Jak wybrać bezpieczne ogrodzenie ?

Jak wybrać bezpieczne ogrodzenie ?

Sezon budowlany w rozkwicie. Przed rozpoczęciem prac budowlanych często zaczynamy od ogrodzenia naszej posiadłości. Ogrodzenie jest jednym z ważniejszych elementów bezpiecznego domu, gdyż wyznacza granice naszej posiadłości, na którą obcym wstęp wzbroniony.

Teraz, kiedy sezon ogrodzeniowy w pełni, możemy rozejrzeć się za najlepszym ogrodzeniem dla nas. Najczęściej grodzimy się raz na długie lata, warto więc przed budową zapoznać się z przepisami, które mówią jak powinniśmy to robić zgodnie z literą prawa.

Ogrodzenie według polskiego prawa
Każdy właściciel może ogrodzić swoją nieruchomość, nie wolno mu jednak tego zrobić w sposób dowolny. Budowę ogrodzenia od strony drogi, placu, ulicy, torów kolejowych a także innych miejsc publicznych należy zgłosić. Jeśli chcemy wznieść ogrodzenie powyżej 2,2 m, również musimy mieć na to pozwolenie. Należy pamiętać też o tym, że ogrodzenie nie powinno przekraczać linii naszej działki. Od strony sąsiada postawienie płotu musi być dokładnie w osi granicy działek. Może być jednak taka sytuacja, że nie dogadamy się z sąsiadem w kwestii budowy ogrodzenia i nie będzie to inwestycja wspólna. Aby uniknąć konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki, należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości sąsiedzkiej.


Grodząc się powinniśmy również wiedzieć o tym, że ogrodzenie powinno być lekkie, ażurowe z prześwitami wynoszącymi 25% powierzchni ażurowej. Tylko w niektórych przypadkach ogrodzenie może być pełne, np. od strony bardzo ruchliwej, głośnej drogi. Należy pamiętać również o tym, że nasze ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, w związku z tym na ogrodzeniu do 1,8 m nie można stosować ostrych zakończeń czy drutów kolczastych.

Brama zwieńczeniem ogrodzenia

Zwieńczeniem ogrodzenia naszej posesji musi być dobra, sprawna brama, która równie dobrze może być ozdobą. Szerokość bramy powinna wynosi co najmniej 2,4 m. Wbrew pozorom na wybór rodzaju bramy ma wpływ wiele czynników, miedzy innymi szerokość naszej działki. Na wąskiej działce nie zmontujemy bramy przesuwnej, gdyż jej skrzydło nie będzie miało się gdzie przesunąć. Wybierając bramę skrzydłową należy zwrócić uwagę na długość podjazdu. Wedle polskich przepisów brama i furtka muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Dlatego podjazd do garażu czy miejsca postojowego powinien być na tyle długi, by skrzydło mogło się otworzyć. Zarówno bramę przesuwną jak i skrzydłową można zautomatyzować. Mamy wówczas wygodę i luksus, szczególnie w zimowe i deszczowe dni, kiedy otwieramy bramę przy pomocy pilota zdalnego sterowania.


Napędy mogą być montowane przy bramie lub pod ziemią.– Napędy produkowane są w wersjach zasilanych napięciem zmiennym 230V lub stałym 24V. – tłumaczy Sławomir Baran z  firmy FAAC Polska, producenta automatyki do bram, wjazdów i rolet. – Standardowy system do bram zawiera: jeden napęd (do bramy przesuwnej) lub dwa siłowniki (do bramy skrzydłowej), centralę sterującą, lampę ostrzegawczą, fotokomórki, nadajnik i odbiornik zdalnego sterowania.

Brama oznakowana
W Polsce oznakowanie automatycznej bramy nie jest obowiązkiem, jednakże wielu producentów zwraca na to uwagę. – W wielu krajach europejskich oznakowanie tabliczką ostrzegawczą bramy z automatem jest nakazane prawem. Ma to ostrzec przechodnia i inne samochody przed nagłym otwarciem bramy – tłumaczy Andrzej Trojanowski z FAAC Polska – w ubiegłym roku również FAAC Polska zrobiło taką akcję znakując wszystkie bramy wyposażone w automaty FAAC. Dodatkowo o automatycznym otwarciu ostrzega lampa sygnalizacyjna, która w momencie ruchu bramy miga na pomarańczowo.


Posiadając automat przy bramie trzeba wiedzieć, że musi on posiadać zabezpieczenia przed przycięciem czy przygnieceniem przez poruszające się skrzydło bramy.  Oprócz ostrzegawczej tabliczki i lampy najważniejsze są fotokomórki z wiązką promieniowania podczerwonego. – Montuje się je na linii bramy – mówi Sławomir Baran z FAAC - Jeśli w linii światła fotokomórki stanie przeszkoda, wówczas do centrali bramy trafia sygnał o konieczności odwrócenia kierunku ruchu skrzydeł. Chroni to dzieci i zwierzęta domowe przed przyciśnięciem przez skrzydło bramy. Równie ważnym elementem zabezpieczającym jest moduł  przeciwzgnieceniowy, który wybudowany jest w większość automatów. Kontroluje on siłę, z jaką działa napęd a w chwili natrafienia na opór, cofa skrzydło bramy.

Warto kupować automatykę znanych firm – wówczas mamy pewność, że automat posiada wszelkie zabezpieczenia. W tym przypadku nie warto oszczędzać kupując siłowniki bez nazwy, które nie mają odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa.


Znając przepisy obowiązujące w Polsce możemy przystąpić do wyboru ogrodzenia, pamiętając również o tym, że zawsze możemy produkt zareklamować, jeśli nie spełnia on takich parametrów, o jakich mówił producent. Prawo konsumenta mówi, że wówczas możemy produkt reklamować nawet dwa lata od daty zakupu. Jeśli jednak wybierzemy produkt markowy, możemy się spodziewać nawet dłuższej gwarancji od 2 do 10 lat.

Źródło: RedPen.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 323

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >