Poradnik kolorów Dulux

Poradnik kolorów Dulux

Kolor nas otacza. Dostrzegamy go nieustannie, jednak często mamy problem z jego precyzyjnym określeniem. Taka potrzeba może się pojawić, gdy zechcemy w oryginalny sposób pomalować mieszkanie. Czytaj dalej

Konsumenci w Polsce coraz częściej decydują się na pomalowanie ścian na kolor inny niż biały. Chcąc więc sprostać wymaganiom klientów, producenci farb stale poszerzają swoją ofertę kolorystyczną. Obecnie, poza paletą kolorów farb gotowych, mamy możliwość niemal nieograniczonego wyboru kolorów dostępnych z mieszalnika - w palecie Dulux jest ich ponad 4500. O ile w przypadku farb gotowych każdy kolor ma nazwę, która w możliwie czytelny sposób go opisuje, o tyle liczba kolorów dostępnych z mieszalnika jest na tyle wysoka, iż są one klasyfikowane zazwyczaj za pomocą systemu symboli. Z systemem takim spotykamy się choćby przy okazji wyboru na podstawie prezentowanych w sklepach wachlarzy kolorów.

Barwa, jasność, nasycenie

Klasyfikacja kolorów Dulux opiera się na trzech wartościach opisujących każdy występujący w przyrodzie kolor. Są to: barwa, nasycenie i jasność. Taki system nazewnictwa pozwala nie tylko na precyzyjne sklasyfikowanie wszystkich kolorów, ale również odtworzenie ich naturalnych cech – wyjaśnia Edyta Gotowiec, młodszy manager do spraw koloru w firmie ICI. Jeśli zatem chcemy mieć nieograniczoną możliwość doboru kolorystyki naszego mieszkania, powinniśmy wiedzieć, czym tak naprawdę jest kolor, czyli co znaczą trzy wcześniej wymienione pojęcia.

Barwa czyli tęcza inspiracji


To, co rozumiemy pod pojęciem barwy, najlepiej obrazuje tęcza. Dzięki niej mamy rzadką możliwość ujrzenia barw prostych, powstających przez rozszczepienie światła białego w kroplach wody lub w pryzmacie. Powstałe w efekcie barwy to kolejno: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy. To z nimi powiązana jest większość kolorów. Wyjątki stanowią nie posiadające barwy: czerń, biel i zawarte między nimi szarości. 

Jasność to stopień w jakim dany kolor pochłania światło. Kolor ciemny pochłania go więcej niż kolor jasny. W praktyce oznacza to, że jeżeli pomalujemy pokój na ciemny kolor, będziemy potrzebować mocniejszego oświetlenia. Najjaśniejszym kolorem jest biały, najciemniejszym czarny. Warto jednak zauważyć, że nawet „najczarniejsza czerń” nie pochłania całego padającego na nią światła. Coraz popularniejsza „złamana biel” powstaje dzięki odpowiednio mocnemu rozjaśnieniu koloru o wybranej barwie, np. écru powstanie z bardzo mocnego rozjaśnienia barwy żółtej.

Nasycenie, czyli ile barwy w kolorze?

Wyobraźmy sobie, że do szarej farby, powstałej z równego zmieszania farb czarnej i białej będziemy dodawać po kropli czystego, niebieskiego barwnika. Jeżeli dodamy go niewiele, powstanie kolor niebieski o bardzo niskim nasyceniu. Będzie ono wzrastać wraz ze wzrostem przewagi barwy niebieskiej nad - z zasady pozbawioną barwy - szarością.


 

Kolor i barwa nie są pojęciami tożsamymi. Kolor może w ogóle nie mieć barwy – dotyczy to czerni i bieli oraz szarości. Barwa określa miejsce koloru w tęczy, a nasycenie wyznacza „ilość” danej barwy w kolorze. Zasady te znajdują bezpośrednie przełożenie w systemie mieszania kolorów Dulux. Do baz nie posiadających barwy dodajemy barwne pigmenty w odpowiednich proporcjach. Ogromna wiedza o kolorze jaką zgromadziliśmy w ICI pozwala nam na bezbłędne opisanie i odtworzenie wybranych przez klienta kolorów. Udało się nam również stworzyć własną unikatową paletę kolorów Dulux Colour Pallette, które nie mają odpowiednika w standardowych paletach RAL lub NCS.

Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus PR/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17209 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >