
Świadectwa zdrowego rozsądku
Skąd się wzięły świadectwa energetyczne, które od kilku miesięcy budzą tyle emocji?
Przystępując do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się dostosować prawo do prawa wspólnotowego, m.in. w dziedzinie ochrony środowiska. Unijna dyrektywa nr 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady zobowiązuje nasz kraj do ustanowienia przepisów promujących poprawianie charakterystyki energetycznej budynków, z uwzględnieniem lokalnych warunków klimatycznych oraz racjonalności ekonomicznej. W praktyce przejawia się to między innymi w postaci regulacji dotyczących sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla określonych obiektów budowlanych.
Najprościej rzecz ujmując, chodzi o ustalenie ilości energii, jaką podczas użytkowania "oddaje" budynek lub lokal, co pozwala przyporządkować je do danej klasy energetycznej. Dzięki temu nabywca lub najemca zyskuje pojęcie o kosztach, jakie będzie musiał ponosić użytkując np. mieszkanie lub dom.
W polskim prawie wymóg sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej pojawił się 1 stycznia 2009 r. jako skutek zmian w Prawie budowlanym, które Sejm uchwalił jeszcze w 2007 roku. Kwestią kluczową stało się nieoczekiwanie pytanie, czy można sprzedać albo wynająć budynek lub lokal, który nie ma takiego świadectwa.
Z pewnością świadectwo
charakterystyki energetycznej będzie konieczne przy oddawaniu do
użytkowania nowo wybudowanego budynku. Certyfikat jest jednym z
dokumentów, które inwestor musi dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu
budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na
użytkowanie. Brak świadectwa dla nowego budynku (poza wyjątkami
wymienionymi w art. 5 ust. 7 Prawa budowlanego) będzie więc podstawą do
odmowy udzielenia pozwolenia na użytkowanie budynku.W przypadku zbycia
(np. sprzedaży, zamiany) budynku lub lokalu, art. 63a Prawa budowlanego
uzasadnia prawo nabywcy do udostępnienia mu świadectwa charakterystyki
energetycznej. Przepisy jednak nie warunkują skuteczności umowy zbycia
nieruchomości od istnienia takiego świadectwa. Co najwyżej pożądane
może okazać się wyartykułowanie wprost zgody nabywcy na zawarcie umowy
bez przedstawienia mu świadectwa, w celu podkreślenia, że strony
uzgodniły ten aspekt przeprowadzanej transakcji.
Osobną kwestą jest samo zagadnienie posiadania świadectw charakterystyki energetycznej. Problem ten dotyczy w zasadzie wszystkich kategorii budynków poza wymienionymi w ustawie wyjątkami, jak budynki podlegające ochronie konserwatorskiej, miejsca kultu, obiekty niemieszkalne służące gospodarce rolnej itd. Zwróćmy uwagę, że w pewnych okolicznościach za brak świadectwa grozi grzywna. Zgodnie z prawem budowlanym sankcji tej podlega między innymi ten, kto, będąc zobowiązanym, nie przechowuje dokumentów dotyczących obiektu budowlanego. W związku z tym właściciel (zarządca) winien na żądanie właściwych organów administracji udostępnić dokumenty związane z prowadzeniem robót budowlanych oraz utrzymaniem i użytkowaniem obiektu.
Przepisami karnymi ustawy - Prawo budowlane nie został objęty art. 63a Prawa budowlanego, który uprawnia potencjalnego nabywcę do żądania udostępnienia świadectwa charakterystyki energetycznej. Świadczy to niewątpliwie o tym, że ustawodawca nie chciał, by wymóg udostępnienia świadectw stał się barierą dla obrotu nieruchomościami. Zbycie budynku lub lokalu nie zależy zatem od przedstawienia świadectwa charakterystyki energetycznej zbywanego budynku lub lokalu.
Świadectwa charakterystyki energetycznej to kolejne narzędzie, pozwalające na określenie rzeczywistej wartości nieruchomości. Wypada mieć nadzieję, że dbałość o środowisko naturalne nie odbierze interpretatorom nowego prawa zdolności trzeźwej oceny funkcji, jakie w gospodarce winny spełnić świadectwa. W ostatecznym rozrachunku to zdrowy rozsądek okazuje się bowiem najbardziej uniwersalnym sposobem na osiągnięcie "złotego środka" również we wspólnotowej polityce ekologicznej.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW WROCŁAW Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o wypożyczenie samochodu to warto skorzystać z https://tiny.pl/t23vqmkt . Sam o tym wiem od mojego kumpla.
- Alvla – Niezawodne Wózki dla Logistyki i Przemysłu Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Uwielbiam gry online i często tu gram recenzja VulkanSpiele . To nie tylko gry online, to o wiele bardziej interesujące.
- poprawne zarządzanie magazynem Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... W przypadku nieruchomości komercyjnej musisz mieć firmę taką jak ta https://gproperties.pl/ która zajmie sprawami technicznymi oraz serwisowaniem wszelkich inst...
- Potrzebuję porady prawnej Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Witam, mam nietypową sytuację – zajmuję mieszkanie, które było opuszczone przez poprzedniego właściciela ponad 15 lat temu. Nie mam umowy ani żadnych dokumentów...
- Wino białe Chile Liczba postów: 19 Grupa: Trudne tema... Kiedyś ten temat mnie trochę przerastał, ale teraz coraz częściej zaglądam na https://www.wine-express.pl/, żeby lepiej ogarnąć co z czym pić i nie strzelać w c...