszy sposób wyeksponuje nietypowy charakter tak ułożonej okładziny, jest biel. Biała fuga nada różnokolorowym płytkom spójności i pomoże stworzyć efektowną strukturę. Jednak biała fuga nie wszędzie się sprawdzi. O ile w pomieszczeniach mieszkalnych będzie to dobry pomysł, to w budynkach gospodarczych, kotłowniach czy skrytkach, lepiej położyć fugę o ciemnej barwie, ponieważ biała fuga z czasem i tak ulegnie zabrudzeniu.

 

Czytaj również: Przełam monotonię płytek w łazience mozaiką ceramiczną

 

ARTYKUŁ SPONSOROWNY

 

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18059 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >