Wiosenna pielęgnacja ogrodów

Wiosenna pielęgnacja ogrodów

W tym roku luty – raczej słoneczny i ciepły jak na zimową porę – zachęca do pracy w ogrodzie i sprzyja rozpoczęciu przedwiosennej pielęgnacji roślin. W tym miesiącu warto już zadbać o trawniki oraz krzewy i drzewka. Czytaj dalej

 

Pielęgnacja trawników

Jeśli śnieg całkowicie stopniał, wskazane jest dostarczenie roślinom minerałów, których te potrzebują do wznowienia cyklu życia i zdrowego dalszego rozwoju.” – radzi Lidia Tokarska, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, architekt krajobrazu prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon. „Wczesna wiosna jest dobrym momentem na przeprowadzenie wapnowania gleb zbyt mocno zakwaszonych. Zabieg ten poprawia strukturę gleby oraz ogranicza rozrost mchów i skrzypów w darni. Odpowiedni poziom Ca uodparnia rośliny na choroby i szkodniki. Jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego zabiegu, warto zasięgnąć fachowej porady, by nie doprowadzić do szkodliwego przedawkowania. Wapnowanie należy przeprowadzić raz na kilka lat w zależności od rodzaju gleby i poziomu pH.”  

 

Jeśli ziemia już rozmarzła - należy dokładnie wygrabić trawnik, by usunąć mech i sfilcowane resztki roślin. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie wertykulacji, ale dopiero w momencie, gdy zauważymy iż darń wyraźnie rozpoczęła już wegetację.

 

Czytaj również: Prace w ogrodzie po zimie


Przycinanie drzew i krzewów

Zbliżająca się wiosna to czas na przycinanie niektórych krzewów, żywopłotów i prześwietlanie drzewek – dotyczy to krzewów owocowych jak porzeczka i agrest oraz krzewów ozdobnych, które kwitną od wczesnego lata i jesienią. O tej porze roku nie wolno przycinać roślin, w których już wczesną wiosną intensywnie krążą soki, jak brzoza, klon czy orzech.

 

Przycinanie krzewów i drzew o tej porze roku odgrywa ważną rolę w dalszym rozwoju roślin, ale termin przeprowadzania tego zabiegu zależy od warunków pogodowych i prognoz.” – wyjaśnia Lidia Tokarska. „Usuwamy przede wszystkich pędy stare i chore. W przypadku krzewów, należy co roku usunąć 1/3 pędów - zawsze najstarszych. Pędy drzew i krzewów przycinamy tak, aby rozprowadzać koronę na zewnątrz, co eliminuje pędy krzyżujące się i odpowiednio doświetla rośliny.”

 

Czytaj również: Jak zadbać o narzędzia ogrodowe?


Podstawowe zasady prawidłowego przycinania krzewów

  • O tej porze roku należy pamiętać, by zdążyć z przycinaniem drzew tzw. „ płaczących”, takich jak brzozy czy klony. Już krótkotrwałe temperatury plusowe powodują, iż soki w nich zaczynają krążyć i po przycięciu. silnie wypływają z ran, osłabiając rośliny.
  • Warto szczególnie podkreślić, że krzewy kwitnące wiosną tniemy dopiero po kwitnieniu.
  • Do przycinania krzewów i drzewek należy zawsze używać ostrych narzędzi , by nie zwiększać niepotrzebnie powierzchni ran, narażając rośliny na wnikanie czynników chorobotwórczych. Należy też pamiętać o dezynfekcji narzędzi mających kontakt z ranami roślin spowodowanymi przycinaniem.
  • Najbardziej korzystne dla roślin są cięcia prostopadłe do gałęzi, gładkie i proste.

 

 

Wygodne narzędzia do przycinania krzewów i drzew – Honda Versatool

Wygodnymi w obsłudze i przyjaznymi dla roślin są nożyce do żywopłotu i podkrzesywarka do cięcia gałęzi wchodzące w skład narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool – nowości na polskim rynku w tym roku, przeznaczonego do kompleksowej pielęgnacji zieleni. Pełny zestaw składa się z jednostki napędowej UMC435 E i 9 przystawek, które można konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb. Honda Versatool jest lekkie, łatwe w obsłudze i efektywne w pracy. 4-suwowy silnik jednostki napędowej, jeden z najlżejszych na świecie, sprawia, że użytkowanie tego narzędzia wielofunkcyjnego jest paliwo-oszczędne i przyjazne dla otoczenia.

 

Nożyce krótkie o długości 55 cm i dwustronnym ostrzu zapewniają wygodne i szybkie przycinanie krzewów i żywopłotów o średnich rozmiarach, bez konieczności schylania się czy kucania podczas pracy przy niskich partiach roślin. Sprawnie tną gałązki o średnicy do 1,5 cm. Regulowany kąt pracy (54°) umożliwia dostosowanie ustawienia narzędzia do warunków. Ich zasięg można znacząco zwiększyć, dodając jedną z przedłużek zestawu: długą (100 cm) lub krótką (50 cm).

 

Czytaj również: Szybkie sprzątanie po zimie

 

Do przycinania wysokich krzewów i żywopłotów przeznaczone są nożyce długie z dwustronnym ostrzem. Zasięg pracy – 115 cm, który może być poszerzony przy zastosowaniu dodatkowych przedłużek zestawu (długiej – 100 cm  lub krótkiej – 50 cm), niska waga i doskonałe wyważenie umożliwiają sięganie do wysokich partii żywopłotu, równe przycinanie dużych powierzchni od samego dołu po wierzchołek krzewów bez konieczności schylania się czy wchodzenia na drabinę. Nożyce długie również mają regulowany kąt pracy (90°), który zwiększa możliwość dogodnego ustawienia ostrzy i zapewnia równe formowanie powierzchni bocznych i wierzchu żywopłotu. Nożyce te służą do cięcia gałązek o średnicy do 2,4 cm.

 

Pomocnym i wygodnym urządzeniem do ścinania wysoko rosnących gałęzi, o średnicy do 15 cm, przeznaczona jest podkrzesywarka Honda Versatool. Doskonałe wyważenie i mała waga umożliwiają wygodne i bezpieczne wykonywanie prac związanych z prześwietlaniem drzew owocowych oraz pielęgnację drzew ozdobnych. Podkrzesywarka może być łączona bezpośrednio z jednostką napędową lub z jedną z przedłużek (100 lub 50 cm), które zwiększają zasięg roboczy narzędzia.

 

Pracę nożycami i podkrzesywarką, jak i pozostałymi elementami Honda Versatool, umożliwia jednostka napędowa UMC435 E, do której podłączane są wszystkie poszczególne urządzenia za pomocą szybkozłącza. Jest to innowacyjny i bardzo łatwy w użyciu sposób łączenia elementów, którego mechanizm zatrzaskujący zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo posługiwania się urządzeniem.

 

 

Jednostka napędowa Honda Versatool

Jednostką napędową Honda Versatool, do której podłączane są pozostałe elementy jest Honda UMC435 E. Wyposażona w nowoczesny, wydajny 4-suwowy silnik spalinowy Honda GX35 o mocy maksymalnej 1,3KM zapewnia sprawne wykonanie zaplanowanej pracy w ogrodzie. Ze względu na swoją konstrukcję, silnik ten jest jednym z najlżejszych na świecie (2,7 kg). Ma niski poziom emisji spalin - o 85% niższy od tego wydzielanego przez klasyczne urządzenia z silnikiem 2-suwowym. Ma także najniższy w swojej klasie poziom wibracji, dzięki czemu praca w ogrodzie, zwłaszcza przy wydłużonym czasie, jest mniej uciążliwa dla użytkownika, a dźwięk silnika jest mniej drażniący dla ucha. Silnik jednostki napędowej pracuje na czystej bezołowiowej benzynie i zużywa jej oraz oleju mniej niż silniki 2-suwowe o podobnej mocy (2/3 benzyny i 1/7 oleju). Natomiast zastosowany w nim system smarowania olejowego powoduje powstawanie mgiełki olejowej w skrzyni korbowej, smarującej zespół tłok-cylinder co umożliwia pracę oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji. Ergonomiczne uchwyty zapewniają wygodne i bezpieczne wykonywanie pracy.

 

Czytaj również: Odśnieżanie z przyjemnością!

 

Pozostałe elementy narzędzia wielofunkcyjnego Honda Versatool

Glebogryzarka  Honda Verstaool o szerokości roboczej 20 cm służy do spulchniania i napowietrzania gleby na wąskich powierzchniach, przygotowanie podłoża pod uprawy kwiatów i do założenia ogródka warzywnego.

 

Dmuchawa Honda Verstaool umożliwia szybkie i ciche przywrócenie porządku w ogrodzie, na werandzie i wokół domu. Służy przez cały rok do codziennych prac porządkowych – sprzątania resztek ściętych roślin i liści, piasku ze ścieżek czy tarasu. Zimą można nią zdmuchnąć świeży opad śniegu.

 

Krawędziarka Honda Verstaool służy do bardzo dokładnego przycinania darni na krawędziach trawnika. Ułatwia to utrzymywanie granicy pomiędzy trawnikiem a rabatami kwiatowymi czy ogródkiem warzywnym.

 

Wykaszarka Honda Verstaool jest przeznaczona do koszenia trawy na małych powierzchniach oraz terenach o większym nachyleniu, do przycinania trawy i chwastów w miejscach trudno dostępnych – przy pniach drzew, pod krzewami, przy rabatach kwiatowych, płotach czy elewacjach budynków.

 

Czytaj również: Narzędzia ogrodowe na cały rok

 

Wygodne przechowywanie

Narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool zostało tak zaprojektowane, by nie tylko było niezawodne i efektywne w pracy, przyjazne dla otoczenia, ale także - łatwe w przechowywaniu. Do tego celu służą dołączone haczyki, na których można bezpiecznie zawiesić przystawkę jak i jednostkę napędową, zachowując ład i porządek przestrzeni. Cały zestaw zajmuje niewielką część ściany garażu czy ogrodowej komórki. 

Źródło: Comunicat / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18514 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >