Jak dobrać odpowiednie płyty betonowe do ogrodu lub tarasu – porady z praktyki

Jak dobrać odpowiednie płyty betonowe do ogrodu lub tarasu – porady z praktyki

Ścieżka na działce lub posadzka na tarasie to element aranżacji, który potrafi zadecydować o ogólnej estetyce miejsca. Nie można jednak zapominać o trwałości podłoża. Jak połączyć obie cechy? Dzięki tym praktycznym poradom! Czytaj dalej

Rodzaje płyt chodnikowych do ogrodu lub tarasu

Właściciele ogrodów, działek i domów z tarasami mają do wyboru trzy rodzaje płyt chodnikowych. Dwa pierwsze sprawdzą się w każdym z tych miejsc. Trzeci typ to materiał dobry raczej do budowy ogrodowej ścieżki. Wynika to ze znacznie większego ciężaru oraz mniejszej palety wzorów i kolorów takich nawierzchni.

 

Jednym z uniwersalnych materiałów, z którego jest wykonana płyta chodnikowa, jest gres. Największa zaleta takich płyt to ich różnorodność. Dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach. Dzięki temu można kupić płyty wyglądem przypominające różne odmiany kamieni (np. piaskowiec lub wapień), jak również drewno czy beton. W parze z wyglądem idzie wytrzymałość. Płytki gresowe są odporne na mróz i wilgoć. Do tego są łatwe w czyszczeniu.


Jak dobrać odpowiednie płyty betonowe do ogrodu lub tarasu – porady z praktykiFot. freepik.com

Czytaj również: Jak odśnieżać i czym sypać kostkę brukową wokół domu?


Chodnik w ogrodzie lub domowy taras można wyłożyć także płytami wet-cast. Tak jak gres, są do kupienia w wielu estetycznych deseniach. Klienci mają więc możliwość wyłożenia terenu materiałami imitującymi różne minerały, np. marmur. Warto jednak mieć na uwadze, że takie płyty wymagają regularnej konserwacji. Dzięki temu będą odporne na działanie wilgoci oraz brudzących lub tłustych substancji.

 

Trzeci typ to płyty wibroprasowane. Produkowane są zagęszczonego betonu, co przekłada się na ich dużą wagę. Właśnie z tego względu najlepiej osadzić je w działkowym gruncie, a nie układać na tarasie. Wysoka trwałość tego materiału sprawia, że chodnik będzie wyglądał atrakcyjnie dla oka przez wiele lat. Co więcej, ścieżkę można uzupełnić o podobnie wyglądające wibroprasowane obrzeża i krawężniki.


Sposoby ułożenia chodnika lub podłogi z płyt betonowych

Osoby zainteresowane budową ścieżki na działce lub w ogrodzie mają kilka ciekawych możliwości aranżacji. Jedną z nich jest przemieszanie ich z trawą. Do osiągnięcia takiego efektu wystarczy osadzić betonową płytę w uprzednio przygotowanym gruncie, a następnie posadzić kilka centymetrów trawy. Kolejny krok to montaż następnej płyty, zostawienie odstępu na trawę itd.

 

Pięknie prezentują się także ogródki, w których ważnym motywem są luźne kamienie. Wykonanie takiego chodnika wygląda podobnie jak ścieżki trawiastej. Po zamocowaniu płyt wystarczy wysypać między nie zaprawę drenażową. Zaletą obu rozwiązań jest lepsze odprowadzanie do gleby deszczówki i wody służącej do podlewania roślin.

 

Czytaj również: Minimalistyczna kostka to idealne tło dla ogrodowej roślinności

 
Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19238 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 98

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >