Stara cegła, nowe możliwości

Stara cegła, nowe możliwości

Niegdyś materiał budowlany, dziś pełnoprawny materiał dekoracyjny. Moda na starą cegłę w aranżacji wnętrz przybiera na sile i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Ceglane ściany z powodzeniem łączą ciepło historii z nowoczesnym stylem życia. Czy jesteś gotowy, aby wprowadzić ten element do swojej przestrzeni? Czytaj dalej

 

Płytki ze starej cegły – przystępny format

Kto by pomyślał, że cegły z rozbiórki staną się tak pożądanym materiałem wykończeniowym? Obecnie jesteśmy tego świadkami – surowe, ceglane ściany to gorący trend w aranżacji wnętrz. Co najlepsze, aby móc zachwycać się pięknem i autentycznością tego typu dekoracji, nie trzeba inwestować w cegły pełne. O wiele lepszą opcją są wytworzone z nich płytki. Są one lżejsze i łatwiejsze w montażu, a ponadto występują w dwóch wariantach: chropowatej – plastry cegły zewnętrznej oraz gładkiej – plastry cegły wewnętrznej. Niemniej różnice między nimi dotyczą nie tylko struktury, ale i kolorystyki. Płytki pochodzące ze środkowej części cegły zazwyczaj mają intensywniejsze ubarwienie niż płytki zewnętrzne (tzw. lico cegły), co wynika z ich narażenia na działanie warunków atmosferycznych.

 

Stara cegła, nowe możliwości

 

Stara cegła – porady aranżacyjne

Wprowadzenie cegieł do aranżacji nie jest łatwą sprawą. Wiele zależy od charakteru przestrzeni, stylu przewodniego, a także od wielkości i poziomu doświetlenia pomieszczenia. W dużych, jasnych wnętrzach można z powodzeniem zadecydować się na wykończenie jednej, a nawet dwóch ścian płytkami z naturalnych cegieł. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku małych lub ciemnych pomieszczeń. Tutaj warto zachować umiar i ozdobić cegiełkami jedynie wybrane fragmenty ścian lub charakterystyczne punkty, np. filary, wnęki czy kominek. Wszystko dlatego, że cegła prawdziwa jest uznawana za materiał „ciężki wizualnie”, co oznacza, że jej nadmiar może wywołać negatywny efekt przytłoczenia lub optycznie zmniejszyć przestrzeń.

 

Stara cegła na ścianie – montaż

Instalacja płytek ceglanych na ścianie to szeroki temat. Obejmuje nie tylko użycie odpowiednich preparatów, takich jak klej czy fuga do cegły, ale także decyzję o wzorze ułożenia. Klasyczne wiązanie wozówkowe może okazać się strzałem w dziesiątkę, jednak biorąc pod uwagę różnorodność współczesnych wnętrz, warto rozważyć inne możliwości. Wiązanie krzyżowe, płytkowe, angielskie, blokowe to tylko kilka przykładów, które mogą stworzyć wyjątkowy efekt. Każde z nich kreuje we wnętrzu inny nastrój – od wyrazistej, industrialnej surowości po elegancki, klasyczny porządek. Dobrze jest także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu cegieł na ścianie, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na wilgoć lub intensywne użytkowanie.

 

Spełnij marzenie o wnętrzu ze starą cegłą – już teraz sprawdź asortyment polskiej marki e-CEGŁA!

 

Czytaj również: Wnętrza urządzone w formalnej prostocie minimaluxu z wykorzystaniem lameli i ryflowań

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19424 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 342

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >