Jakie krawędzie wykończenia mają sufity podwieszane?

Jakie krawędzie wykończenia mają sufity podwieszane?

Sufity podwieszane różnią się nie tylko materiałem – mogą być mineralne, drewniane lub metalowe. Różne mają także krawędzie wykończenia. W zależności od koncepcji aranżacji wnętrza i możliwości technicznych ważnych w procesie instalacji sufitu wybiera się konkretny rodzaj krawędzi. Czytaj dalej

 

Np. najbardziej standardowe typu Board, kiedy płyty są nakładane od góry na widoczną siatkę rusztu nośnego, lub krawędź Vector, gdy montaż odbywa się od dołu, a łączenia płyt są praktycznie niewidoczne.

 

 

Czytaj również: Konstrukcja sufitu

 

Rodzaj krawędzi sufitu podwieszanego jest ważny z kilku powodów. Estetyki - gdyż zastosowanie konkretnego rozwiązania sprawi, że sufit może mieć klasyczną, modułową siatkę płyt z widoczną konstrukcją, lub też wyglądać jak jednolita, gładka powierzchnia. Nie mniej ważne są jednak kwestie techniczne. W wybranych krawędziach poszczególne płyty są montowane na ruszcie nośnym od góry. Ale jeśli wysokość pomieszczenia nie pozwoli na pozostawienie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy stropem, a sufitem podwieszanym, wówczas wybiera się płyty z krawędzią do montażu od dołu.

 

Poszczególne krawędzie dostępne są we wszystkich rodzajach sufitów podwieszanych: od mineralnych – tu dostępny jest największy wybór, przez drewniane, aż do płyt metalowych.

 

 

Najpopularniejsza krawędź Board


Najczęściej spotykanym modelem płyt sufitowych są te w krawędzi Board. Boki płyty są tu przycięte na prosto, a poszczególne elementy nakładane od góry na ruszt nośny, w którym poszczególne profile podtrzymujące płyty mają 24 mm szerokości. Po zamontowaniu całości powierzchnię sufitu tworzą tej samej wielkości płyty ułożone w siatkę, z widocznym od dołu rusztem nośnym. Pomiędzy poszczególnymi płytami nie ma tu wolnych przestrzeni, uskoków, czy podcięć. – Rozwiązanie to popularne jest z kilku powodów: jest ekonomiczne, szybkie w montażu i demontażu, a jednocześnie daje duże możliwości projektowe. Odpowiednie dobranie kolorystyki sufitu i rusztu nośnego pozwala wykreować ciekawą przestrzeń – zauważa architekt Anna Baczkowska, kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży z firmy Armstrong. Krawędź Board dostępna jest w liniach sufitów mineralnych i metalowych.

 

Od góry montowane są także sufity w krawędzi Tegular. Ten rodzaj wykończenia sprawa, że sufit staje się wyraźnym elementem wystroju wnętrza, przyciąga uwagę. Sprawiają to dość wąskie (24 mm) odstępy pomiędzy poszczególnymi płytami sufitowymi. W zagłębieniu ukryty jest ruszt nośny. Dodatkowo wystająca poniżej rusztu krawędź płyty docięta jest w pionie pod kątem 15°. Taki rodzaj płyt pozwala więc architektom na zabawę formą. Częściowo widoczny ruszt nośny w zależności od zastosowanej kolorystyki może podkreślać subtelne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami, lub wtapiać się odcieniem w całość sufitu. W krawędzi Tegular znaleźć można sufity mineralne, ale
i metalowe.

 

Jeszcze delikatniejsze przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami uzyskać można stosując sufity w krawędzi MicroLook. Montowane są one na ruszcie o 15 mm szerokości profili nośnych, więc przestrzeń z zagłębieniami jest tu jeszcze węższa. Fragment wystający poniżej profili nośnych może być przycięty pionowo, lub w lekkim skosie (15°). Dodatkowym designerskim rozwiązaniem jakie ma w swojej ofercie Armstrong są  dekoracyjne ruszty nośne z linii Silhouette lub Interlude. Jaki wówczas otrzymamy efekt? Pomiędzy poszczególnymi płytami powstaje nie tylko przestrzeń, ale także każda płyta posiada delikatne, ledwo zauważalne obramowanie w białym lub czarnym kolorze. W krawędzi MicroLook wykończone są sufity mineralne, drewniane lub metalowe.

 

 

Czytaj również: Sufity dla parkingów podziemnych

 

 

Sufit o jednolitej powierzchni


Jeśli architektom i inwestorom zależy na osiągnięciu efektu spójnej powierzchni sufitu, bez wyraźnych podziałów pomiędzy płytami konieczne jest zastosowanie płyt montowanych od dołu, czyli np. w krawędzi Vector. Polecanym rozwiązaniem są tu też płyty, w których krawędź powoduje, że poszczególne elementy ściśle do siebie przylegają np. krawędź SL2 czy K2C2.  

 

Podłużne płyty mineralne Planks (o wymiarach 300 mm x 1500,1800 lub 2500 mm) z krawędzią SL2 mają specjalnie wyprofilowane zachodzące na siebie krawędzie. W przypadku montażu
w pomieszczeniu konstrukcja pozostaje widoczna w jednym kierunku -  wzdłuż krótszych krawędzi. Płyty o tej krawędzi dedykowane są jako rozwiązanie na korytarze, wówczas powierzchnia sufitu biegnąca wzdłuż korytarza jest prawie jednolita. W przypadku montażu płyt z krawędzią SL2 w dużych pomieszczeniach pomiędzy poszczególnymi pasmami płyt stosuje się szeroki, widoczny ruszt nośny np. Bandraster. 

 

Z kolei krawędź Vector dostępna jest w liniach płyt nie tylko mineralnych, ale też metalowych i drewnianych o standardowych wymiarach 600x600 mm lub 600x1200 mm. Pozwala uzyskać zaledwie 6 mm odstęp pomiędzy poszczególnymi płytami. Firma Armstrong zaleca w przypadku płyt drewnianych w krawędzi Vector, z racji na ich ciężar, zastosowanie klipsów bezpieczeństwa na każdej płycie, które znajdują się w komplecie wraz z płytą.

 

Sufity montowane od dołu polecane są nie tylko wówczas, gdy projektant stawia na efekt jednolitej powierzchni, ale także wtedy, gdy nie ma do dyspozycji przestrzeni nad sufitem i instalacja płyt od góry nie jest możliwa.

 

 

Rodzaje krawędzi sufitów podwieszanych:

 

 

 

Borad – najbardziej popularny model krawędzi, proste, cięte pionowo boki. Płyty nakładane są od góry na ruszt nośny, który z dołu jest wyraźnie widoczny.

 

Tegular – instalacja odbywa się od góry, płyty mają delikatny uskok, dzięki czemu ruszt nośny jest ukryty w szczelinie pomiędzy płytami.

 

MicroLook – płyty montowane są na ruszcie nośnym od góry. Mogą mieć krawędzie z uskokiem cięte na prosto lub pod kątem 15°.  Pomiędzy poszczególnymi płytami znajduje się wąska szczelina. Możliwy jest montaż płyt w tej krawędzi na dekoracyjnym ruszcie z linii Silhouette lub Interlude, który sprawia wrażenie jakby każda 
z płyt miała własną ozdobną krawędź wokół.

 

K2C2 lub SL2 – specjalnie wyprofilowane krawędzie płyt zachodzące na siebie. Ukryty ruszt nośny sprawia, że sufit po instalacji daje wrażenie jednolitej powierzchni, bez wyraźnych podziałów na płyty.

 

Vector – płyty montowane od dołu. Ruszt nośny częściowo widoczny w wąskiej 6 mm szczelinie pomiędzy płytami.  



Źródło: fairplaypr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 95 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >