Po czym poznać idealne jakościowo meble?

Po czym poznać idealne jakościowo meble?

W każdej branży tworzenie innowacyjnych rozwiązań powinno brać pod uwagę konieczność zapewnienia ochrony prawnej wizerunku firmy oraz samych produktów. Ustawodawstwo krajowe, a także różne umowy międzynarodowe od lat zabezpieczają interesy producentów i wynalazców.

 

Patent na biznes

Dbałość o ochronę znaków towarowych i produktów stanowi jeden z wyznaczników sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, zwłaszcza w warunkach sporej i dynamicznie rozwijającej się konkurencji. W Polsce już w 1924 roku miała miejsce pierwsza rejestracja znaku oraz udzielenie pierwszego patentu. Choć od tego czasu opracowano bardzo wiele innowacyjnych urządzeń, chyba nie musimy martwić się o zahamowanie tendencji do powstawania wciąż nowych pomysłów. Dlatego firmy w dalszym ciągu korzystają z możliwości rejestrowania swoich osiągnięć w Urzędzie Patentowym.

 

 

Tworzenie nowatorskich rozwiązań w przemyśle powinno być motywowane poszukiwaniem kolejnych udogodnień dla przyszłych użytkowników. – zauważa Andrzej Wołosz ze Spółki KAM, który wprowadził w Urzędzie Patentowym zastrzeżone wzory użytkowe na szafki kuchenne o modułowej wysokości szuflad KAM Moduł oraz na budowę korpusu szafki narożnej z szufladami.Dlatego w każdej branży, także meblarskiej należy dążyć do nieustannego usprawniania swoich wyrobów. Jeśli ich funkcjonalność będzie miała przy tym znamiona „nowości”, można zatroszczyć się o odpowiednią ochronę prawną. Ważne jest przy tym, że wzory mogą być rejestrowane także na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Trzeba mieć to Coś

 Różne są formy zabezpieczania stworzonego przez siebie dobra, tak jak różny charakter i przeznaczenie mają wytwory ludzkiej pracy. Wśród przedmiotów podlegających procedurom nadania patentu lub prawa ochronnego wymienia się wynalazki i wzory użytkowe, znaki towarowe, wzory przemysłowe, oznaczenia geograficzne i nazwy pochodzenia, a także topografie układów scalonych.

 

 

Oczywiście istnieje wiele zastrzeżeń, które ograniczają możliwość zarejestrowania danego towaru czy symbolu. Na stronie internetowej Urzędu Patentowego można więc znaleźć różne przykłady sytuacji, w których jest to niemożliwe lub nieuzasadnione. Generalnie ważne jest, by rozwiązanie było rzeczywiście nowatorskie oraz użyteczne. Wówczas może się ono stać np. wspomnianym wzorem użytkowym, podlegającym ochronie prawnej. Pozwoli to na czerpanie realnych korzyści z realizowanych w firmie koncepcji. Warto więc poznać wszystkie możliwości dbania o rozwój biznesu, także poprzez zabezpieczenie funkcjonowania na rynku nowych produktów oraz własnej marki.

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >