Miejsce postojowe z taką stawką, jak mieszkanie

Miejsce postojowe z taką stawką, jak mieszkanie

Kolejny sąd potwierdził, że deweloper, który sprzedaje razem z mieszkaniami miejsca parkingowe, może je opodatkować 7-proc. VAT

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego znajdującego się w tym samym budynku podlegać będzie jednej stawce VAT, która jest właściwa dla mieszkania, tj. 7 proc. – czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 22 stycznia 2009 r.(I SA/Ke 445/08).

To nie pierwsze takie orzeczenie, fiskus nadal jednak upiera się przy swoim i twierdzi, że miejsce postojowe powinno być – jako lokal użytkowy – opodatkowane 22-proc. VAT.

 

Lokal razem z parkingiem

Sprawa rozpatrzona przez kielecki sąd dotyczyła interpretacji organów podatkowych. Wystąpił o nią deweloper, który sprzedaje mieszkania (obciążone 7-proc. stawką VAT) wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Znajduje się ono w hali garażowej w tym samym budynku co mieszkanie. Hala wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, stanowiącej współwłasność właścicieli lokali. Pomieszczenia garażowe nie są wyodrębniane jako samodzielne lokale użytkowe.

Jak podkreślała spółka we wniosku o interpretację, prawo do miejsca postojowego jest integralnie związane z prawem własności do lokalu mieszkalnego. Ani dla poszczególnych miejsc parkingowych, ani dla całego podziemnego pomieszczenia garażowego nie są tworzone odrębne księgi wieczyste.

Reasumując, deweloper uważa, że miejsce postojowe powinno być opodatkowane stawką właściwą dla mieszkania, tj. 7 proc.

 

Preferencja tylko dla mieszkalnych

Organy podatkowe miały jednak inne zdanie. Podkreśliły, że obniżona stawka to wyjątek od reguły i można ją stosować tylko w sytuacjach wyraźnie wskazanych w przepisach. Natomiast intencją ustawodawcy było objęcie niższą stawką wyłącznie tych obiektów budownictwa mieszkaniowego, które spełniają funkcje mieszkalne. Preferencja nie obejmuje prawa do korzystania z miejsca postojowego. Według fiskusa sprzedaż takiego prawa jest odrębną transakcją od zbycia lokalu. Powinna więc być opodatkowana 22-proc. stawką.

 

Nie można podzielić transakcji

Sąd stanął po stronie przedsiębiorcy. Podkreślił, że klient dewelopera nie może kupić mieszkania bez prawa do korzystania z miejsca postojowego, gdyż nie jest ono samodzielnym lokalem użytkowym (nie stanowi wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie jednego budynku). Sprzedaż mieszkania wraz z prawem do parkingu w tym samym budynku powinna więc być obciążona jedną stawką VAT. Jak czytamy w wyroku: „Nie można bowiem dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek podatku), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży”. W rozpatrywanej sprawie „przedmiotem jednej czynności cywilnoprawnej – umowy sprzedaży, był lokal mieszkalny wraz z przypisanym mu miejscem parkingowym, określonym jako udział w częściach wspólnych całej nieruchomości”.

 

Sądy za niższą stawką...

To nie pierwszy korzystny dla deweloperów wyrok w tej sprawie. Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 22 czerwca 2005 r. (I FSK 103/05) podkreślił, że miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych. Jeśli więc deweloper sprzedaje lokal mieszkalny wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego znajdującego się w danym budynku, całość opodatkujemy jedną, obniżoną stawką.

Także WSA w Poznaniu w wyroku z 15 lutego 2008 r. (I SA/Po 1206/07) stwierdził, że miejsce postojowe należy traktować jako część wspólną przynależną do lokalu mieszkalnego i opodatkować taką samą stawką. Do podobnych wniosków doszedł WSA w Warszawie w wyroku z 13 września 2007 r. (III SA/Wa 1052/07). Przekonał go argument, że deweloper nie mógł wybudować domu bez garaży, a klienci nie mogli kupić mieszkania bez miejsca parkingowego. Nie można więc sprzedać garażu „oddzielnie”, gdyż nie jest on samodzielnym lokalem.

 

...fiskus chce 22 proc.

Ministerstwo Finansów konsekwentnie jednak upiera się przy swoim stanowisku. W piśmie z 13 maja 2008 r. (odpowiedź na interpelację poselską nr 2653) stwierdziło: „dostawa garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym (przy zastosowaniu różnych form prawnych, m.in. poprzez sprzedaż ułamkowej części płyty garażowej ze wskazaniem miejsca parkowania) podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc.”. Fiskus argumentuje, że „intencją ustawodawcy nie było objęcie obniżoną stawką garaży czy też miejsc postojowych sprzedawanych razem z lokalem mieszkalnym”.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 395 Grupa: Trudne tema... Sometimes a family car needs towing on the road. If you are living in new york then calltowing in new york service. The rapid service, quickest and nearest in t...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 331 Grupa: Trudne tema... Mi się marzy wesele w górach albo nad morzem z wielką fetą
  • odszkodowanie Liczba postów: 84 Grupa: Trudne tema... Dużo osób, które mają kredyty we frankach, decydują się na ich unieważnienie. Mnie samą to czeka, bo już nie wyrabiam ze spłatą raty. Ciekawy artykuł czytałam t...
  • Opony na lato Liczba postów: 227 Grupa: Trudne tema... Gdzie Wy kupujecie opony? Ktoś z Was zamawiał opony w sklepie internetowym? google ads
  • Prezent dla dziecka Liczba postów: 233 Grupa: Trudne tema... Dla maluszka to ja poleca kupić śpiworki dla niemowlaka to super opcja. Dzieci je kochają. Są ciepłe wygodne i przytulne. Śpią w nich spokojnej i bezpieczniej....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17311 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 207

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >