20 lat w czynszówce za darmo

20 lat w czynszówce za darmo

Największy dłużnik na Bielanach, który jest winny dzielnicy 138 tys. zł, nie płaci czynszu od... ponad 20 lat. Na Pradze-Północ rekordzista zalega z opłatami 13 lat krócej. Od dłużnika ze Śródmieścia sąd zasądził miastu prawie pół miliona złotych do zwrotu

Dłużnicy zajmują lokale komunalne, bo socjalnych, do których powinni zostać przeniesieni, po prostu brakuje. Tymczasem na lokum od dzielnicy czekają w Warszawie tysiące rodzin, które mogłyby płacić za użytkowane mieszkania.

 

Komornik z kwitkiem

Na Bielanach, tylko ze względu na trudne warunki mieszkaniowe, o czynszówkę stara się 381 rodzin. Kolejne 190 czeka na przyznanie lokalu socjalnego, bo ma orzeczone eksmisje. Oznacza to, że prawie 200 mieszkań powinno wrócić do zasobów dzielnicy.

Na Śródmieściu z kolei wyroki eksmisyjne ma aż 501 najemców. Na komunalne mieszkanie w tej dzielnicy czeka zaś zaledwie 46 rodzin, które mają trudne warunki.

Na Pradze-Północ o lokale komunalne stara się 849 osób. W 2008 r. dzielnica ta wystąpiła do sądu przeciwko 185 lokatorom z wnioskami o zapłatę albo wyrok eksmisyjny.

W całym mieście, jak wynika z danych przygotowanych przez biuro polityki mieszkaniowej, w ubiegłym roku. takich wniosków złożono 4014. Najwięcej, bo aż 1396 – na Woli, gdzie na lokale komunalne czeka około 500 rodzin. Do lokali socjalnych ta dzielnica w ubiegłym roku przeniosła 19 dłużników.

W całej Warszawie do tego typu mieszkań przeprowadzono w 2008 r. 149 rodzin, które miały wyroki eksmisyjne. Takich przymusowych przeprowadzek najwięcej było na Śródmieściu (37) i Pradze-Północ (31). Najmniej – w Wawrze (1) i w Ursusie (2). Żadnego lokalu socjalnego w 2008 r. rodzinom z eksmisjami nie przyznały Bemowo, Rembertów, Ursynów, Wesoła i Wilanów.

– Około 10 procent dłużników reguluje zadłużenie po otrzymaniu nakazu zapłaty – informują urzędnicy z Pragi-Północ. – Pozostała część trafia do komornika. Postępowanie komornicze jest skuteczne w 15 proc. – dodają.

W pozostałych przypadkach, kiedy dłużnik nie ma majątku, komornik odchodzi z kwitkiem.

Dzielnicy zostaje wtedy walka o odzyskanie lokalu. Do sądu trafiają pozwy o eksmisje. – Po otrzymaniu takiego pozwu zadłużenie reguluje niewielka część dłużników – przyznają urzędnicy z Pragi-Północ. Podobnie jest na Mokotowie. W tej ostatniej dzielnicy rekordzista nie płacił czynszu trzy lata, zadłużając się na ponad 30 tys. zł.

Z kolei na Śródmieściu jeden z lokatorów zajmujący lokal komunalny na zasadach wolnorynkowych zadłużył się na 470 tys. zł. – Wobec dłużnika sąd orzekł już eksmisję. Sprawa trafiła do komornika – mówi Rafał Chromiński ze śródmiejskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

 

Ugoda albo eksmisja

Jak długo dzielnice czekają na spłatę zadłużenia? Na Bielanach po dwóch miesiącach niepłacenia czynszu zarządca wysyła pismo do najemcy, w którym prosi o uregulowanie zobowiązań. Po trzech miesiącach dzielnica występuje do sądu o nakaz zapłaty. Po sześciu – o eksmisję. Największy dłużnik w tej dzielnicy nie płaci jednak od ponad 20 lat.

– Jest to liczna rodzina, wobec której zasądzono eksmisję – informuje Kalina Korcz z bielańskiego urzędu. – Sprawa czeka na realizację, ale komornik ściąga należności – dodaje.

Więcej czasu na porozumienie z dłużnikami daje sobie Mokotów. Jak informują urzędnicy z tej dzielnicy, w 2008 r. do sądu skierowano 793 pozwy o zapłatę i 190 pozwów o eksmisję.

Mokotów na pozwy przeciwko mieszkańcom decyduje się z reguły po roku uchylania się od płatności. – W tym czasie analizujemy powód zadłużenia najemcy. Może to być choroba, strata pracy czy też inne wypadki losowe – tłumaczą dzielnicowi urzędnicy. – Wtedy też podejmujemy próby podpisania z dłużnikiem ugody dotyczącej spłaty zadłużenia w ratach – dodają.

Praga-Północ z kolei upomnienie wysyła do najemcy po miesięcznym opóźnieniu w płatnościach. Ostatecznego wezwania do zapłaty dłużnik może się zaś spodziewać po trzech miesiącach. Po jego otrzymaniu najemca na uregulowanie należności ma dwa tygodnie. Potem dzielnica decyduje się na wypowiedzenie umowy najmu

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Fotopułapka, minikamera - jak latem ochronić dom p... Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Dobrej jakości fotopułapki można znaleźć w ofercie sklepu Dzika Knieja. Mogą to być urządzenia z możliwością oglądania obrazu na żywo, fotopułapki z wbudowanym....
  • Odwierty geologiczne Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukacie firmy budowlanej która może się zająć wykonaniem takich odwiertów i to bez względu na warunki pogodowe i to jaki jest teren to zobaczcie na stron...
  • jak zapobiec rozstaniu Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli znaleźliście się w takiej sytuacji jak ja i straciliście ukochaną to mogę Wam już teraz powiedzieć aby się nie poddawać. Ja miałem taki zamiar co wyperswa...
  • Mam poważny problem z nadwagą Liczba postów: 63 Grupa: Trudne tema... Sklepem internetowym w którym z łatwością znajdziecie interesujące Was suplementy, peptydy czy sarm jest https://peptides.net.pl/ Ich oferta jest bardzo bogata....
  • Treningi Fitness ? Liczba postów: 185 Grupa: Trudne tema... W poszukiwaniu sprawdzonego miejsca oferującego tanie peptydy, suplementy czy sarm polecam odwiedzić stronę https://peptides.net.pl/ Jestem pewna że wizyta na t...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >