Silesia City Center w Katowicach najnowocześniejszym architektonicznie obiektem handlowych na Śląsku.

Silesia City Center w Katowicach najnowocześniejszym architektonicznie obiektem handlowych na Śląsku.

Nowa Silesia City Center ma być idealnym przykładem miastotwórczej architektury zespołu handlowego. Czytaj dalej

Sama koncepcja architektoniczna to z kolei mix wpływów, począwszy od inspiracji wiklinowym koszykiem na węgiel używanym w dawnych, śląskich kopalniach, a skończywszy na słynnym, pekińskim Ptasim Gnieździe. Za koncepcję  architektoniczną odpowiedzialni są architekci z firmy Bose International Planning and Architecture, za projekt budowlany firma Stabil. 

Przełamią stereotyp centrum handlowego

Elewacja w formie ekranu, szkło, ceramika, ale także aluminium i kamień, to tylko niektóre z elementów wyróżniających projekt architektoniczny nowej Silesia City Center.  Na tym jednak nie koniec, bo jak mówi architekt Marek Tryzybowicz z firmy Bose Planning and Architecture, koncepcja architektoniczna Silesii przełamuje stereotypowe myślenie o budynkach handlowych, tworząc nową jakość.  

- Elewacja budynku zaplanowana jest jako miękko ukształtowany ekran z ażurowych elementów ceramicznych definiujący półkolistą bryle budynku. To unikalne rozwiązanie fasady umożliwi przełamanie stereotypowego cliche estetyki budynku handlowego.  Z kolei ażurowy ekran stwarza możliwości słonecznych efektów światłocienia oraz sylwetowy charakter detalu w sztucznym oświetleniu nocnym - mówi o projekcie fasady architekt. 

W sumie na powierzchni 20 tys. m kw. powstanie jeden z najnowocześniejszych architektonicznie obiektów handlowych na Śląsku, w którym przestrzeń i światło mają odgrywać kluczową rolę. Za koncepcje architektoniczną  odpowiada dobrze już znana w Katowicach i na Śląsku pracownia architektoniczna – Bose International Planning and Architecture. Ta sama pracownia stworzyła koncepcję  Osiedla Dębowe Tarasy, a także koncepcję obecnej Silesia City Center, oddanej do użytku w 2005 roku.  

 

 

Wtedy wyzwaniem było zaadaptowanie post-industrialnych terenów na potrzeby tętniącego życiem centrum handlowego, z jednoczesnym zachowaniem elementów charakterystycznych dla terenów pokopalnianych. Kluczowe okazało się włączenie w projekt dawnych, ceglanych budynków, a także inspiracja otoczeniem dla samego projektu, pierwszego, tak dużego centrum handlowego na Śląsku. Dziś wyzwaniem dla architektów było stworzenie nowej części, tętniącego życiem obiektu, przed którym stawia się nowe oczekiwania. 

- Jako autorzy koncepcji istniejącego obiektu stanęliśmy przed dylematem, czy rozbudowa powinna być utrzymana w tej samej konwencji architektonicznej, czy tez powinna zdecydowanie uwzględniać oczekiwania handlowe, infrastrukturalne i urbanistyczne dnia dzisiejszego jakże odmienne od tych sprzed początków poprzedniej dekady. W rezultacie intensywnych studiów zarekomendowaliśmy rozwiązania estetycznie autonomiczne od istniejącej zabudowy.   Świadomość kontekstu nowej zabudowy mieszkalnej i przekonanie o konieczności wykreowania miejskiego charakteru w bezpośrednim widokowym sąsiedztwie wielorodzinnych domów mieszkalnych była decydująca przesłanka do kierunku projektowania – wyjaśnia Marek Tryzybowicz. 

 

 

Silesia rozwija się jak każde miasto

Jak podkreśla architekt nowa część Silesii to budynek, wokół którego nie można przejść obojętnie – Mamy nadzieję, że nowa Silesia City Center będzie rozpoznawalna. Indywidualny charakter, zdefiniowana formalnie bryła i dyscyplina w jednorodnym kształtowaniu elewacji to często trudne do osiągnięcia w budynkach handlowych. Nie można zapomnieć również o rygorach programowych i funkcjonalnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania centrum handlowego. Jesteśmy przekonani, a nasze ostatnio realizowane obiekty w Europie są tego dowodem, że można tworzyć miastotwórczą architekturę zespołów handlowych w pełnej synchronizacji z specjalistycznymi oczekiwaniami komercyjnymi - mówi. 

Także Ewa Marcinek, Dyrektor Zarządzający Silesia City Center widzi związek pomiędzy rozwojem nowej Silesii a rozwojem miasta i miastotwórczą funkcją centrum.  - Rozbudowę Silesia City Center można potraktować tak samo jak rozbudowę dużego miasta. W życiu każdego z nich przychodzi moment, kiedy pora na zmianę, rozwój. 

Podobnie jest w przypadku Silesii, ta nowa część musi idealnie współgrać z resztą „miasta” – mówi o rozbudowie Ewa Marcinek.

 

 

W nowej części miasta Silesia - bo i tak można nazwać powstający obiekt - dominować będzie szkło, drewno i gips, ale także… światło. Nowy układ komunikacji wewnętrznej z kolei czytelnie wpisze się w układ przestrzeni publicznych istniejącego centrum, którego sercem będzie Centralny Plac.   - Eliptyczny plac z centralnym świetlikiem i obwodowymi oknami dachowymi będzie zarówno głównym węzłem komunikacji klientów między wszystkimi poziomami, ale również ciekawym tematycznie miejscem z fontanną, zielenią i hierarchicznie zróżnicowanymi posadzkami.  Wolno stojący pawilon kawiarniany, otoczony stolikami i zielenią stworzy rzeźbiarski element w obrębie placu. Rozwiązania oświetlenia sztucznego umożliwią uzyskanie oświetlonych płaszczyzn sufitów stwarzając poczucie przestrzenności i umożliwiając optymalna percepcje witryn najemców.  Jasny, przyjazny charakter wnętrz kształtowany współczesnym czytelnym detalem, umożliwi poczucie komfortu klientów i wizualnie optymalna ekspozycje oferty najemców – tłumaczy Marek Tryzybowicz.    

W sumie na powierzchni 20 tys. m kw. przewidziano miejsce na 60 nowych sklepów i punktów handlowych. Nowa Silesia City Center będzie cechowała się czystością projektu architektonicznego i wysoką funkcjonalnością, w której otwarta przestrzeń, nawiązująca do przestrzeni miejskiej i zastanego stylu Silesia City Center, będzie elementem kluczowym.

 

Źródło: Biuro Prasowe Silesia City Center / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >