Pielęgnacja narzędzi ogrodowych

Pielęgnacja narzędzi ogrodowych

Tak jak dbamy o nasz samochód, podobnie powinniśmy zatroszczyć się o nasze narzędzia ogrodowe, ponieważ co pewien czas wymagają one konserwacji. Wiosna to doskonały moment, aby poświecić na to trochę czasu, tym bardziej że odpowiednie traktowanie narzędzi i maszyn przedłuża ich żywotność, utrzymując jednocześnie wysoką skuteczność pracy. Czytaj dalej

 

Najpierw przegląd, potem praca

Rosnąca temperatura zachęca do przydomowych aktywności: cięcia drzew i krzewów czy sprzątania po zalegającym przez zimę śniegu. Wiosna, która właśnie nadeszła to idealny czas, aby zająć się pracą w ogrodzie. Najpierw należy jednak zwrócić szczególną uwagę na stan naszych ogrodowych narzędzi i maszyn. Wykonanie wiosennego przeglądu celem ich konserwacji oraz uzupełnienia brakującego sprzętu, ułatwi Ci konieczne obowiązki, sprawiając jednocześnie, że wykonywana praca będzie bezpieczna dla Ciebie i Twojego otoczenia - zarówno roślin jak i rodziny.

 

Czytaj również: Szybkie i bezpieczne przycinanie gałęzi


Mądry Polak kupuje z głową

Nie sztuką jest kupować nowe narzędzia każdego sezonu. Po co tracić pieniądze, skoro poświęcając trochę czasu, można doprowadzić do doskonałego stanu narzędzia                    i maszyny, w które już się zaopatrzyliśmy, tak aby służyły nam przez długie lata. Warunkiem tego jest rozważna decyzja przy wyborze marki. Przy zakupie narzędzi ogrodowych powinniśmy zwrócić uwagę, na renomę marki. Wieloletnia obecność na rynkach międzynarodowych oraz pozytywne opinie użytkowników są zazwyczaj ważnymi elementami decyzji naszych klientów. Warto również wejść na stronę internetową danego producenta, aby móc przekonać się na własne oczy jak prezentuje się dany produkt na zdjęciach i czy jesteśmy usatysfakcjonowani jego  designem, opisanymi funkcjami oraz parametrami technicznymi. Łatwa możliwość serwisowania sprzętu to również wartość dodana. Takie podejście do zakupu, zapewni nam potrzebną wiedzę, dzięki której świadomie dokonamy właściwego wyboru powiedział Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.

 


Woda wrogiem Twoim narzędzi

Najgroźniejszym wrogiem narzędzi i maszyn ogrodowych jest woda. Powoduje ona korozję metalowych elementów, obniżając tym samym ich trwałość. Polecanym zabiegiem redukującym ten proces jest stosowanie specjalnych preparatów antykorozyjnych i konserwujących. Nie tylko usuwają one zanieczyszczenia, lecz również chronią narzędzia, dzięki pokryciu ich przez niewidzialną warstwę ochronną. Najlepiej jest wybierać preparaty w aerozolu, ponieważ łatwo docierają nawet do trudno dostępnych miejsc, kompleksowo oczyszczając powierzchnie np. w miejscach ruchomych. Celem zabezpieczenia narzędzi i maszyn należy spryskać preparatem konserwującym wszystkie metalowe części, co pozwoli na ochronę przed niekorzystnym działaniem wilgoci” radzi Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch. Środkami tego typu powinno się również usuwać wszelkie istniejące ogniska rdzy, które również szkodzą naszym maszynom. Preparat przeciwrdzewny aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię, pozostawiając go tam przez kilka minut, aby rozpuścił rdzę. Po wykonaniu zabiegu nawierzchnię należy wytrzeć suchą szmatką. Innym rozwiązaniem jest użycie papieru ściernego. Wypolerowany metal jest bardziej odporny na rdzewienie i zanieczyszczenia trudniej do niego przylegają.

 

Czytaj również: Wiosenna pielęgnacja ogrodów

 

Pamiętaj o naostrzeniu

Wiosenne prace ogrodowe wymagają specjalnego przygotowania naszych narzędzi do cięcia – pilarek spalinowych czy nożyc do żywopłotu. Po zimowym odpoczynku muszą zostać naostrzone. „W tym celu najlepiej jest posłużyć się pomocą wyspecjalizowanej firmy, która świadczy tego rodzaju usługi. Samo naostrzenie w zależności od typu narzędzia to wydatek od kilku do kilkudziesięciu złotych. Lepiej nie ryzykować ostrzenia maszyn na własną rękę. W ten sposób unikniemy możliwych okaleczeń, a nasze narzędzia będą właściwie przygotowane do pracy. Jeżeli część lub całe ostrze narzędzia jest złamane lub wyszczerbione należy niezwłocznie wymienić je na nowe, gdyż w przypadku niespodziewanego złamania całości ostrza podczas pracy, może być ono niebezpieczne dla użytkownika i otoczenia powiedział Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.

 

 

Kosiarka też człowiek

„Wielu użytkowników zapomina o konserwacji kosiarek, podkaszarek, czy wykaszarek. Maszyny te przed nowym sezonem wymagają często oprócz regularnego naostrzenia noży            i pokrycia ich środkiem zabezpieczającym, również czasem naprawy. W kosiarce istotna jest konserwacja podwozia, które powinno być zabezpieczone przed korozją w wyniku kontaktu z trawą i błotem. Podobnie jest z wykaszarkami. Dolne elementy nieustannie mające kontakt z gruntem wymagają szczególnej opieki i zabezpieczenia przed naturalnymi procesami niszczenia”informuje Jerzy Banaszczyk, Ekspert marki McCulloch.

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17208 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 296

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >