Idealny kominek do salonu. Wiesz już, na jaki model warto się zdecydować?

Idealny kominek do salonu. Wiesz już, na jaki model warto się zdecydować?

Otwarty, zamknięty, z płaszczem wodnym czy bez? Dziś podpowiadamy, jak wybrać optymalny kominek do salonu, jakiego rodzaju drewnem palić i rozwiewamy wszelkie wątpliwości na temat stosowania podpałek chemicznych w pomieszczeniach zamkniętych. Czytaj dalej

 

To musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na kominek

Mimo że kominek trudno uznać za główne źródło ciepła w domu, to w zależności od przygotowanej instalacji, ogrzejesz nim nie tylko salon, ale i kilka innych pomieszczeń użytkowych, a nawet wodę, z której korzystasz w łazience. Prawidłowo zainstalowany kominek nie sprawia trudności w bieżącej eksploatacji i nie jest przy tym specjalnym obciążeniem dla domowego budżetu.

 

Który z nich będzie odpowiedni?

Do wyboru masz dwa różne kominki

Na rynku dostępne są dwa różne rodzaje kominków, a w tym:

  • kominki otwarte,
  • kominki zamknięte.

Te pierwsze wydają się rozsądnym wyborem, jeśli wiesz, że z kominka będziesz korzystał nieregularnie i to przede wszystkim dla zbudowania przyjemnej atmosfery np. przy wieczornej kolacji. Kominki otwarte są oczywiście tańsze, ale ze względu na swoją budowę, charakteryzują się mało optymalnym zagospodarowaniem ciepła. To oznacza, że na chwilę po wygaśnięciu paleniska, w pomieszczeniu po chwili spada temperatura.

 

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać budując otwarty kominek

 

Materiały do budowy kominka to koszt średnio ok. * 1,000 złotych.

Z kolei kominki zamknięte mimo że kilkukrotnie droższe we wdrożeniu od otwartych zapewniają optymalne zagospodarowanie energii cieplnej, wyższe bezpieczeństwo i przede wszystkim 100-procentową czystość. Mogą być wykorzystane do ogrzewania części domu, a te uzupełnione o wkład z płaszczem wodnym nagrzeją wodę użytkową w domu.

 

Kominek zamknięty (bez komina) to koszt średnio * 5,000 – 10,000 złotych

* Do kosztorysu należy doliczyć koszt samej instalacji, budowy komina.

Niezależnie od kominka, palimy w nim tylko drewnem liściastym

Należy zaznaczyć, że niezależnie od wybranego kominka, w każdym z nich palimy wyłącznie drewnem pochodzenia drzew liściastych. Iglaki nie nadają się ani do palenia właściwego, ani do rozpalania paleniska, bo te zawierają żywicę, która jest źródłem uporczywego, smolistego dymu, jaki w krótkim czasie prowadzi do zanieczyszczenia całej instalacji.

Warto wiedzieć: do rozpalania kominków w pomieszczeniach zamkniętych korzystaj wyłącznie z naturalnych podpałek. Nigdy benzyny i olejów, które nie tylko szybko się ulatniają co grozi ryzykiem niekontrolowanego wybuchu, ale ich spalaniu towarzyszy wydzielanie trujących substancji chemicznych.

 

Kominek w projekcie domu

W większości projektów, kominek zajmuje honorowe miejsce w domu, bardzo często jest "kluczowa" ściana salonu, bądź jego centrum. Należy przy tym pamiętać, że do kominka należy doprowadzić przewód dymowy. Jeżeli nasz kominek będzie znajdować się na ścianie - nie będziemy mieli problemu z zamaskowaniem go. Jeżeli jednak znajdzie się on w centralnej części pomieszczenia, doprowadzeniu przewodu do sufitu, może zaburzyć nam estetyke całego mieszkania. Należy również pamiętać, że nie powinniśmy mieć w obrębie 60 cm od kominka, żadnych mebli czy drewnanianego parkietu, gdyż grozi to zapaleniem.

 

Kominek – ekonomiczne źródło ogrzewania w domu

Decydując się na kominek, bardzo ważne jest, abyśmy zrobili to z głową. Zwykle temat ogrzewania, podejmuje się podczas budowy lub remontu domu. W zależności od oczekiwań, wybiera się ogrzewanie tradycyjne (olejowe, gazowe, węglowe), które z roku na rok jest coraz bardziej kosztowne ze względu na rosnące ceny paliw, lub ogrzewanie bardziej ekonomiczne – czyli właśnie kominki.

- Czy warto? – oczywiście że tak!

Kominki świetnie sprawdzają się w okresach przejściowych, czyli podczas wiosny i jesieni, kiedy to temperatura na dworze spada wieczorami do okolic zera stopni Celsiusza, a uruchamianie głównego pieca na kilka godzin jest zupełnie nie opłacalne. Możemy wtedy szybko i bezproblemowo ogrzać przestrzeń mieszkalną, tworząc przy okazji przyjemną aurę.

 

Czytaj również: Ogrzewanie kominkowe - Wady i Zalety

 

Piotr
Artykuł został przygotowany przez firmę DreamDesign - projektowanie wnętrz kraków specjalizującej się w aranżacji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych.

 

 


Źródło: DreamDesign / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >