Dlaczego nie inwestujemy w miejsca parkingowe?

Dlaczego nie inwestujemy w miejsca parkingowe?

Miejsca parkingowe stanowią tylko ok. 32% powierzchni całkowitej parkingu wykonanego w tradycyjnej technologii budowli naziemnych lub podziemnych. Koszt miejsca parkingowego bardzo często przekracza wartość zaparkowanego na nim samochodu.

 

Jak wynika z analizy projektów budowlanych przeprowadzonej przez krakowska firmę specjalizującą się w projektowaniu i realizacji inwestycji parkingowych, miejsca parkingowe stanowią zaledwie 1/3 powierzchni całkowitej parkingu wykonanego w tradycyjnej technologii budowli naziemnych lub podziemnych. Kilkukrotne, a nawet kilkunastokrotne zwiększenie liczby miejsc parkingowych na tej samej powierzchni inwestycji umożliwia zastosowanie coraz popularniejszych systemów platform parkingowych.

 

Czytaj również: Jak inwestować w fundusze w niestabilnych czasach

 

- To coraz bardziej popularne rozwiązanie, wręcz konieczne tam, gdzie dynamicznie rosnąca liczba samochodów przekroczyła założenia urbanistyczne projektowanych przed laty osiedli i centrów miast – mówi Iwo Nowina Konopka, architekt specjalizujący się w projektowaniu i realizacji systemów parkingów platformowych. Jego zdaniem, technologia ta może być sposobem na skuteczne rozwiązanie problemu deficytu miejsc parkingowych, przed którym stoi dzisiaj wiele polskich miast i wspólnot osiedlowych. Dodaje, że obok niezwykłej efektywności liczby miejsc parkingowych, jakie można stworzyć na niewielkiej powierzchni, za inwestycjami tego typu przemawia rachunek ekonomiczny.

 

 

- Rosnąca wartość nieruchomości sprawia, że koszt gruntu, na którym inwestor zamierza wybudować miejsce parkingowe, często znacznie przekracza… wartość samochodu, który ma być na nim zaparkowany – mówi Nowina Konopka. Budowa tradycyjnego parkingu wielopoziomowego oznacza również konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych na konstrukcję klatek schodowych lub wind, a w przypadku obiektów wbudowanych w strukturę budynku mieszkalnego lub biurowego wyposażenie w energochłonne urządzenia wentylacyjne i oświetlenie, wszelkiego rodzaju czujniki, monitoring etc.


Czytaj również: Poznański deweloper pokryje koszty związane z podatkiem

 

Parkingi automatyczne, będące najbardziej zaawansowaną technologicznie odmianą platformowych systemów parkingowych, są coraz częściej stosowane jako rozwiązania zapewniające publiczne miejsca parkingowe w dużych aglomeracjach. Choć pierwsze obiekty tego typu powały już na początku XX wieku we Francji i w Stanach Zjednoczonych, dopiero teraz - w dobie katastrofalnego deficytu miejsc parkingowych i świadomości zagrożeń ekologicznych - przeżywają prawdziwy renesans. Przykładem może być oddany do użytku w r. 2010 parking posiadający certyfikat ekologiczny Leed w Chicago czy nowoczesny sterowany komputerowo automat parkingowy na pojazdów w centrum Kopenhagi.  Wiedeń może poszczycić się aż siedmioma takimi instalacjami zawierającymi od 120 do 340 miejsc parkingowych. Parkingi automatyczne powstały m.in. w centrum Budapesztu [404 miejsca parkingowe], Lizbony, Monachium, Berlina, Salonik. W tym roku w zabytkowym centrum Krakowa oddano do użytku pierwszy prywatny parking automatyczny. Bez ingerencji w strukturę zabytkowej kamienicy udało się stworzyć kilkanaście hotelowych miejsc parkingowych. Jak oceniają projektanci, bez zastosowania platform inwestor miałby do dyspozycji tylko jeden garaż o powierzchni 3 x 5,5 metra.

2011-11-22
Źródło: Nowina Konopka / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Transport za granicę... Liczba postów: 36 Grupa: Trudne tema... Jeśli jesteś zainteresowany logistyką towarową i szukasz sposobów na efektywne połączenie transportu morskiego z transportem lotniczym, ten artykuł https://baza...
  • Firma transportowa Liczba postów: 72 Grupa: Trudne tema... Korzystałem z usług przewozu towarów cargo promem z Barcelony na Majorkę i jestem bardzo zadowolony z całego procesu. Na samym początku, proces rezerwacji przeb...
  • samochód Liczba postów: 74 Grupa: Trudne tema... Wiadomo, że z biegiem czasu zawsze coś w autko jest do podreperowania, to normalne - gdy się używa. Mnie teraz czeka naprawa skóry i na szczęście znalazła...
  • Kurs korony czeskiej Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Witam. Poleci ktoś jakiś kantor który oferuje najlepszy kurs korony czeskiej w warszawie? Dzięki.
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 363 Grupa: Trudne tema... A czy ktoś z was może tak przypadkiem kojarzy centrum medyczne https://medipsyche.pl/oferta/konsultacje -lekarskie/gastroenterologia ? Czy ktoś z was może...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >