Jak zaprojektować kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię

Wyposażając mieszkanie lub dom w kuchnie często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną sprawą jest odpowiednie jej zaplanowanie. Kuchnia jest najczęściej miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu i warto zadbać, aby nie tylko była stylowa, ale również spełniała swoje funkcje w sposób optymalny, ergonomiczny i wygodny. Czytaj dalej

Dzięki firmie Belmeb możemy przetestować w jaki sposób nasza kuchnia będzie się prezentować i to nie w wirtualnej formie, ale na własne oczy. Dla planujących zagospodarowanie kuchni przygotowano „jazdę próbną”, czyli możliwość testowego ustawienia swojej kuchni w skali 1:1, dzięki przesuwnym korpusom, w pełni wyposażonym w niezbędne w kuchni akcesoria.

 

 

Ergonomia to podstawa
Nie należy lekceważyć układu wyposażenia kuchni, bowiem nasza wygoda w jej późniejszym użytkowaniu zależy w głównej mierze właśnie od niego. W zależności od ilości miejsca, którą dysponujemy warto zadbać, aby odpowiednie strefy kuchni było należycie zagospodarowane. Ruchome szafki na kółkach pozwalają przetestować odpowiadające nam układy, tak aby w przyszłości uniknąć niespodzianek.

W salonie firmy Belmeb można zapoznać się z zaprojektowanym z myślą o wygodzie użytkownika systemem Dynamic Space. Zakłada on podział kuchni z praktycznego punktu widzenia na poszczególne strefy. Pierwszą z nich jest strefa zapasów, w której przechowywane są produkty spożywcze – konserwy, ryż, makarony i produkty w lodówce. Drugą z nich jest strefa przechowywania, w której umieszczamy nasze użytkowe naczynia jak szklanki, kubki, talerze i sztućce. Trzecia to strefa zmywania, w której myjemy naczynia, wyrzucamy odpadki i przechowujemy detergenty. Kolejna strefa to strefa przygotowywania – najważniejsza, bowiem tutaj spędzamy zdecydowaną większość czasu związanego z przygotowywaniem posiłków. Tutaj przechowywane są sztućce, które służą nam do robienia posiłków, noże, przyprawy czy deski do krojenia. Wszystkie te przedmioty przechowywane są w miejscu, gdzie zawsze będą pod ręką. Ostatnią strefą jest strefa gotowania. Tu znajdziemy kuchenkę, garnki, blachy do pieczenia, wykorzystywane roboczo sztućce i ewentualnie kuchenka mikrofalowa.

 

 

Liczby nie kłamią
Każdy kto kiedyś gotował w kuchni, w której przyszło mu wędrować z jej jednego końca na drugi, po potrzebną w danej chwili rzecz, z pewnością doceni system Dynamic Space zaprezentowany w firmie Belmeb. O tym jak odpowiednie ustawienie jest ważne świadczą liczby. Średnio w ciągu roku spędzamy w kuchni około miesiąca! Co więcej wykonujemy w niej niezliczone ilości skłonów i chwytów rękoma. Codziennie wykonujemy ponad pięćdziesiąt czynności na blacie roboczym lub w zlewozmywaku – kroimy chleb, warzywa, myjemy owoce. Ilość pokonywanych odcinków i wykonywanych czynności w kuchni, podczas całego okresu jej użytkowania, jest przez wielu ludzi niedoceniana.

 

Zobaczyć, spróbować i optymalnie wybrać
Belmeb zwraca uwagę, że w kuchni liczy się nie tylko design i efektowny wygląd. Wszak jest to miejsce, które służy określonym celom i należy zadbać, aby gotowanie odbywało się w wygodnych i komfortowych warunkach. Funkcjonalność jest kluczowa a  „jazda próbna” z Belmeb pozwala na jej przetestowanie warto z niej skorzystać.

Warto przy tym pamiętać, że komfort korzystania z kuchni zależy chociażby od tego czy będzie korzystać z niej osoba prawo, czy leworęczna. Jazda próbna pozwala na zapoznanie się z różnymi układami kuchni, ich zaletami i ewentualnymi wadami, oraz  wybraniem tego, który będzie najbardziej wygodny. Najpraktyczniejsze (o ile miejsce na to pozwala) są kuchnie urządzone w kształcie litery U lub tzw. kuchnie z wyspą. Prostsze układy to kuchnia urządzona w kształcie litery L i dwurzędowa lub jednorzędowa. System Dynamic Space pozwala na ergonomiczne zagospodarowanie nawet jednorzędowej kuchni, ale warto spróbować innych rozwiązań.

 

 

Odpowiednie zaplanowanie kuchni ułatwia pracę i zmniejsza wysiłek fizyczny. Skrócone odcinki pomiędzy strefami użytkowania pozwalają także zaoszczędzić czas. Statystycznie nowo urządzoną kuchnię użytkuje się co najmniej przez dziesięć lat. Dlatego warto poświęcić chwilę i zapoznać się z przyszłym projektem w skali 1:1, zanim ostatecznie zdecydujemy jak nasza kuchnia ma wyglądać.
 
Źródło: budnet.pl
Autor: Times Square Public Relations/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Urządzanie mieszkania Liczba postów: 36 Grupa: Ciekawe pom... Jakość materiału ma znaczenie bez wątpienia. https://www.instagram.com/de coroom_eu/
  • nowoczesne kuchnie Liczba postów: 206 Grupa: Najnowsze t... Nie zawsze, jeśli mieszkanie jest zaaranżowane w innym stylu to nowoczesność w samej kuchni nie jest dobrym pomysłem. https://www.instagram.com/dec oroom_eu/
  • fajne pomysły na małą łazienkę Liczba postów: 3583 Grupa: Porady i op... Polecam sklep UNISTAL.pl, znajdziesz tam wiele ciekawych elementów wyposażenia swojej łazienki i znajdziesz coś co będzie ci odpowiadało.
  • Łazienka bez nudy? Liczba postów: 498 Grupa: Nowości ara... I podstawowe wykończenie i dodatki i meble, wszystko musi ze sobą grać i do siebie pasować. https://www.instagram.com/deco room_eu/
  • Gdzie kupić stół bilardowy? Liczba postów: 40 Grupa: Ciekawe pom... Przejrzyj sobie stoły billardowe na allegro. Słyszałam, że jest podgrzewany stół, gdzie billa leci wtedy szybciej.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16202 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >