Kreatorzy mody urządzają wnętrza!

Kreatorzy mody urządzają wnętrza!

Moda towarzyszy nam w codziennym życiu na różne sposoby. Trendy są określone miejsca, gadżety, ubrania i wnętrza. Dwa ostatnie przykłady przenikają się i łączą. Coraz więcej projektantów mody, po ugruntowaniu swej pozycji na rynku szuka nowych wyzwań. Popularne staje się angażowanie kreatorów mody do projektów wnętrz. Czytaj dalej

 

„Ubieranie wnętrz”

To określenie funkcjonujące wśród wielu projektantów mody, którzy tak właśnie wyobrażają sobie pracę w nowej dla siebie dziedzinie. Najznamienitsi proszeni są o projektowanie wnętrz prywatnych oraz powierzchni użytkowych, takich jak nowoczesne apartamentowce lub wnętrza hoteli. Niektórzy idą o krok dalej i projektują własne hotele, jak właściciel domu mody Missoni w Kuwejcie i Edynburgu lub Giorgio Armani w Dubaju. Wnętrza tego drugiego wyszły spod kreski samego kreatora. Kolejnym przykładem jest hotel Bulgari w Mediolanie, za architekturę i wnętrza którego odpowiedzialny jest Antonio Citerro. Są to znane nazwiska, za którymi stoją dziesiątki zaprojektowanych kolekcji. Ich przygoda ze światem projektowania wnętrz miała zwykle początek w linii dodatków dla domu: zasłon, poduszek itd. Kultowym przykładem jest wyprodukowana przez Giorgio Armaniego w 1982 r. lampa w kształcie logo jego firmy już wtedy zapowiadająca rosnące zainteresowanie kreatorów mody wnętrzami. 30 lat później, zaprojektował wnętrza apartamentu wartego 10 mld dolarów w World – One w Bombaju, który po ukończeniu będzie najwyższym apartamentowcem na świecie. Projektant jest również odpowiedzialny za wnętrza luksusowego apartamentowca nazwanego jego nazwiskiem – Armani Tower. Oprócz tych inwestycji, pełnych luksusu i eleganckich linii, tak znanych z jego kreacji, wciąż dużym powodzeniem cieszą się niebotycznie drogie apartamenty we wspomnianym już Armani Hotel w Dubaju. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się w nim od 160 tys. dolarów.  

 

Czytaj również: Kolorowa aranżacja pokoju dziecka

 


 

Pierre Cardin jest kolejnym projektantem mody, który wprowadził linię łóżek, mebli i dodatków. Równocześnie w tym czasie powstały działy zajmujące się projektowaniem wnętrz w wielkich domach mody: Ralph Lauren Home Collection, Versace Home Collection, Armani Casa, Missoni Home i Bulgari Home. Od projektowania zawartości garderoby, kreatorzy mody przeszli do samych pomieszczeń, mebli i wyposażenia łazienek, a później nawet całych apartamentów.

 

Czytaj również: Jak aranżować ze smakiem?

 


 

Dyfuzja trendów

Jak większość światowych trendów, tak i ten pojawił się z lekkim opóźnieniem w naszym kraju. Również w Polsce projektanci mody o ugruntowanej już pozycji rynkowej zajęli się wnętrzami. Dawid Woliński związał się z salonem luksusowych mebli i dodatków MOOD, projektując serię poduszek i narzut, a następnie autorskie stoły i sofy.


Kolejny rodzimy projektant, Plich, również spróbował swoich sił w projektowaniu wnętrz. Zaczął od własnego atelier na Rynku w Krakowie, w którym oferuje formy przemysłowe, meble oraz projekty wnętrz mieszkań, biur, hoteli i restauracji.


O krok dalej poszedł znany projektant mody Maciej Zień, który cztery lata temu stworzył markę Zień Home. W swoim biurze projektowym zatrudnił najlepszych specjalistów z branży. Nad swoim drugim warszawskim butikiem otworzył apartament pokazowy, wyposażony w płytki ceramiczne jego projektuoraz meble z linii Diament stworzonej wspólnie z Tomaszem Rygalikiem, który uznawany jest za jednego z najbardziej utalentowanych projektantów młodego pokolenia.


Projekty architektoniczne autorstwa Macieja Zienia cieszą się coraz większą popularnością. Jak sam mówi, zgłaszają się do niego stałe klientki, które dotychczas ubierał, ale także klienci biznesowi, w tym deweloperzy. Największą i najbardziej wymagającą inwestycją do jakiej został zaangażowany jest projekt Angel Wawel, realizowany u podnóża Wawelu, pod jednym z najbardziej prestiżowych adresów w Polsce. Inwestycja powstaje na terenie dawnego klasztoru sióstr koletek z XVI wieku, który deweloper rozbudowuje o nowoczesną część mieszkalną. Dla Angel Wawel Maciej Zień zaprojektował apartament pokazowy, zainspirowany motywem zbroi husarskiej. To miejsce łączące klasykę z elegancją, zaprojektowane w duchu estetyki projektanta. Studio Zień Home zajęło się apartamentem o łącznej powierzchni 220 m2 usytułowanym na 2 piętrze najstarszej, zabytkowej części inwestycji. Maciej Zień miał duże pole do popisu, bowiem powierzono mu przestronny hall oraz połączone: jadalnię, kuchnię oraz salon. Na piętrze apartamentu znajduje się główna sypialnia oraz dwie mniejsze połączone z łazienkami oraz znak firmowy Zienia – garderoby, w wersji dla niej i dla niego.

– Decyzja o współpracy z Maciejem Zieniem zapadła niejako naturalnie – mówi Magdalena Jaroszewska, architekt wnętrz z Angel Wawel. – Estetyka wszystkich jego projektów jest bardzo wyważona i elegancka, tak jak nasz projekt. Od samego początku wiedzieliśmy, że współpracujemy znajlepszą do tego zadania osobą – mówi projektantka.

 

Czytaj również: Jak odmienić nieidealne wnętrze?

 


 

Wygodna moda użyteczna

Wielu klientom zależy na dopracowaniu wystroju ich mieszkania w najdrobniejszych detalach, z zachowaniem precyzji projektanta kładącego ściegi na wieczorowej kreacji. Zaangażowanie kreatora mody do roli projektanta wnętrz gwarantuje pożądany efekt oraz w znaczący sposób podnosi prestiż danej lokalizacji.


Rodzimi projektanci zwykle wprawiają się na własnych mieszkaniach, ucząc się ergonomii i funkcji użytkowych, które później przekładają na inne przestrzenie. Nierzadko otwierają też, jak Maciej Zień, całe biura projektowe i osobne marki zatrudniające dekoratorów i architektów, realizujących ich idee.


– Projektanci wnętrz i mebli pracują podobnie do projektantów mody – mówi Patrick Reymond, współzałożyciel szwajcarskiego Atelier Oi, biura architektonicznego i designu, współpracującego z działem perfum marki Bulgari i projektującego meble dla Louis Viutton. – Te światy wzajemnie się przenikają, i każdy może czerpać z doświadczenia i sposobu pracy drugiej strony – dodaje.


Źródło: 9.90 Public Relations / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 450 Grupa: Ciekawe pom... Mojej żonce marzą się wakacje last minute na Teneryfie. Znalazłem na https://wakacjenatenerife.pl/wakacje-na- teneryfie-last-minute/ świetny apartament z widokie...
  • Wyposażenie i wystrój salonu. Liczba postów: 150 Grupa: Porady i op... Ile tutaj ciekawych pomysłów! ___ www.danoil.pl
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3503 Grupa: Porady i op... Użytkownik robertb napisał: Jeśli to dość świeża sprawa to powinno wystarczyć namoczenie i dotarcie ściereczką. Jeśli nie, rozejrzyj się po tych produktach - hg...
  • Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 23 Grupa: Ciekawe pom... Może warto skorzystać z doradztwa zawodowego dla dorosłych. Uważam, że można się tam dużo dowiedzieć nt. pracy oraz po takim spotkaniu jest łatwiej obrać ścieżk...
  • odkurzacz, jakiej firmy? Liczba postów: 49 Grupa: Porady i op... U mnie super sprawdza się irobot roomba combo. Nie tylko jest to robot odkurzający, ale też mopujący. Największy plus to dla mnie to, że sprząta sam ;) Dodatkow...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >