Jakie są powody niekontrolowanego spękania w posadzkach betonowych

Jakie są powody niekontrolowanego spękania w posadzkach betonowych

Jest kilka przyczyn które mogą powodować niekontrolowane spękania w posadzkach betonowych. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

- niewłaściwe rozmieszczenie dylatacji,
- nadmierna zawartość wody w mieszance betonowej,
- niewłaściwy dobór grubości nawierzchni do przewidywanych obciążeń użytkowych,
- niewłaściwy dobór składu mieszanki, nie uwzględniający spękań skurczowych,
- niewłaściwe wykonanie dylatacji lub ich wykonanie w niewłaściwym czasie,
- niewłaściwie prowadzony proces zacierania,
- niewłaściwie prowadzony proces pielęgnacji posadzki,
- zbyt duże obciążenia użytkowe.

Spękania skurczowe w betonie są rzeczą trudną do uniknięcia. Kluczem do redukcji tzw. "spękań niekontrolowanych" jest dołożenie wszelkich starań, aby wyeliminować wszystkie przedstawione wyżej przyczyny.

Dylatacje powinny być nacinane zgodnie z przyjętą przez projektanta siatką dylatacji. Generalnie, uważa się, że rozkład dylatacji nie powinien być większy niż 30-stokrotność grubości nawierzchni, ale nie więcej niż 6,1 m. Ponadto, stosunek długości do szerokości zdylatowanego pola nie powinien być większy niż 1,2:1.

Dylatacje powinny być nacinane w odpowiednim czasie, tzn. tak wcześnie jak to możliwe ale bez powodowania wyrywania kruszywa z posadzki. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu - temperatury, wilgotności, siły wiatru - orientacyjny czas nacinania szczelin dylatacyjnych wynosi od 8 - 48 godzin.

Należy dołożyć szczególnej staranności w opracowanie właściwej recepty mieszanki betonowej, która powinna się charakteryzować: stosunkiem wodno-cementowym poniżej 0,55, a stos okruchowy powinien składać się z kruszywa o najgrubszej frakcji do 16mm.

Proces zacierania powinien być rozpoczęty możliwie szybko. Przyjmuje się, że zacieranie mechaniczne lica posadzki może nastąpić w momencie gdy można wejść na posadzkę nie pozostawiając na niej wyraźnych śladów. Posypywanie powierzchni posadzki cementem, jak również jej skrapianie wodą i późniejsze prowadzenie procesu zacierania jest niedopuszczalne.

Pielęgnacja betonu powinna się rozpocząć najwcześniej jak to możliwe, tzn. natychmiast po zakończeniu procesów zacierania. Pielęgnację można prowadzić na mokro, za pomocą arkuszy folii, lub preparatów powłokotwórczych. Proces pielęgnacji powinien trwać przez okres minimum 7 dni. Zaprojektowany beton powinien charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie i zginanie, która zapewni przenoszenie obciążeń statycznych jak i dynamicznych.

 

Źródło: LAFARGE Cement / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >