Nowe etykiety efektywności energetycznej

Nowe etykiety efektywności energetycznej

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej sprzęt gospodarstwa domowego generuje blisko 40 procent kosztów w prywatnych rachunkach za energię.

Dlatego dla konsumentów niezwykle istotna jest jasna i ujednolicona informacja na temat zużycia prądu przez urządzenia tej samej kategorii. Dzięki niej łatwo zidentyfikujemy najbardziej oszczędne sprzęty na rynku. Ponieważ jednak wprowadzona w 1995 r. europejska etykieta energetyczna w coraz mniejszym stopniu spełniała to zadanie, opracowano nową, którą już w tym roku zobaczymy m.in. na urządzeniach AGD marki Bosch.

 

 

O potrzebie nowych regulacji mogą świadczyć trudności dotyczące informacji o najlepszej klasie efektywności energetycznej, z którymi przed wprowadzeniem nowej etykiety borykali się producenci zaawansowanych technologicznie i energooszczędnych urządzeń AGD. Podczas gdy dla najbardziej oszczędnych chłodziarko-zamrażarek mieli oni do dyspozycji klasy A, A+ i A++, w przypadku pralek i zmywarek wciąż mogli się posługiwać co najwyżej oznaczeniem A. Tymczasem innowacyjne modele pralek i zmywarek (jak chociażby zmywarki marki Bosch z technologią zeolitu, które do umycia 13 kompletów naczyń potrzebują zaledwie 0,73 kWh) osiągały parametry dużo lepsze niż klasa A.

 

 

Dlatego również w przypadku pralek i zmywarek zaczęto stosować dodatkowe oznaczenia energooszczędności. Np. w swoich materiałach reklamowych Bosch informował, że pralki tej marki zużywają, przykładowo, o 30 procent energii mniej niż norma dla klasy A (A-30%). Ponieważ system ten nie był konsekwentnie stosowany przez wszystkich producentów, dotychczasowa etykieta straciła swą przejrzystość i władze Unii Europejskiej podjęły decyzję o wdrożeniu nowych, jednolitych oznaczeń dla następujących kategorii produktów AGD:

 

- chłodziarek i zamrażarek

- pralek

- zmywarek.

 

Do 30 listopada 2011 stosowanie zmienionej etykiety jest dobrowolne, natomiast po tym terminie nowa etykieta stanie się wiążąca dla wszystkich producentów. Jednocześnie trwają pracę nad nowymi oznaczeniami m.in. dla suszarek do ubrań i odkurzaczy. Marka Bosch – lider polskiego rynku AGD - jako jedna z pierwszych na polskim rynku już wkrótce wprowadzi nowe oznaczenia swoich urządzeń.

 

 

Jakich zmian należy się spodziewać?

Przede wszystkim w górnej części etykiety znajdą się trzy klasy wydajności z plusami: A+, A++ oraz A+++. Zachowana zostanie przy tym siedmiostopniowa skala klas efektywności, z oznaczeń znikną natomiast dotychczasowe wartości dolne (do tej pory na etykietach niektórych urządzeń umieszczano klasy E, F i G). We wszystkich omawianych grupach produktów wprowadzono ponadto obowiązkową informację o emisji hałasu, zaś wartości zużycia energii i wody będą podawane dla okresu jednego roku użytkowania. Poza tym teksty zostały zastąpione przez neutralne i bardziej czytelne piktogramy.

 

 

 

Źródło: BOSCH / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Styropianowe bałwanki Liczba postów: 3 Grupa: Wnętrza
  • Gdzie zamówić wysokokaloryczny węgiel? Liczba postów: 71 Grupa: Porady i op... Z tego co pamiętam firma www.haldex.com.pl zajmuje się sprzedażą miału energetycznego oraz granulatu mułowego. Posiadają dobrej jakości produkty i przystępne ce...
  • Szklane akcesoria kuchenne Liczba postów: 11 Grupa: Wnętrza Najważniejsze jest to, aby wybierając produkty i akcesoria do kuchni zdecydować się na coś porządnego dobrej jakości. Ja staram się tak robić, dzięki temu wszys...
  • Ogrzewanie domu - ogrzewanie węglem? Liczba postów: 65 Grupa: Porady i op... Moim zdaniem węgiel kamienny jest nadal bardzo efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Ja do ogrzewania domu jednorodzinnego używam miału węglowego KL 23. Mater...
  • Jaki narożnik? Liczba postów: 27 Grupa: Najnowsze t... A co myślicie o takim narożniku: https://www.edinos.pl/Naronik-z-leank-zi elony-Anita-4Q? Pewnie ten kolor w nie każdym wnętrzu się sprawdzi. U mnie w salonie pa...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16337 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >