Jakie domy preferują kupujący w Warszawie ?

Jakie domy preferują kupujący w Warszawie ?

Cena, metraż i powierzchnia działki oraz lokalizacja to główne czynniki, jakie biorą pod uwagę osoby planujące zakup domu. Jakie domy preferują kupujący w Warszawie? Kto może sobie pozwolić na sfinansowanie takiego zakupu? Czytaj dalej

 

Najistotniejsza cena

 

Na przestrzeni ostatniego roku zmieniały się oczekiwania osób poszukujących domów na stołecznym rynku. Analiza firmy Emmerson S.A. pokazuje, że w okresie od III kw. 2009 r. do III kw. 2010 wzrosła o 29 tys. maksymalna kwota, jaką potencjalni nabywcy chcieli przeznaczyć na zakup domu lub segmentu w Warszawie. W III kw. u.br. osoby planujące kupno takiej nieruchomości w stolicy chciały wydać na ten cel maksymalnie ponad 943 tys. zł.

 

 

W stołecznej ofercie deweloperskiej w dzielnicach preferowanych przez kupujących znajdziemy obecnie w wyszukiwarce portalu Oferty.net 125 domów i segmentów w Białołęce, 99 ofert w Wawrze, na Ursynowie już tylko 45 nieruchomości, a w Wilanowie zaledwie 6 ofert. Według wskazań portalu Domiporta.pl średnia cena metra kwadratowego nowego domu lub segmentu najmniejszą wartość przyjmuje w Białołęce (4 253,25 zł/mkw.), a najwyższą w Wilanowie bo 6 550 zł/mkw.

 

Liczy się powierzchnia

 

W ciągu omawianego okresu zmniejszyła się poszukiwana minimalna powierzchnia domu ze 158 mkw. do 135 mkw.(Emmerson S.A.). Największy metraż, jaki brali pod uwagę poszukujący także skurczył się o 10 mkw. (z 308 kw. do 298 mkw.). Jeśli chodzi o działkę, na której usytuowana jest nieruchomość to apetyty nieco wzrosły. W III kw. 2009 roku minimalna oczekiwana powierzchnia przydomowej działki wynosiła 307 mkw.

 

Czytaj również: Specjalna oferta Hotelu Baltic Plaza Medi SPA

 

W zeszłym roku po przejściowych spadkach w poszczególnych kwartałach kupujący w III kw. 2010 roku chcieli, aby nieruchomość stała na co najmniej 315 metrowej działce. To niezbyt dużo, ale to standard na stołecznym rynku, gdzie ziemia nie należy do najtańszych.

 

W Warszawie ewenementem jest, jeśli któryś z deweloperów oferuje większą przestrzeń przy domu, choć i takie przypadki czasem się zdarzają. Takie gotowe segmenty można kupić na Osiedlu Przytulnym w okolicach ulicy Kadetów i Traktu Lubelskiego w Wawrze. Zróżnicowane architektonicznie domy o nowoczesnej bryle inwestor – BARC Warszawa S.A. usytuował na działkach o powierzchni nawet 550 mkw. Poza tym wyjście z poddasza prowadzi też na imponujący zielony taras.

 

Lokalizacja mniej ważna

 

Dopiero czwartym priorytetem nabywców domów w stolicy okazała się lokalizacja. W Warszawie najciekawszymi dzielnicami dla kupujących są: Wilanów, Wawer, Wesoła i Ursynów. Generalnie prym wiedzie Wilanów, który był najczęściej wskazywany w każdym z prześledzonych okresów (od III kw. 2010 r. do III kw. 2011 r.) przez klientów firmy Emmerson S.A.

 

W każdym z analizowanych kwartałów ten ekskluzywny rejon stolicy był pożądanym miejscem do zamieszkania. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że domy w Wilanowie są znacznie droższe niż w pozostałych dzielnicach preferowanych przez kupujących, a życzenia nabywców nie koniecznie idą w parze z rzeczywistym wyborem.

 

 

Sytuacja wygląda tu analogicznie, jak w przypadku mieszkań. Najbardziej wśród kupujących popularny jest Mokotów. W tej dzielnicy chciałoby mieszkać większość potencjalnych nabywców lokali, ale jest to jedna z najdroższych warszawskich lokalizacji. W rezultacie mieszkania faktycznie kupowane są częściej w tańszych rejonach.

 

Kogo stać na dom?

 

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów (rekomendacja T i S) banki starannie analizują wnioski kredytowe, szczególnie jeśli chodzi o większe kwoty kredytu. Duża wagę przywiązują do przeszłości finansowej klienta. Prześwietlają kredyty, które ubiegający się o pożyczkę wcześniej zaciągnął.

 

Czytaj również: Katowicka inwestycja Cztery Wieże

 

Żeby pożyczyć na dom należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, ale i starannie wybrać bank. Różne banki bowiem różnie podchodzą do klienta. Jak podają analitycy portalu Bankier.pl małżeństwu posiadającemu łączny miesięczny dochód 12 tys. zł netto, jeden z banków wyliczyłby w maju br. maksymalną zdolność kredytową na ponad 1,5 mln zł, a inny pożyczyłby tylko kwotę trzy razy mniejszą.

 

To wskazuje, że bankowe systemy kwalifikujące klientów do udzielenia kredytu działają na całkowicie odrębnych zasadach w każdym z banków. Warto zatem sprawdzić oferty w kilku z nich zanim wybierzemy najlepszą dla siebie propozycję.

 

Według analizy ekspertów z portalu Bankier. pl. w maju br. najwyżej bo na ponad 1,5 mln zł obliczyłby maksymalną zdolność kredytową małżeństwu 40-latków, które ma na utrzymaniu dziecko BOŚ Bank. Przy założeniu, że łącznie zarabiają 12 tysięcy złotych netto, oboje pracują na umowy na czas nieokreślony i mają dwa samochody.

 

Czytaj również: Budowa Dworca Warszawa Zachodnia

 

Zakładając, że chcieliby pożyczyć kwotę, która stanowi 100 proc. wartości nieruchomości w mieście liczącym ponad 200 tysięcy mieszkańców, zawierając umowę z bankiem na 30 lat. Z kolei Pekao Bank Hipoteczny i Deutsche Bank PBC dałby tej parze tylko po pół miliona złotych. Koszt kredytu najmniej wyniósłby w Eurobanku, Deutsche Banku PBC i Banku DnB Nord.

 


Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 189 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, Pokój dziecka jest miejscem intensywnych zabaw. Dlatego do malowania ścian warto zastosować farbę, która pozwoli na łatwe, szybki i skuteczne....
  • Podłogi Liczba postów: 231 Grupa: Robimy stro... Polecam zapoznać się z asortymentem sklepu https://www.podlogi-olsztyn.pl/. Znajdują się tam między innymi listwy wykończeniowe pasujące do każdej podłogi
  • Tajniki ocieplania domu Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... ja osobiście polecam system ociepleń FAST, posiadam już od ponad 10 lat na styropianie 12mm i nic się nie dzieje :D
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 247 Grupa: Firmy budow... Światowa gospodarka powoli odchodzi od pozyskiwania węgla kamiennego na rzecz innych, bardziej ekologicznych źródeł energii. To przekłada się na coraz mniejsze....
  • blacha trapezowa Liczba postów: 138 Grupa: Robimy dach Rewelacyjny wątek . Bardzo dobrze, że ten wątek jest. __________________________________ ____________ mechanik pruszków

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18523 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 91

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >