
Płyty gipsowo-kartonowe - praktyczne porady, jak można je wykorzystać w wykończeniu ścian
Wykończenie ścian i sufitu, zabudowa pod telewizor, ścianki działowe, maskowanie rur – to tylko niektóre z przykładów zastosowania popularnych płyt gipsowo-kartonowych w domowych pracach remontowo-budowlanych. To rozwiązanie, które daje szerokie możliwości aranżacji wnętrz – jak wykorzystać jego zalety, aby zadanie wykonać łatwo i szybko?
Czytaj dalej
Płyty gipsowo-kartonowe cieszą się w polskich domach dużą popularnością. Dzięki stosunkowo prostej, nieskomplikowanej obróbce i „czystemu” montażowi pozwalają na szybkie wykończenie pomieszczeń. Zwolennicy tego rozwiązania doceniają też gładką i równą powierzchnię, która stanowi dobrą bazę do późniejszego malowania czy też tapetowania. Dużym atutem jest także uniwersalność płyt. O czym warto pamiętać przy ich zastosowaniu?
Szybkie wykończenie ścian i sufitu
Zwłaszcza w przypadku starych, krzywych ścian płyty gipsowo-kartonowe sprawdzą się jako „suchy tynk” – okładzina zamiast tradycyjnego tynku lub gładzi. Przy niewielkich odchyleniach (do 1,5 cm) płyty można mocować na klej bezpośrednio do istniejącego podłoża (po jego uprzednim zagruntowaniu), z użyciem wypoziomowanych podkładek dystansowych. Jeśli mamy do czynienia z większymi nierównościami, to materiał przyklejamy do wcześniej już przyciętych i zamocowanych do ściany pasków z płyt, dodatkowo stosując również kołki montażowe.
Nieco bardziej pracochłonną metodą jest instalacja na stelażu – to dobry sposób, gdy podłoże jest mało stabilne lub gdy ściany mają większe odchyłki od pionu i poziomu niż 6 cm. Do klejenia płyt najlepiej wykorzystać przeznaczony do tego celu wyrób, jak np. ACRYL-PUTZ® KG 31 Klej gipsowy, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością, dużą siłą wiązania, a jednocześnie jest wysoce elastyczny.
Czytaj również: Kamień dekoracyjny na ścianę: zastosowanie kamienia w nowoczesnym wnętrzu
Kiedy chcemy zamaskować nierówny sufit, obniżyć go, zamontować oświetlenie lub ukryć instalację, rozwiązaniem jest wykonanie konstrukcji podwieszanej ze stelażem z profili stalowych. To także metoda na wyciszenie stropu oraz poprawę jego izolacyjności termicznej. Gdy nad nami mieszka więc hałaśliwy sąsiad, najlepiej użyć płyt dźwiękochłonnych oraz wypełnić przestrzeń między rusztem a stropem wełną mineralną. Samodzielny montaż konstrukcji może być czasochłonny, dlatego najlepiej, jeśli prace wykonują dwie osoby. Trzeba przede wszystkim pamiętać o wyznaczeniu poziomu sufitu i stabilnym zamocowaniu profili do podłoża oraz wcześniejszym podklejeniu ich taśmą akustyczną.
Zabudowa pod telewizor
W nowoczesnych wnętrzach ciekawie prezentuje się zabudowa telewizora z płyt gipsowo-kartonowych. Pozwala ona na ukrycie przewodów i wyeksponowanie urządzenia. Pracę przeprowadzimy samodzielnie –przed rozpoczęciem działania warto sporządzić na kartce projekt zabudowy, a także miejsce, gdzie będą przebiegały kable oraz znajdą się otwory na oświetlenie – dzięki temu unikniemy przypadkowych błędów. Potem cały projekt rozrysowujemy też na ścianie. Po wykonaniu konstrukcji, wszystkie łączenia płyt oraz miejsca styku ze ścianą gruntujemy. Gdy grunt się utwardzi, nakładamy masę do spoinowania, np. ACRYL-PUTZ® MS 30, która nie wymaga użycia taśmy łączeniowej (taśmę możemy jednak zastosować, by dodatkowo wzmocnić newralgiczne przestrzenie). Przy szpachlowaniu spoin i narożników ważna jest precyzja, zwłaszcza jeśli w zabudowie zamontowane będzie oświetlenie, gdyż strumień światła wyeksponuje wszelkie ewentualne nierówności.
Maskowanie rur
Odsłonięte rury instalacyjne, występujące zwłaszcza w budynkach z lat 70. i 80., mogą zepsuć estetykę nawet najbardziej wysmakowanego wnętrza. Do ich zamaskowania z powodzeniem wykorzystamy płyty gipsowo-kartonowe, które następnie można np. pomalować lub pokryć płytkami ceramicznymi. O czym warto pamiętać? Jeśli konstrukcję wykonujemy w pomieszczeniu „wilgotnym”, jak kuchnia czy łazienka, należy zastosować płyty o zwiększonej odporności na wilgoć, oznaczone symbolem H2 (GKBI). Nie powinno być trudności z ich rozpoznaniem, gdyż zazwyczaj są zielone.
Zabudowa rur gazowych musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem – umiejscowienia otworów wentylacyjnych i rewizyjnych w miejscach łączenia rur np. z zaworami kulowymi czy kolankami. Dzięki temu gazownik bez problemu będzie mógł dokonać niezbędnego przeglądu. Ważne jest również, aby pomieszczenie było przez cały czas dobrze wentylowane, a w trakcie prowadzenia prac – dopływ gazu odcięty.
Ścianki działowe
Ściany działowe to dobry sposób na zmianę aranżacji wnętrza, jego podział czy też urządzenie użytkowego poddasza. Można je zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, a najbardziej popularne konstrukcje to stelaż drewniany lub z profili stalowych. Na co zwrócić uwagę, aby konstrukcja była stabilna i nie powstawały na niej pęknięcia? Kluczowy jest odpowiedni dobór profili do rodzaju podłoża i typu pomieszczenia – im wyższa ścianka, tym profile powinny być szersze. Równie istotne jest dopasowanie kołków pod kątem ich grubości, długości i z zachowaniem właściwego rozstawu (odległość pomiędzy kołkami nie może być większa niż 1 metr).
Czytaj również: Ceglana ściana nie tylko dla mieszkających w kamienicach
Przy montażu płyt trzeba też pamiętać o zostawieniu 1 cm luzu pod sufitem – w przeciwnym razie płyty mogą pękać na skutek ugięcia stropu. Najlepiej jest także uniknąć sztukowania materiału, a jeśli musimy to zrobić, to łączenia nie powinny wypadać w jednej linii. Zwieńczenie prac stanowi szpachlowanie połączenia płyt i miejsc zamocowania wkrętów. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych konstrukcji, tak i tutaj powierzchnię płyt przed szpachlowaniem należy zagruntować, ponieważ gips i karton są materiałami wysoce chłonnymi. Płyta może wchłonąć wodę z masy szpachlowej, co w efekcie stwarza ryzyko jej pękania lub kruszenia.
„Sucha zabudowa” ma wiele zalet, z których i my możemy skorzystać w naszym domu. Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem plastycznym, więc jeśli nabierzemy wprawy, to z ich zastosowaniem możemy np. stworzyć fantazyjne powierzchnie łukowe. Warto tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach i odpowiedniej obróbce konstrukcji, aby uzyskać funkcjonalne i estetyczne wykończenie wnętrza.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3769 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
- Czy odkurzacze pionowe sprzyjają w sprzątaniu? Liczba postów: 3 Grupa: Wnętrza Hm... worki do odkurzacza karcher wd2 to coś, co zawsze mam w zapasie. Jak raz kupiłam jakieś tanie zamienniki, to worek się rozerwał przy wyciąganiu… Masakr...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 12 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Eleganckie i stylowe meble Liczba postów: 17 Grupa: Wnętrza Eleganckie i stylowe? To zdecydowanie https://comforty.pl/. Polski producent, meble ponadczasowe i trwałe.
- Czy warto montowac rolety zewnętrzne? Liczba postów: 411 Grupa: Porady i op... Szukasz nowoczesnego sposobu na obniżenie kosztów klimatyzacji i zarządzanie światłem w swoim domu lub biurze? System żaluzji fasadowych SkyFlow to świetne rozw...