Duży efekt małej architektury

Duży efekt małej architektury

Śmiało można powiedzieć, że ogród to pewnego rodzaju dzieło natury stworzone ręką człowieka z roślinności oraz różnego rodzaju dodatków. Czytaj dalej

 

Dopełnieniem, a zarazem urozmaiceniem ogrodowego obrazu jest nie tylko perfekcyjnie ułożona nawierzchnia, ale również efektowne wykończenie powierzchni spacerowych oraz ich otoczenia. Przy pomocy elementów małej architektury – murków łamanych Grando oraz Palisady Łamanej firmy Polbruk zbudować można wyjątkowe kompozycje wzbogacające przestrzeń. 

 

Tworzymy własny krajobraz

 Urozmaicona skarpami i różnicą poziomów rzeźba terenu zdecydowanie podnosi walory estetyczne ogrodu. Nie każda jednak posesja charakteryzuje się naturalnymi spadkami umożliwiającymi tworzenie ozdobnych skalniaków czy porośniętych roślinnością pagórków. Jednak nawet na najbardziej równym obszarze przy pomocy specjalnych elementów można stworzyć pożądane nierówności i wzniesienia i to w dowolnym miejscu, najlepiej odpowiadającym całej kompozycji. Ogrodowe akcesoria, jak murek łamany Grando czy Palisada Łamana firmy Polbruk otwierają szerokie możliwości kształtowania przestrzeni – pomogą eksponować jej walory i ukrywać niedoskonałości, a jednocześnie dzięki ciekawej formie i bogatej kolorystyce będą stanowić ozdobę, uzupełniając i wykańczając nawierzchnię wokół.

 

Czytaj również: Taras w domu jednorodzinnym


Murek łamany Grando, nowość w ofercie Polbruk, doskonale sprawdza się w budowaniu pionowych konstrukcji, począwszy od niewielkich, lekko wystających ponad ziemię murków i schodów, aż po wysokie ściany odgradzające naszą posesję od sąsiednich działek, dające poczucie swobody i intymności. W szczelinach miedzy poszczególnymi kamieniami sadząc  małe rośliny stworzymy murek przypominający toskańskie ogrodzenia okalające rozrzucone na wzgórzach wiejskie domki. W linii Grando dostępne są trzy elementy o zróżnicowanych wymiarach – bloczek połówkowy trójstronnie łamany (25x15 cm), bloczek standardowy dwustronnie łamany (50x15 cm) oraz bloczek standardowy trójstronnie łamany (50 x 15 cm), a także czterech, naturalnych wersjach kolorystycznych do wyboru – jasnoszary, paloma, piaskowy i żółty. Z kolei Palisada Łamana (12,5 x 15 cm), która fakturą przypomina naturalny kamień świetnie wkomponowuje się w ogrodowe aranżacje pełniąc wielorakie zadania – obramowanie rabatek, wykończenie stopni, zróżnicowanie poziomów, umocnienie fontann czy oddzielenie brukowanej nawierzchni od części obsadzonej roślinami. Dodatkowo, dostępna jest w tych samych kolorach co murek Grando, dlatego z powodzeniem można łączyć oba te elementy.

 

 

Układamy murki i palisady

Układanie murków i palisad nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, jednak by wyglądały one estetycznie i nie rozsypały się przy pierwszej ulewie należy zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż. Różnego rodzaju murki można budować zarówno na sucho, jak i mokro, pamiętając, że ta pierwsza metoda jest lżejsza i łatwiejsza, ale również mniej trwała. Murki oporowe należy układać na wcześniej wykonanym fundamencie, na którym umieszczona jest 3 centymetrowa warstwa zaprawy cementowej  lub ewentualnie pierwszy rząd wbudować w ziemię. W przypadku metody mokrej poszczególne elementy można ze sobą łączyć zaprawą cementowo-piaskową lub piaskowo-gliniastą. Jeśli układamy murek okalający np. kwietnik musi on być nieco wyższy od terenu, by uniknąć przelewającej się przy podlewaniu wody i tworzenia się kałuż wokół.

 

Czytaj również: Ozdoby wokół domu

 

Dobrze jest również, jeśli nie zamierzamy murku obsadzać roślinami, umieścić z tyłu rury drenażowe, które odprowadzą nadmiar wody, nie naruszając całej konstrukcji. Przy budowie murku z palisad najważniejsze jest odpowiednie wypoziomowanie oraz umocowanie. Dlatego  też należy poziomować każdy element z osobna oraz umieszczać go w specjalnym fundamencie wykonanym z betonu podkładowo-wyrównawczego tzw. „chudego betonu” o grubości ok. 10 cm z każdej strony. Głębokość osadzenia w betonowym fundamencie powinna wynosić od 1/4 do 1/3  długości poszczególnych bloczków.

 

Palisady, tak jak pozostałe elementy nawierzchni najlepiej jest układać na podbudowie z kruszywa lub żwiru, a w przypadku gruntów gliniastych i podmokłych dodatkowo dobrze jest wykonać drenaż odprowadzający nadmiar wody. Poszczególne elementy układamy ciasno na dole, na górze pozostawiając niewielką przestrzeń. Powstałe fugi nie wymagają trwałego wypełnienia, gdyż pod wpływem naturalnej pracy i użytkowania powstać mogłyby na nich nieestetyczne pęknięcia.Murki oporowe i palisady to elementy wykończenia ogrodu, które pozwalają ukształtować pożądane pochyłości i ozdobne konstrukcje, a jednocześnie zapanować nad osuwaną się ziemią. Dzięki nim możemy swobodnie zaplanować przestrzeń i stworzyć bajkowy ogród pełen kolorowych kwiatów i krzewów.

 

Źródło: Fly PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18194 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 60

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >