Jakie są różnice między tynkami mineralnymi a akrylowym?

Jakie są różnice między tynkami mineralnymi a akrylowym?

Zasadniczą różnicą między tynkami mineralnymi a akrylowymi jest inne spoiwo. W przypadku tynków mineralnych podstawowym spoiwem jest cement, akrylowych -żywice akrylowe.

 

Tynki mineralne są tańsze, ale z uwagi na to, że są produkowane w postaci suchej masy, wymagającej zarobienia wodą i wymieszania na budowie, trudniejsze i bardziej pracochłonne w wykonaniu w porównaniu z tynkami akrylowymi. Wymagają one również ściślejszego reżimu technologicznego (dokładne dozowanie wody, odpowiednie warunki atmosferyczne) - dotyczy to zwłaszcza tynków kolorowych.Tynki mineralne występują jedynie w jasnych pastelowych kolorach.

 

Tynki akrylowe są droższe, ale ich kolorystyka jest znacznie bogatsza (w ofercie firmy Atlas znajduje się prawie 700 kolorów, w tym również bardzo intensywnych). Tynki akrylowe sprzedawane są w postaci gotowej masy, wymagającej jedynie wymieszania przed nakładaniem. W efekcie tego ich wykonanie jest łatwiejsze, mniej pracochłonne, zmniejszone jest ryzyko popełnienia błędów technologicznych.

 

Czytaj również: Jak udekorować ścianę? Pomysły na modne aranżacje ścian


W porównaniu z mineralnymi, tynki akrylowe są również bardziej odporne na przebarwienia spowodowane zmiennymi warunkami podczas wiązania wyprawy. Z kolei mają one mniejszą paroprzepuszczalność, co niekiedy ogranicza możliwość ich zastosowania. Tynków akrylowych nie można np. stosować w systemach dociepleń na bazie wełny mineralnej.


Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, który tynk jest lepszy mineralny czy akrylowy. Wszystko zależy od przyjętego kryterium porównania. Jeżeli za kryterium przyjmie się cenę lub paroprzepuszczalność, lepszym rozwiązaniem jest tynk mineralny. Jeżeli kolorystykę lub łatwość i pracochłonność wykonania, to przewaga jest po stronie tynku akrylowego. Jak zwykle więc ocena i ostateczny wybór należą do klienta. Przypominam, że obecnie w naszej ofercie są obecnie również tynki silikatowe ATLAS SILKAT i silikonowe ATLAS SILKON.

Źródło: Wielkopolskie CDB Atlas / budnet.pl
Autor: mgr inż. Grzegorz Wincek

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >