Polacy oszczędzają na ogrzewaniu

Polacy oszczędzają na ogrzewaniu

Wiosna to czas, gdy za oknem bywa słonecznie i ciepło, a w niektórych mieszkaniach nadal chłodno. Wtedy najczęściej zastanawiamy się, dlaczego nie działa ogrzewanie i czy już skończył się „sezon grzewczy”? Czytaj dalej

Potem pojawia się dyskomfort, a często również katar i przeziębienie. Chłód w domu i po za nim - to jeden z powodów, oprócz osłabienia i niewłaściwego ubioru, zachorowań na grypę. Tylko w ubiegłym roku każdy Polak wydał na leki przeciwgrypowe średnio ponad 22 złote. Często jednak osoby przeziębione leczą się same i kupują leki bez recepty, a więc wydajemy w związku z wiosennymi zachorowaniami nawet dwa razy więcej.

Jednym z czynników, który ma wpływ na wzrost zachorowalności od wiosny do jesieni jest zmienność pogody. W czerwcu ubiegłego roku w Gdańsku zanotowano aż 10, a w Szczecinie 7 dni, kiedy temperatura spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Średnia temperatura w tym miesiącu wyniosła w Gdańsku zaledwie 15 stopni, a w Szczecinie tylko 18 stopni. Jeżeli dodatkowo spadkom temperatury towarzyszy wiatr i wysoka wilgotność powietrza, automatycznie w nieogrzewanych mieszkaniach odczuwamy braku komfortu cieplnego.

Zamiast więc marznąć wiosną i jesienią, bo w tym czasie najbardziej rośnie zachorowalność na grypę, warto zadbać o właściwy komfort cieplny. Nie tylko o odpowiedni ubiór, ale także o właściwą  temperaturę w domu i w miejscu pracy, tym bardziej, że tak zwany „sezon grzewczy” to już tylko wspomnienie przeszłości. Nie ma ani racjonalnych ani technicznych przeciwwskazań, aby korzystać z ogrzewania przez cały rok - wtedy, gdy jest ono potrzebne. W miastach w najlepszej sytuacji są odbiorcy Ciepła Systemowego. Z całorocznego ogrzewania mogą korzystać zarówno mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, podopieczni przedszkoli i szkół oraz goście centrów handlowych czy obiektów użyteczności publicznej. Wystarczy, że administratorzy obiektów nie zrezygnują po zimie z ogrzewania. Wówczas będzie ono zawsze dostępne, a dzięki automatyce pogodowej (w zależności od temperatury zewnętrznej), ogrzewanie będzie się samoczynnie włączało lub wyłączało - mówi Renata Olejnik ze Szczecińskiej Energetyki Cieplnej – Jedyne opłaty, jakie są z tym związane, to koszty rzeczywistego poboru ciepła, jeśli w tym okresie wystąpi – dodaje.

Większość budynków w naszych zasobach przeszła termomodernizację. Ociepliliśmy ściany szczytowe i osłonowe. Dzięki temu, oraz dzięki wyposażeniu wszystkich węzłów w automatykę pogodową, możliwe jest oszczędne korzystanie z ciepła. Ciepło Systemowe zapewnia nam szybką reakcję na zmiany temperatury – nagłe ochłodzenia i ocieplenia. Nasi mieszkańcy wiedzą, że w przypadku nagłych spadków temperatury na zewnątrz, będą mogli dogrzewać sobie mieszkania kaloryferami, a nie innymi urządzeniami grzewczymi – mówi Marian Strawiak, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Klonowa" w Łodzi.

Przeprowadzone w 2005 roku przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, wspólnie z Klientami Ciepła Systemowego, eksperymenty wykazały, że comiesięczne koszty ogrzewania 1 m2 w okresie od czerwca do września wynosiły od 2-13 gr. Dla mieszkania o powierzchni 50 m², średnie koszty ogrzewania w miesiącu letnim wyniosły tylko od 1 do 6,5 zł. Zatem w najdroższym przypadku, tyle, co opakowanie leków przeciwgrypowych.. Jeżeli rozdzielimy te koszty na miesięczne zaliczki, jakie najczęściej płacą lokatorzy budynków wielorodzinnych, to wzrosną one w niewielkim stopniu. Szacowany wzrost rocznych kosztów ogrzewania w przypadku korzystania z całorocznej dostawy ciepła dla tych przypadków wyniósł od 0,3 do 3 proc. Jak zatem pokazuje przykład, racjonalne korzystanie z Ciepła Systemowego, również w okresie letnim, gdy zachodzi taka potrzeba, nie wiąże się z drastycznym wzrostem opłat i jest niższy, niż wydatki na leki przeciwgrypowe. Warto podkreślić fakt, że ogrzewanie w okresie letnim włącza się tylko wtedy, kiedy temperatura zewnętrzna spada. Zatem jeśli jest ciepło nie marzniemy i nie płacimy, a jak jest zimo, musimy zdecydować - albo przeziębienie albo komfort cieplny.  

W Polsce na grypę choruje od ok. pół miliona do nawet kilku milionów osób rocznie. Według różnych szacunków średni koszt leczenia tych chorób oscyluje między 400 a 500 euro na osobę. Rezygnacja z ogrzewania, gdy tylko zrobi się nieco cieplej, jest więc pozorną oszczędnością. Koszty leczenia, dogrzewanie mieszkań przy pomocy grzejników elektrycznych czy olejowych generują zazwyczaj wyższe koszty niż korzystanie z usługi „Ciepło przez cały rok”. Trzeba też pamiętać, że utrzymanie stałej temperatury i nie wychładzanie mieszkań to istotny element ochrony przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynków mikroorganizmami, takimi jak np. grzyby.

 

 

Źródło: Ciszewski Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szukam przewoźnika do Niemiec Liczba postów: 57 Grupa: Trudne tema... Ja mogę wam polecić przewoźnika ErgoBus który oferuję przewozy po europie między innymi busy do Anglii i busy do Holandii
  • Wycena domów Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Wycena domów Katowice - jaką rzetelną firmę wykonującą operat szacunkowy możecie mi polecić?
  • instalacje elektryczne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Instalacje elektryczne Katowice - chciałabym nawiązać współpracę z firmą, która oferuje takie usługi. Czy ktoś z Was mógłby mi polecić sprawdzonych fachowców?
  • ceryfikat Białej Listy Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Czy takie "wyróżnienie" faktycznie świadczy o rzetelności firmy jako płatnika? Podam przykład: pewna kancelaria, notabene zajmująca się również windykacjami, ch...
  • Drzwi i zamki - jaki model? Liczba postów: 37 Grupa: Trudne tema... Wcześniej wspomniana już Gerda ;)

Ostatnio na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16319 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >