Świątecznie ubrany stół to miejsce, które tworzy magiczny nastrój podczas rodzinnych spotkań

Świątecznie ubrany stół to miejsce, które tworzy magiczny nastrój podczas rodzinnych spotkań

Może być mały, duży albo jeszcze większy. Zazwyczaj bywa prostokątny, choć na rynku występują też okrągłe, kwadratowe lub w kształcie elipsy. Jest niekwestionowanym bohaterem okresu świątecznego, który towarzyszy każdemu rodzinnemu spotkaniu. O kim, a właściwie o czym mowa? Oczywiście o stole! Podpowiadamy, jak zadbać o jego efektowną oraz nieskomplikowaną oprawę, która sprawdzi się zarówno podczas wigilijnej kolacji, jak i pozostałych świątecznych posiłków, a nawet w sylwestrową noc. Czytaj dalej

 

Choć lista rzeczy do zrobienia przed Świętami jest długa, warto zatrzymać się na chwilę przy punkcie dotyczącym aranżacji stołu. W końcu właśnie w tym miejscu spędzimy większość świątecznych dni – to tam spróbujemy wszystkich przygotowanych pyszności, to przy nim spotkamy się z rodziną i przyjaciółmi.

 

Świątecznie ubrany stół to miejsce, które tworzy magiczny nastrój

 

Miejsce, które tworzy nastrój

Stół w okresie Świąt to coś więcej niż miejsce do spożywania posiłku. To raczej „centrum dowodzenia”, przy którym odbywają się rodzinne spotkania. Jego wygląd niewątpliwie wpływa na nastrój wszystkich osób, które przy nim zasiądą. I w tym miejscu należy powiedzieć o kilku zaletach aranżacji stołu – stabilny, płaski blat stołu bardzo ułatwia sprawę w kwestii dekoracji. Możemy na nim postawić nawet najbardziej kruche ozdoby i nie musimy się męczyć z czasochłonnym rozwieszaniem kłopotliwych lampek czy martwić, że coś spadnie z wąskiej półki. Dzięki temu, że można to zrobić błyskawicznie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco lub całkiem odmienić jego aranżację na różne świąteczne okazje - wigilijną kolację, świąteczne posiłki i sylwestrową imprezę – tłumaczy dekoratorka sieci sklepów KiK. 


Świątecznie ubrany stół to miejsce, które tworzy magiczny nastrój

 

Tradycja i praktyczność, czyli niezastąpiona baza

Jak się do tego zabrać? – Najłatwiej będzie, jeśli zdecydujemy się na jeden bazowy kolor. Najbardziej praktyczny wybór to biel. Pasuje do wszystkiego, ładnie prezentują się na jej tle i błyszczące, i wielobarwne, i naturalne dodatki, jak np. szyszki czy gałązki. Do tego najczęściej w polskich domach świąteczny stół nakrywa się tradycyjnie białym obrusem, na którym szlachetnie prezentuje się każda zastawa – klasyczna biała, ale też w innych odcieniach – wylicza ekspertka KiK.

 

Świątecznie ubrany stół to miejsce, które tworzy magiczny nastrój

 

Czytaj również: Bożonarodzeniowe dekoracje świąteczne DIY

 

Co ważne, korzystając z tej praktycznej porady, damy sobie pole do zmiany aranżacji na kolejne świąteczne okazje w zaledwie kilka chwil.

 

Wigilia: wyjątkowa elegancja na wyjątkowy wieczór

– W polskiej bożonarodzeniowej tradycji najbardziej uroczysta jest wigilijna kolacja. Zasługuje więc na szczególnie elegancką i dopracowaną oprawę. Najlepsza zastawa, wypolerowane sztućce i biały obrus to podstawa, którą doskonale uzupełnią świeczniki, zwłaszcza te o smukłych i wysokich nóżkach, przygotowane na długie, cienkie świece. Nie tylko dodadzą stołowi wręcz bankietowego czy balowego sznytu, ale też ułatwią pomieszczenie na wigilijnym stole wszystkich tradycyjnych potraw – podpowiada dekoratorka KiK.

 

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużym stołem, możemy jego środek udekorować wieńcem lub łańcuchem choinkowych gałązek. Bieżnik w złotym, srebrnym lub innym kontrastującym z bielą kolorze oczywiście też zda egzamin. Taką aranżację wystarczy uzupełnić drobnymi ozdobami: figurkami, bombkami i innymi świątecznymi motywami.

 

Świąteczny „międzyczas”: nastrojowy klimat

Wiele mówi się o aranżacji wigilijnego stołu, ale co dalej? O ile bogato udekorowany stół robi wrażenie podczas kolacji, na dłuższą metę nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.
– Aranżacja na kolejne świąteczne posiłki może być o wiele skromniejsza: na przykład mniej ozdób, świec, ale wciąż „odświętna” zastawa – wylicza dekoratorka KiK i kontynuuje: to nie tylko wygoda, którą docenimy, sprzątając stół po kolejnym świątecznym śniadaniu czy kolacji, ale i okazja do poeksperymentowania. Wśród wnętrzarskich trendów na popularności zyskuje zwłaszcza przyozdabianie bożonarodzeniowego stołu bukietami żywych kwiatów, liści lub gałązek. Wbrew pozorom to bardzo nastrojowe rozwiązanie, które dodaje aranżacji stołu lekkości i świeżości. Pod warunkiem, że wybierzemy niewielkie, niezbyt intensywnie pachnące rośliny najlepiej w jednym, góra dwóch odcieniach. Świąteczne posiłki i spotkania rodzinne mogą być świetną okazją do wypróbowania tego kierunku.

 

Sylwestrowe szaleństwo albo pragmatyzm

Sylwester rządzi się swoimi prawami: zwykle towarzyszy mu alkohol, tańce i zabawy.
–  Oczywiście, to szczególna okazja o bardziej imprezowym charakterze, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w dekoracji stołu – mówi ekspertka KiK i rozwija wątek: możemy zaszaleć i postawić na dużo błysku oraz kolorowych ozdób albo zdecydować się na bardziej pragmatyczne rozwiązanie, czyli ograniczenie się do kilku „bezpiecznych” dekoracji. Mam tu na myśli np. zwisające z żyrandola nad stołem papierowe ozdoby, kilka świec w metalowych, stabilnych świecznikach i np. obrus w innym niż biały kolorze. Taka aranżacja z pewnością będzie efektowna i nie ucierpi w ferworze imprezowania.

 

Świątecznie ubrany stół to miejsce, które tworzy magiczny nastrój

 

Czytaj również: Świąteczne dekorowanie domu w kolorach stonowanych zieleni

 

Te proste wskazówki pomogą zadbać o wyjątkową oprawę stołu podczas nadchodzących Świąt nawet tym najbardziej zabieganym. Nie pozostaje nam już nic innego niż życzyć wszystkim wielu wspaniałych chwili spędzonych nie tylko przy świątecznym stole!

 

Świątecznie ubrany stół to miejsce, które tworzy magiczny nastrój

Źródło: BUENA VISTA / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19124 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >