Czy ceny za wynajem mieszkania spadają? Wynajmujący obniżają ceny mieszkań

Czy ceny za wynajem mieszkania spadają? Wynajmujący obniżają ceny mieszkań

Po letnim zastoju na rynku wynajmu i wrześniowej gorączce poszukiwań, październik 2010 jawił się jako miesiąc w miarę spokojny, acz bogaty w oferty wynajmu nieruchomości. Czytaj dalej

Oczywiście te najlepsze dużo wcześniej zostały zarezerwowane przez studentów szukających lokum na kolejny rok akademicki, jednak nie ulega wątpliwościom, że rynek wynajmu jest dość bogaty, aczkolwiek bardzo zróżnicowany. Znalezienie mieszkania w korzystnej cenie i atrakcyjnej lokalizacji nie jest łatwe mimo mnogości oferowanych lokali. Analitycy portalu WynajmeMieszkanie.pl podkreślają, że w ofertach mniej jest mieszkań najtańszych w starszym budownictwie, np. w powojennych kamienicach lub wielkopłytowych blokach zbudowanych w połowie XX wieku, a przybywa lokali droższych, nowych i komfortowo wyposażonych, których wysoki standard automatycznie generuje wysoką cenę wynajmu. Portal WynajmeMieszkanie.pl przygotował raport z rynku wynajmu nieruchomości na podstawie danych archiwizowanych w serwisie, analizując oferty dodane w październiku. Należy przy tym pamiętać, iż zestawiano ceny ofertowe, a nie ceny transakcyjne, a więc takie, które przedstawiają wyjściową ofertę wynajmującego, która w trakcie procesu negocjacji mogły ulec niewielkiej zmianie.


Zestawienie miesięczne

 

 

  Wśród ponad 5000 ogłoszeń wynajmu mieszkań dodanych bądź zaktualizowanych w październiku na portalu WynajmeMieszkanie.pl zauważyć można duże rozbieżności cenowe. Zależne to było od wielkości wynajmowanej powierzchni, standardu i najważniejsze – lokalizacji. Największe przedziały cenowe dotyczą miast wojewódzkich, w których można znaleźć lokum w cenie od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za miesiąc. Jest to związane z lokalizacją dużych ośrodków akademickich, początkiem roku studenckiego i migracją setek tysięcy żaków. Jak wynika z raportu portalu najdroższymi miastami nadal pozostają największe ośrodki akademickie w kraju: Warszawa, gdzie za m2 mieszkania do wynajęcia zapłacimy średnio 42,40 zł, drugi jest Poznań ze stawką 33,75 zł/m2, potem Wrocław z minimalnie tylko niższą ceną 33,64 zł/m2, Kraków – 32,76 zł/m2, Trójmiasto – 29,56 zł/m2, Katowice – 29,50 zł/m2, Szczecin – 29,00 zł/m2 i Łódź – 24,36 zł/m2.

 

Warszawa

 


Stolica Polski od wielu lat nieprzerwanie króluje na szczycie rankingów najdroższych mieszkań oferowanych na wynajem. Wynika to przede wszystkim ze skomasowania wszystkich typów uczelni wyższych w tym mieście i  wielu krajowych i zagranicznych oddziałów firm, co tym samym napędza koniunkturę na wyższe stawki i powoduje większy popyt na lokale, domy i mieszkania pod wynajem. W październiku cena 50-metrowego mieszkania przeznaczonego na wynajem wynosiła średnio 3100 zł, przy czym najwięcej lokali oferowano w dzielnicach Mokotów i Ursynów. Za wynajęcie kawalerki w październiku liczono sobie w stolicy średnio 1710 zł, za 2-pokojowe lokum 2173 zł, za 3-pokojowe mieszkanie 2992 zł, a cena wynajmu mieszkania 4-pokojowego i większych wahała się w granicach 4639 zł. W Warszawie zaoferowano także najdroższe w tym miesiącu mieszkanie do wynajęcia: 20 000 zł za 220-metrowe lokum zlokalizowane w Śródmieściu. Najtańsze oferty wynajmu proponowane były w dzielnicach: Białołęka, Wesoła i Rembertów.


Poznań

 

 


Największa wielkopolska metropolia centralnej Polski uplasowała się na drugim miejscu pod względem wysokości cen mieszkań oferowanych na rynku wynajmu. Średnia cena najmu 50-metrowego lokum wyniosła 1900 zł, a największą popularnością, dzięki rozbudowanej sieci komunikacyjnej, cieszyły się dzielnice Rataje i Winogrady, których cechą charakterystyczną są bloki i wieżowce z wielkiej płyty.  W Poznaniu jednopokojowe mieszkanie można wynająć średnio za 1250 zł, na 2-pokojowe lokum trzeba było przeznaczyć 1710 zł, 3-pokojowe 2185, a cena wynajmu mieszkania 4-pokojowego i większych wahała się w granicach 3000 zł. Duży wybór, optymalne, jak na  miasto akademickie ceny i początek roku akademickiego, kiedy to studenci znaleźli już swoje pierwsze mieszkania sprawiły, że największą część oferty stanowiły w październiku mieszkania o czynszu niższym niż 2000 PLN (63%), najmniejsza liczba ofert dotyczyła wieloizbowych lokali o dużych powierzchniach z przedziału cenowego powyżej 3000 PLN.


Wrocław

 

   

Z ofert zgromadzonych w portalu WynajmeMieszkanie.pl wynika, że w stolicy Dolnego Śląska największą część ofert wynajmu, ponad 66%, stanowią mieszkania dwupokojowe. Najdroższą dzielnicą jest Stare Miasto, jednak najwięcej ofert wynajmu dotyczy mieszkań zlokalizowanych na Krzykach i w Śródmieściu. Cena 50-metrowego mieszkania średnio wynosi 1660 zł. Zauważyć można duże rozbieżności cenowe, co związane jest z lokalizacją i standardem wykończenia. Fakt ten doskonale odzwierciedlają oferty kawalerek przeznaczonych na wynajem, gdzie komfortowo urządzony apartament na Starym Mieście kosztuje 4000 zł za 36 m2, tyle samo więc, co czteropokojowe mieszkanie na Psim Polu, obrzeżnej dzielnicy Wrocławia. Średnio za wynajem kawalerki zapłacimy ok. 1160 zł, mieszkanie 2-pokojowe kosztuje średnio 1565 zł, 3-pokojowe 1977 zł, a cena 4-pokojowego i większych to wydatek rzędu 2950 zł.

 

Kraków

 


Małopolska stolica z najstarsza uczelnią w kraju uplasowała się w październiku dopiero na czwartym miejscu pod względem wysokości cen mieszkań na wynajem. Średnia cena wynajęcia 50-metrowego lokum w Krakowie wynosiła ok. 1640 zł, jednak największą część wszystkich ofert (ponad 55%) stanowiły ogłoszenia wynajmu kawalerek. Najdroższe, jednopokojowe lokum można znaleźć na ulicy Bratysławskiej – 2800 PLN za 60 m2, najtańszą w dzielnicy Prądnik Biały - 600 PLN za 23 m2. Równie duże rozbieżności cenowe dotyczą mieszkań dwupokojowych – najtańsze można wynająć za 800 PLN w dzielnicy Nowa Huta (35 m2), najdroższe to już wydatek 4200 PLN na Starym Mieście za stosunkowo mały metraż (34 m2).

 

Trójmiasto

 

 

Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli największa pomorska aglomeracja w październiku charakteryzowała się dość wyrównanym udziałem mieszkań ze względu na liczbę pokoi. Co prawda największy udział miały mieszkania duże – 3-pokojowe, jednak 2-pokojowych i kawalerek także było sporo na rynku wynajmu. Najtańsze oferty można było odnaleźć w Gdyni, najdroższe – w Sopocie – tutaj także znajduje się najmniej mieszkań do wynajęcia. Największy wybór lokali do wynajęcia jest w Gdańsku, ale i rozbieżności cenowe dość spore, ponieważ najtańszą kawalerkę w dzielnicy Młyniec można było już za 700 zł. Średnia cena trójmiejskich mieszkań przeznaczonych pod wynajem rozkłada się następująco: 1-pokojowe: 1000 zł, 2-pokojowe: 1260 zł, 3-pokojowe: 2010 zł, a czteropokojowe i większe oscylowały w cenie 2200 zł.

 

Katowice

 

 

Z ofert zgromadzonych w portalu WynajmeMieszkanie.pl wynika, że w stolicy Śląska najłatwiej jest wynająć mieszkanie 2-pokojowe, które stanowiły prawie 60% całej oferty. Najdroższymi dzielnicami są Centrum i Koszutki, jednak najwięcej ofert dotyczyła mieszkań zlokalizowanych na Ratajach – typowej dzielnicy blokowisk i jednej z największych „sypialni miasta”. Za średniej wielkości mieszkanie (ok. 45 m2) trzeba było zapłacić ok. 1230 zł, koszt wynajęcia kawalerki wahał się w przedziale od 500 do 1200, 3-pokojowe lokum to wydatek rzędu 1850 zł, a dużych mieszkań (czteropokojowych i większych) w październikowej ofercie wynajmu nie było. 

 

Szczecin

 

  Rynek wynajmu mieszkań na zachodnim wybrzeżu Polski rządzi się swoimi prawami. Tak jak w poprzednich miesiącach, tym razem także przeważają mieszkania 3-pokojowe, za które średnio trzeba zapłacić 1950 zł. Średnia cena kawalerki przeznaczonej na wynajem w Szczecinie to wydatek rzędu 1100 zł, na 2-pokojowe lokum trzeba przeznaczyć średnio 170 zł, a wielko powierzchniowe mieszkania (4-5-izbowe) to koszt ok. 2300 zł miesięcznie. Najdroższa dzielnica stolicy Pomorza Zachodniego to Śródmieście, jednak znaleźć tam można niewiele mieszkań przeznaczonych pod wynajem, natomiast dzielnice w których wynajem jest najtańszy to Skolwin i Stołczyn.

 

Łódź

 

 

Łódź to bardzo specyficzne miasto, ponieważ tutaj wszystkie mieszkania przeznaczone na wynajem, a zamieszczone na portalu www.WynajmeMieszkanie.pl, osiągnęły ceny niższe niż 2000 zł. Są to przede wszystkim mieszkania 2 – pokojowe, stanowiące ponad 60% całej oferty, za wynajem którego średnio trzeba zapłacić 1400 zł i mieszkania 1 – pokojowe, których ceny kształtują się w graniach 1000 zł. Najdroższe lokale mieszkalne oferowane na wynajem w Łodzi ulokowane były w Śródmieściu i Centrum, najtańsze natomiast na Bałutach i Widzewie.
Podsumowanie

Minął już gorący okres na rynku wynajmu, co ma odzwierciedlenie w średniej cenie metra kwadratowego mieszkań. Październik to miesiąc spadków średnich czynszów ofertowych we wszystkich analizowanych miastach. Jak wynika z październikowych danych serwisu WynajmeMieszkanie.pl najtańsze są mało popularne wśród studentów - kawalerki. Najmniej za wynajęcie jednopokojowego mieszkania trzeba było zapłacić w Szczecinie, gdzie lokum o powierzchni 40 m2 stanowiło koszt rzędu 400 zł za miesiąc i na łódzkim Polesiu – 500 zł za 35-metrowe mieszkanie.

W miastach stanowiących duże ośrodki akademickie kawalerki w październiku były droższe niż we wrześniu średnio o 50-200 zł, co wynika z faktu, że studenci wolą wynajmować większe mieszkania (2,3-pokojowe) i rozkładać koszty na większą liczbę lokatorów. Październik to pierwszy miesiąc względnej stabilizacji, gdzie po sierpniowo-wrześniowej nawałnicy „poszukiwaczy mieszkań”, rynek powoli i spokojnie normuje się. Aktualny, niewielki spadek cen powinien ucieszyć potencjalnych najemców, ponieważ wybór jest dość duży, ceny przystępne, a i właściciele mieszkań chętniejsi do negocjacji.

 

Źródło: WynajemMieszkanie / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rower i małe dziecko Liczba postów: 262 Grupa: Trudne tema... Jak dziecko wysyłacie na rower to warto aby miało dobre ubezpieczenie szkolne bo jednak różne wypadki wtedy mogą się wydarzyć. Najlepiej też bierzcie takie z ni...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 499 Grupa: Trudne tema... Jeżeli natomiast macie do czynienia z bólami mięśniowo-stawowymi to dobrym rozwiązaniem będzie wybranie się na masaż Wrocław. Dzięki temu można w znaczący sposó...
  • biuro tłumaczeń poznań Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Polecicie mi jakieś biuro tłumaczeń poznań?
  • Wrzosy Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam sklepu, w którym kupię wrzosy wieliczka do posadzenia w ogrodzie. Jaki polecacie?
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 343 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest kluczowe na drodze do wyzdrowienia. Dlatego ważne jest mówienie o https://alkodoktor.pl/ jako źródle...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19219 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 362

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >