Jak komfortowo i nowocześnie urządzić dom? Bezpieczne, oszczędne i komfortowe projekty domów ARCHON+

Jak komfortowo i nowocześnie urządzić dom? Bezpieczne, oszczędne i komfortowe projekty domów ARCHON+

Współczesny dom to już nie tylko dach nad głową, zabezpieczający podstawowe potrzeby mieszkających tam osób. To często szereg skomplikowanych instalacji oraz urządzeń dbających o wiele aspektów naszego życia Czytaj dalej

Systemy integrujące i sterujące poszczególnymi urządzeniami zamontowanymi w domu często nazywamy „inteligencją budynku”. Koncepcja Inteligentnego Domu opiera się na zapewnieniu domownikom maksymalnej wygody, redukcji kosztów eksploatacji oraz zapewnieniu bezpieczeństwa. Zintegrowanie wszystkich wyżej wymienionych funkcji powoduje, że dom zaczyna „myśleć” i wykonywać wcześniej zaprogramowane przez nas czynności. Najczęściej integruje się systemy pogodowe ze sterowaniem ogrzewania oraz dodatkowo z systemem sterowania zamykania okien podczas deszczu, uruchamianiem oświetlenia w zależności od pory dnia i nocy, włączeniem zraszaczy ogrodowych itp. Przyjmuje się, że optymalnie zaprogramowany system pozwoli na uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu i zużyciu energii rzędu 30 – 50%.


Dodatkową zaletą Domu Inteligentnego jest symulacja obecności domowników podczas ich faktycznej nieobecności np. wyjazdu urlopowy. System również samodzielnie zawiadomi policję lub firmę ochroniarską podczas próby włamania. Atutem takiego zintegrowanego systemu jest również możliwość monitorowania swojego domu i wszystkich urządzeń z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu.


Jakie urządzenia i systemy mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo?
„Systemy inteligentnego domu są wygodnym – ale dosyć kosztownym rozwiązaniem. Często rezygnujemy z wielu urządzeń ze względu na oszczędności na etapie budowy domu. Chcielibyśmy jednak zachęcić Państwa do zastosowania poniżej prezentowanych urządzeń, po to żeby czuć się bezpiecznie w swoim domu” mówi Marcin Sitkowski z ARCHON+ Biuro Projektów.

Drzwi i okna antywłamaniowe
70% wszystkich włamań do domów następuje na skutek wyważenia okna lub drzwi balkonowych. Wybierając stolarkę okienną i drzwi często skupiamy się na estetyce produktów i ich walorach użytkowych oraz współczynnikach przenikalności cieplnej. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że złodziejowi wyważenie standardowego okna zajmuje kilkanaście sekund. Podczas wyboru  okien warto dopłacić za okucia antywyważeniowe, szyby antywłamaniowe oraz zamki okienne.

Rolety zewnętrzne
Rolety są doskonałym zabezpieczeniem przed hałasem, nadmierną troską sąsiadów, ograniczają również dostęp światła słonecznego. Jednak najczęściej są wybierane jako zabezpieczenie przed włamaniem. Są doskonałym uzupełnieniem systemów alarmowych – stosowanych już prawie standardowo w nowych domach. Montaż rolet okiennych warto przewidzieć już podczas budowy domu . Można wtedy schować mechanizm zwijający pod nadprożem okna.

 

Czujniki gazu i tlenku węgla
Praktycznie każdy dom jednorodzinny jest wyposażony we własną kotłownię. Do ogrzewania domu wykorzystuje się obecnie różne paliwa. Niezależnie jednak od tego jakim paliwem ogrzewamy dom, istnieje ryzyko wydzielania się trującego dla ludzi gazu – tlenku węgla. Jest on bezwonny i tylko zamontowanie specjalnego czujnika daje gwarancję wykrycia tego gazu w pomieszczeniu oraz zaalarmowania mieszkających tam domowników. Coraz większą popularnością cieszą również się detektory gazu, wykrywające nawet drobne nieszczelności w instalacji i mierzące poziom stężenia gazu w domu.

Systemy alarmowe
Niezależnie od ilości różnych urządzeń zamontowanych w naszych domach, służących poprawie bezpieczeństwa – większość inwestorów decyduje się na montaż systemów alarmowych oraz monitoringu całego budynku. Oferta producentów systemów alarmowych jest bardzo różnorodna i każdy klient może dostosować ofertę precyzyjnie do swoich potrzeb. Oczywiście tak jak w wypadku wszystkich wcześniej wymienionych urządzeń montaż takiej instalacji warto zaplanować już podczas realizacji budynku w stanie surowym, aby wszystkie instalacje były schowane pod tynkiem.

KOMFORT w Twoim domu

Wybierając projekt domu często zastanawiamy się czy przyszły dom będzie wygodny i komfortowy. Zwracamy uwagę na ilość i wielkość pokoi, usytuowanie kuchni, jadalni, układ łazienek itp. Zastanawiamy się nad doborem odpowiednich materiałów budowlanych – aby były zdrowe, bezpieczne i estetyczne. Planujemy również montaż dodatkowych urządzeń, dzięki którym jeszcze bardziej przystosujemy przyszły dom do swoich potrzeb. Jest wiele rozwiązań na rynku podnoszących komfort życia w naszym domu. Oferta jest tak bogata, że jedynym ograniczeniem będzie zasobność naszych portfeli.

Coraz częściej klienci w nowych domach montują odkurzacze centralne. Umożliwiają one szybkie i  wygodne sprzątanie, bez potrzeby noszenia ciężkiego odkurzacza po całym budynku. Założenie całego systemu jest bardzo proste – wymaga jednak wcześniejszego zainstalowania systemu rur na etapie stanu surowego budowanego domu.

Stopniowe ocieplanie się klimatu w Polsce powoduje coraz większe zainteresowanie systemami klimatyzacyjnymi w domu. Komfort cieplny jest niezbędny do tego, abyśmy mogli szybko regenerować siły po całodziennym wysiłku. Klimatyzatory jako pojedyncze urządzenia będą utrzymywać stałą temperaturę tylko w miejscach gdzie są zamontowane. Nie będą czuwały nad jakością powietrza w całym domu. Warto więc pomyśleć o klimatyzacji zintegrowanej z systemem wentylacji mechanicznej całego domu. Będziemy mogli cieszyć się doskonałym powietrzem w całym budynku, a dodatkowo monitoring wilgotności powietrza oraz jonizatory spowodują, że będziemy mogli czuć się w swoim domu jak w górach.

Kino domowe i duży telewizor plazmowy to już prawie standard każdego domu. Salon – miejsce spotkań wszystkich domowników musi uwzględniać możliwość montażu takiego sprzętu bez utraty funkcjonalności tego pomieszczenia. Propozycje producentów uwzględniają różne możliwości inwestorów zarówno w stosunku do ceny jak również gabarytów.

„Moda na zdrowy styl życia rozwija się w tempie lawinowym. Coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy oraz jak wyglądamy. Również w naszym domu powinno się znaleźć miejsce na rekreację i wypoczynek. Oprócz wygodnej kanapy powinniśmy pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na saunę czy mini siłownię. Niewielką saunę możemy zmieścić w części łazienki – nie ma konieczności przeznaczania całego pomieszczenia, aby móc w saunie regenerować siły”- dodaje Marcin Sitkowski.
Komfort w budynku to cała gama dodatkowych urządzeń, ułatwiających i umilających nam życie. Nie sposób je nawet wszystkie wymienić. Warto jednak zastanowić się na jakie udogodnienia chcielibyśmy się zdecydować i uwzględnić je przed rozpoczęciem budowy na etapie adaptacji projektu. Będziemy mogli wtedy cieszyć się w pełni naszym bezpiecznym, komfortowym i oszczędnym domem.
Źródło: ARCHON+ Biuro Projektów / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18797 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 134

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >