Jak zadbać o bezpieczeństwo na posesji i wokół niej podczas śnieżnej zimy?

Jak zadbać o bezpieczeństwo na posesji i wokół niej podczas śnieżnej zimy?

Pomimo tego, że srogie zimy od wielu lat nie dręczą nas już długimi miesiącami musimy być przygotowani na obfite, a do tego nagłe opady śniegu. Ostatnie prognozy wskazują, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Właśnie w takich sytuacjach warto pamiętać kiedy ciąży na nas odpowiedzialność za utrzymanie porządku na chodniku oraz jak i za pomocą jakich urządzeń poradzić sobie z uporczywym śniegiem, którego posprzątanie to nie lada wyzwanie! Czytaj dalej

 

Zgodnie z Ustawą z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jako właściciele nieruchomości, jesteśmy zobowiązani do odśnieżania chodnika przynależącego bezpośrednio do naszej posesji. Jeśli nie dopełnimy swoich obowiązków - odpowiednie służby mogą ukarać nas mandatem, a w przypadku ewentualnej kontuzji poszkodowany może wystąpić do nas o odszkodowanie.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo na posesji i wokół niej podczas śnieżnej zimy?

 

Odpowiedzialność, ale czy zawsze?

Istnieją oczywiście odstępstwa od wyżej wspomnianej ustawy. Jeśli chodnik od naszej posesji oddzielony jest pasem zieleni to obowiązek utrzymania porządku spada na zarządcę drogi. Tę samą procedurę stosuje się w przypadku, gdy na chodniku wyznaczone są płatne miejsca parkingowe. Pamiętajmy jednak, że ustawa mówi nie tylko o chodnikach. Jeśli dach naszego domu jest bezpośrednio nad chodnikiem - zwróćmy uwagę, by w bezpieczny sposób i regularnie strącać zwisające sople, a także okresowo usuwać śnieg z dachu – dla bezpieczeństwa przechodniów, ale i naszego dachu. Pamiętajmy również, że śniegu nie możemy wyrzucać na drogę. Jeśli jest go naprawdę dużo, powinniśmy zgarniać go do krawędzi chodnika od strony drogi – zostawiając miejsce dla pieszych.

 

Czytaj również: Dlaczego nawierzchni wokół domu nie warto posypywać solą?

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo na posesji i wokół niej podczas śnieżnej zimy?Odśnieżarka Krysiak

Skuteczny sprzęt potrzebny od zaraz!

Do odśnieżania najczęściej używamy klasycznych łopat wykonanych z plastiku. Rozwiązanie proste, lecz praca za pomocą łopaty to duży wysiłek – szczególnie dla osób starszych lub jeśli musimy odśnieżyć chodnik wieczorem, po całym dniu spędzonym w pracy. Niezwykle pomocna w takiej sytuacji będzie spalinowa zamiatarko-odśnieżarka, która dzięki szerokiej szczotce i wydajnemu silnikowi, poradzi sobie w kilka chwil z warstwą świeżego puchu.

 

Zamiatarko-odśnieżarka to bardzo praktyczne rozwiązanie – nie tylko na zimę – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak, importera sprzętów ogrodowych - Pozwala na odśnieżanie za pomocą standardowej, dołączonej szczotki, która poradzi sobie doskonale z pierwszą warstwą śniegu, czy z zalegającymi liśćmi i innymi zanieczyszczeniami, ale posiada również możliwość rozbudowy o dodatkowe wyposażenie, w tym pług do śniegu, odśnieżarkę wirnikową i pojemnik, które zdadzą egzamin w cięższych warunkach, przy obfitym opadzie, a także na terenach górzystych, a tym samym - bardziej wymagających. – dodaje ekspert firmy Krysiak. Dzięki temu jest niezwykle uniwersalna - możemy używać jej zarówno zimą, jak i w inne pory roku, by utrzymać chodnik przed domem w czystości – zaznacza Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. Jeśli posiadamy niewielką przestrzeń do odśnieżenia to racjonalnym wyborem będzie nieco mniejsze, elektryczne urządzenie. Takie odśnieżarki ważą niewiele i są proste do przechowywania. Z ich pomocą o wiele szybciej i bez wysiłku poradzimy sobie ze śniegiem, który zalega na chodniku.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo na posesji i wokół niej podczas śnieżnej zimy?

 

Czytaj również: Jak odśnieżać i czym sypać kostkę brukową wokół domu?

 

Śnieg, mimo że przez wielu z nas uznawany za oznakę prawdziwej zimy, bywa również niebezpieczny – szczególnie dla osób starszych. Warto zadbać o wspólną przestrzeń i utrzymywać przydomowe chodniki w należytym porządku. Jeśli sąsiedzi zapominają o swoich obowiązkach – dajmy im dobry przykład - być może zmienią swoje zachowanie i pójdą w nasze ślady.

Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18325 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 130

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >