Jak czyścić urządzenia elektryczne?

Jak czyścić urządzenia elektryczne?

Czyszczenie urządzeń elektrycznych nie należy do łatwych czynności, przede wszystkim hamuje nas strach, że możemy coś uszkodzić i będzie trzeba zainwestować w nowy sprzęt, w artykule zamieścimy kilka praktycznych porad, które na pewno pomogą w dbaniu o urządzenia. Czytaj dalej

Telewizor, monitor

Do czyszczenia ekranów LCD warto zaopatrzyć się w nawilżone chusteczki, które są dostępne w prawie każdym markecie w dziale z elektroniką. To chyba najprostszy sposób ale nie zawsze skuteczny, chusteczki raczej służą do regularnego czyszczenia. A co jeśli zaniedbaliśmy nasz sprzęt i chusteczki nie podołają? Wtedy warto wziąć szmatkę z mikrofibry, przetrzeć ekran z grubszego kurzu, następnie na drugą stronę szmatki (czystą) nałożyć specjalną piankę do czyszczenia ekranów LCD i rozetrzeć ją po ekranie. Pianka nie zostawia smug i szybko wysycha. Oczywiście czyszczony sprzęt musi być odłączony od prądu. To bardzo bezpieczny i skuteczny sposób na wyczyszczenie naszego ekranu i jest dostępny dla każdego.

 

 

Czytaj również: Podstawy instalacji elektrycznej w domu

 

Obudowy urządzeń elektrycznych

Do wyczyszczenia obudowy telewizora czy kuchenki wystarczy ściereczka i delikatny środek do czyszczenia (najlepiej gdyby nie był na bazie alkoholu). Pamiętajmy żeby środkiem czyszczącym spryskać ściereczkę a nie obudowę. Wystarczy przetrzeć i gotowe.


 


Klawiatura

Do czyszczenia klawiatury wystarczy wilgotna szmatka lub jakiś środek czyszczący. Co jednak zrobić z przestrzenią pod przyciskami klawiatury, w której lubią gromadzić się różnorakie okruszki i kurz. Tutaj sprawa też nie jest taka trudna. Można oczywiście rozebrać klawiaturę na części pierwsze i spróbować ją wyczyścić ściereczką, ale jest to dość niebezpieczne, bo łatwo możemy coś uszkodzić. Do czyszczenia klawiatury najlepiej użyć sprężonego powietrza które można dostać w każdym sklepie z elektroniką a i w większości supermarketów. Sposób jest banalny, kupujemy pojemnik ze sprężonym powietrzem i przy pomocy rurki (która zawsze jest dołączona) możemy dotrzeć w praktycznie każdą szczelinę klawiatury, pryskamy powietrzem pod ciśnieniem między klawisze a wszelkie pozostałości jedzenia wyskakują z klawiatury. Oczywiście warto robić to nad koszem lub na zewnątrz budynku. Klawiaturę najlepiej trzymać pionowo albo nawet odwróconą do góry nogami i psikać w nią od dołu. Prosty i niezawodny sposób, a sprężonym powietrzem na pewno nic nie zepsujemy. Same przyciski możemy też przetrzeć małym wacikiem, aby efekt był jeszcze lepszy.


Komputer

Komputer czyścimy podobnie do telewizora, z tym że dużo częściej, gdyż na komputerze, jak i wewnątrz, bardzo lubi gromadzić się kurz. Zewnętrzną obudowę czyścimy szmatką popryskaną środkiem czyszczącym, natomiast wnętrze warto potraktować sprężonym powietrzem. Jeśli komputer jest bardzo zabrudzony warto go porozkręcać, wyjąć kartę graficzną etc. Dostęp do wszystkich elementów będzie wtedy łatwiejszy i lepiej będziemy w stanie je wyczyścić.

 





Można też użyć odkurzacza

Niektóre urządzenia możemy też odkurzyć. Tyczy się to raczej obudów i urządzeń które z zewnątrz nie mają żadnych wrażliwych elementów. Możemy np. odkurzyć obudowę komputera oraz obudowy głośników. Oczywiście musimy pamiętać aby zachować ostrożność i uważać na kable oraz inne nieosłonięte elementy.


 
 

Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 223

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >