Jak wygląda Wrocławski stadion

Jak wygląda Wrocławski stadion

Po zamieszaniu związanym ze zmianą wykonawcy stadionu we Wrocławiu o budowie tej zrobiło się zupełnie… cicho. Bez nagłaśnianych w mediach awarii, wpadek i afer, wrocławianie spokojnie kończą budowę stadionu na Maślicach.

 

Już 3 września odbędzie się trening Śląska dla 15 tysięcy widzów, a w kolejnych terminach: walka Adamek – Kliczko oraz koncert George’a Michaela. W październiku na arenę wjadą gigantyczne amerykańskie półciężarówki, które będą się ścigać podczas imprezy Monster Jam. Kiedy pod koniec grudnia 2009 roku Spółka Wrocław 2012 rozwiązała kontrakt z dotychczasowym wykonawcą budowy, podniosły się głosy, że to posunięcie nierozważne, które pod znakiem zapytania stawia ukończenie wrocławskiego stadionu w terminie. Okazuje się jednak, że nowy wykonawca – firma Max Boegl, poradził sobie z wyzwaniem i w spokoju kończy budowę wrocławskiej areny. „Przy tego typu inwestycjach, zwłaszcza obarczonych taką historią jak stadion wrocławski, szczególnie ważne jest bardzo precyzyjne opracowanie harmonogramu budowy. Jednak do opracowanego harmonogramu trzeba też podchodzić elastycznie – i jeśli jakieś prace można przyspieszyć – należy to zrobić.

 

Czytaj również: Odbędzie się festyn z udziałem piłkarzy poznańskiej Warty

 

Tak działo się w przypadku tej inwestycji” – mówi Wiesław Szcześniak, manager ds. kluczowych projektów HAURATON Polska, który dostarczył systemy odwodnień na wrocławski stadion. „Podobnego podejścia wymaga się również od podwykonawców. Aby zostać jednym z głównych dostawców systemów odwodnień liniowych na wrocławski stadion, HAURATON od początku, już na etapie projektu przetargowo-budowlanego, musiał ściśle współpracować z generalnym wykonawcą stadionu. Współpraca ta była możliwa nie tylko dzięki kompleksowej i w pełni elastycznej ofercie, ale przede wszystkim dzięki dostosowaniu się do wymogów i terminów wskazanych przez wykonawcę oraz określonych przez niego standardów jakościowych” – dodaje.

 

 

Na wrocławski stadion firma dostarczyła m.in. nowoczesne ruszty poliamidowe na esplanadę stadionu. Na esplanadzie zastosowano także system FASERFIX® SUPER KS 100 – typ płytki (ok. 300 m) oraz typ głęboki (ok. 3 km) – również w wewnętrznych strefach dojazdowych stadionu. System FASERFIX® SUPER KS 100 został wyposażony w ruszty żeliwne i poliamidowe – te ostatnie z myślą o strefie ruchu samochodowego. Zastosowano tam także odwodnienia liniowe FASERFIX® SUPER KS 150 z rusztami żeliwnymi (na długości ok. 1 km) na esplanadzie, oraz system odwodnień liniowych RECYFIX® HICAP® F 100 i betonowy separator koalescencyjny AQUAFIX® SK 4/65 na heliporcie dla śmigłowców pogotowia lotniczego na terenie obiektu.

 

Czytaj również: Odbył się turniej piłkarski Elitfonster Cup Sokółka Okna i Drzwi S.A.

 

Przy wejściach na esplanadę został zamontowany system odwodnień FASERFIX® SUPER KS 200 (ok. 800 m). Ponadto na stadionie znalazły się nowoczesne kanały instalacyjne, którymi prowadzone są przewody transmisyjne – FASERFIX® SUPER 300 z osłoną w postaci pokryw żeliwnych pełnych. Pozwalają one na bezpieczne poprowadzenie kabli od wozu transmisyjnego, stojącego na parkingu, do dziennikarzy i kamerzystów pracujących w pobliżu murawy, co szczególnie przyda się także podczas pierwszego meczu: Polska – Włochy, który odbędzie się 11 listopada. Kanały instalacyjne biegną wokół płyty boiska i jak na razie jest ich ok. 36 m – jednak niewykluczone, że i ta długość się powiększy wraz z ostatecznym rozrostem stadionu.

 

 

Obecność rozwiązań HAURATON na wrocławskim stadionie nie kończy się na wymienionych elementach – prace wykończeniowe nadal trwają, a firma na bieżąco obsługuje inwestycję. „Jesteśmy elastyczni i gotowi do zastosowania najbardziej niestandardowych rozwiązań. Zresztą budowy obiektów użyteczności publicznej charakteryzują się pewnego rodzaju nieprzewidywalnością. Kilkakrotnie podczas budowy musieliśmy zmieniać pierwotne projekty, by dostosować je do wymagań wykonawcy i projektantów. Podejmując się współpracy, zawsze liczymy się z taką koniecznością, dlatego do każdego dużego projektu oddelegowujemy zespół profesjonalnych doradców, którzy są w stanie szybko dokonać potrzebnej korekty projektu systemu odwodnień. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby oferta produktowa tego nie umożliwiała. To właśnie elastyczność oferty i umiejętność dostosowywania projektów do zmieniających się wymagań sprawiają, że inwestorzy, a zwłaszcza wykonawcy prestiżowych obiektów użyteczności publicznej, wybierają nasze rozwiązania” – podkreśla Wiesław Szcześniak. I coś jest na rzeczy – nie bez powodu HAURATON jest obecny na wszystkich budowanych na mistrzostwa Europy stadionach w Polsce.

2011-09-05
Źródło: Nono Problemo / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >