Tynki strukturalne - jak je nakładać i jaki efekt dekoracyjny można uzyskać?

Tynki strukturalne - jak je nakładać i jaki efekt dekoracyjny można uzyskać?

Ściany nie muszą być nudne i nijakie. Do ich ożywienia, a także nadania nietypowego charakteru wystarczy skorzystać z bogatej oferty tynków strukturalnych. Tego typu produkty pozwalają na łatwe i bezproblemowe uzyskanie nowoczesnych oraz zaskakujących wzorów. Na rynku można znaleźć strukturalne tynki, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych struktur na ścianie. Czytaj dalej

 

Tynki strukturalne - jak je nałożyć?

Bardzo często pojawiają się liczne obawy w przypadku samodzielnego aplikowania tynku strukturalnego na powierzchnię ściany. Czynność ta kojarzy się z ogromną precyzją, a także z dużym nakładem pracy dla uzyskania satysfakcjonującej struktury. Jednak nic bardziej mylnego. Odpowiednie przygotowanie podłoża, a także sama aplikacja tynku na powierzchnię to nietrudna sprawa. Liczy się tutaj przede wszystkim cierpliwość, a nie wiedza teoretyczna.

 

Tynki strukturalne - jak je nakładać i jaki efekt dekoracyjny można uzyskać?

 

Czytaj również: Sztuka dekoracji wnętrz: 4 znane, ale nieoczywiste detale

 

Całą kwestię kładzenia tynku strukturalnego można zamknąć w czterech prostych krokach. Tego typu produkt można kłaść na powierzchni pokrytej płytkami gipsowymi czy pomalowanych, zagruntowanych powierzchniach. Warto zatroszczyć się o tego typu kwestie, aby tynk dobrze się trzymał powierzchni.

 

Po pierwsze: przygotowanie podłoża. Przed nałożeniem tynku strukturalnego należy porządnie zagruntować powierzchnię preparatem gruntującym. Dobrze, kiedy podłoże ma taki sam kolor jak tynk, jednak nie jest to warunek konieczny do spełnienia.

 

Po drugie: kładzenie tynku dekoracyjnego. W zależności od potrzeby niektóre tynki strukturalne można zabarwiać przy pomocy pigmentów do farb wodnych. Produkt należy równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni. Szczególnie jeśli efektem mają być grube i odznaczające się struktury, kładzione warstwy powinny być cienkie. Kolejną porcję tynku należy położyć na uprzednio dokładnie wyschniętą warstwę. Do tej czynności można użyć szpachli, pędzla czy natrysku kropelkowego.

 

Po trzecie: nadawanie faktury. Do wykonania etapu, dzięki któremu powstaną wymarzone wzory na ścianie, potrzebna będzie szpachla do wzorów lub paca do struktur. Ten etap trzeba wykonać na mokrym tynku, zapewni to możliwość poprawki, jeśli coś się nie uda.

 

Po czwarte: zabezpieczanie tynku. Po dokładnym wyschnięciu tynku należy go odpowiednio oszlifować, zabezpieczyć i/lub pomalować. W miejscach, w których wypukłości są nie do końca satysfakcjonujące można go delikatnie przeszlifować. Taki tynk strukturalny trzeba zabezpieczyć, by mógł przez długi czas zdobić pomieszczenie. Do tej czynności przyda się bezbarwna lub zabarwiona przecierka. Produkt wykończeniowy najlepiej jest nanieść na powierzchnię tynku poprzez wałek, a później rozcierać go specjalną gąbeczką do przecierek. Oszlifowany i zabezpieczony tynk można malować farbą dekoracyjną, w zależności od koncepcji wystroju.

 

Jaki efekt można uzyskać?

Tynki strukturalne dają ogromne możliwości w kwestii osiągalnych efektów dekoracyjnych. W sklepie Luxmal znajdziesz szeroką gamę tego typu produktów. Tynk strukturalny Dekolux pozwala na uzyskanie różnorodnych faktur. Z jego pomocą stworzysz m.in. wzór imitujący korę drewna czy fakturę starego tynku. Uzyskać można również motyw liści i trawy, szachownicę, kółka czy kultową fakturę baranka. Użycie tynku strukturalnego daje nieograniczone możliwości w zdobieniu ścian, warto skorzystać z tego typu produktów - to nietuzinkowe i ekstrawaganckie rozwiązanie, które nada niepowtarzalnego charakteru pomieszczeniu.

 

Czytaj również: Dekoracyjny efekt betonu na ścianie i suficie - jak wykonać loftową stylizację

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Domowa sauna marzeń Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Bardzo fajny artykuł. Ja również posiadam w domu niewielką saunę fińską. Pomieszczenie jest bardzo wygodne w użytkowaniu, estetyczne i łatwe w utrzymaniu czysto...
  • Jakie zasłony i firany? Liczba postów: 79 Grupa: Najnowsze t... Moim zdaniem jak zasłony, to tylko zaciemniające. Firany? Ja lubię takie z połyskiem.
  • Dekoracje Liczba postów: 163 Grupa: Nowości ara... Co do dekoracji... ja zawsze stawiam na to, co pierwsze wpada mi w oko. Im dalej drążę poźniej dany temat, to tym bardziej miewam wątpliwości co do ostatecznego...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 178 Grupa: Nowości ara... No właśnie... pomysłów jest wiele na temat aranżacji pokoju dziecięcego :) Gorzej jednak z ich wykonaniem, gdy powierzchnia pokoju jest mocno ograniczona. Remon...
  • Gdzie zamówić wysokokaloryczny węgiel? Liczba postów: 503 Grupa: Porady i op... No to Bordon44 trzymamy kciuki i czekamy na opinie po sezonie grzewczym jak tam się sprawdza węgiel od KGM oraz czy jeszcze będziesz zamawiał od nich opał w prz...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17579 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 134

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >