Kredyty i pożyczki – lista artykułów
Jakie koszty dla budżetu państwa generuje Rodzina na Swoim?
Program Rodzina na Swoim (RnS) coraz rzadziej gości w mediach. Ewentualne informacje o RnS dotyczą tylko zagrożenia związanego ze wzrostem rat kredytobiorców po ośmioletnim okresie dopłat. Dlatego nawet osoby związane z rynkiem nieruchomości, powoli zapominają o programie aktywnym w latach 2007 – 2012. Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że po zakończeniu przyjmowania wniosków o dopłaty (31 grudnia 2012 r.), Rodzina na Swoim nadal generuje spore koszty dla budżetu. W minionym roku, państwo dopłaciło aż 360 mln złotych do kredytów z RnS. Ze względu na niezbyt przemyślany system działania Rodziny na Swoim nie wiemy, ile kredytowe dopłaty będą kosztować przez pięć kolejnych lat.
Co z frankowiczami po kolejnych propozycjach?
Najnowsza propozycja prezydenckich ekspertów od restrukturyzacji mieszkaniowych kredytów frankowych dowodzi po raz kolejny, że systemowe rozwiązanie przedmiotowej kwestii w polskich realiach jest przedsięwzięciem co najmniej mocno kłopotliwym. Czy i tym razem uda się na jakiś czas zneutralizować narastającą irytację frankowców?
Jak poprawnie wyliczyć wartość spreadu po ustawie frankowej?
Frankowicze, którzy już wyliczyli sobie kwotę zwrotu spreadu na podstawie wzorów zamieszczonych w projekcie ustawy niestety będą rozczarowani. Z analizy Expandera wynika, że błąd formuły powoduje znaczące zawyżenie kwoty zwrotu dla kredytów indeksowanych, czyli tych występujących najczęściej. Poniżej zamieszczamy poprawny sposób wyliczenia, zgodny z pisemnymi założeniami ustawy i szacunkową wysokość zwrotu.
Najważniejsze pojęcia dotyczące kredytu mieszkaniowego.
Jak wynika z badań, aż 51% Polaków deklaruje, że ma średni poziom wiedzy dotyczącej finansów[1]. Tymczasem znajomość podstawowych pojęć związanych z kredytem hipotecznym jest niezbędna, by świadomie podejmować decyzje o zaciągnięciu zobowiązania, które pozostaje głównym źródłem finansowania nieruchomości. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego przygotowali słownik, który pomoże uzupełnić wiedzę w tym zakresie.
Co z programem MdM? Nadal działa
Informacje o wyczerpywaniu środków w programie MdM mogłyby sugerować, iż nie skorzystamy już ze wsparcia państwa w nabyciu mieszkania. Nie jest to do końca prawda. Program, wprawdzie w ograniczonym kształcie, wciąż funkcjonuje. Z jakich opcji możemy skorzystać i jak wygląda dostępność mieszkań na rynkach pierwotnych wybranych miast?
W 5 krokach - o czym należy pamiętać kupując mieszkanie na kredyt?
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska, zdecydowana większość Polaków kupuje mieszkania i domy na kredyt. Co zrobić, żeby poprawić swoje szanse na uzyskanie finansowania i w czym może pomóc deweloper? Jak możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo w procedurze kredytowej? Czy należy składać wnioski kredytowe do więcej niż 1 banku? Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Komentarz Luizy Grąckiej, Specjalisty ds. Sprzedaży Skanska Residential Development Poland i Michała Krajkowskiego, analityka firmy NOTUS Doradcy Finansowi
Rosnące wynagrodzenia poprawiają zdolność kredytową
Niedawno ukazał się nowy raport NBP opisujący sytuację na rynku nieruchomości. Podsumowuje on I kw. 2016 r. Raport obfituje w wiele wykresów i tabel, dlatego osoby szczególnie mocno interesujące się rynkiem nieruchomości z pewnością znajdą w nim ciekawe dla siebie informacje. Dla osób niedysponujących wolnym czasem na zgłębianie całego opracowania wybrałem jeden, moim zdaniem interesujący wykres.
Kto najczęściej zaciąga kredyt mieszkaniowy? - Profil kredytobiorcy
W jakim wieku najczęściej zaciągane są kredyty mieszkaniowe, jakimi dochodami dysponują kredytobiorcy, jakim wykształceniem się legitymują? Jak dokładnie wyglądają statystki udzielonych kredytów mieszkaniowych możemy dowiedzieć się z raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego podsumowującego 2015 r.
Pomoc dla frankowiczów
Kredytobiorcy kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o pomoc. Jest ona realizowana na podstawie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.
Brak środków na program MdM w 2016, jednak nadal można skorzystać z programu
Pomimo wstrzymania dopłat w programie „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku, deweloperzy nadal oferują lokale z rządowym dofinansowaniem. Widoczne jest to w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, w których w II kwartale 2016 roku zmieniły się limity cenowe mieszkań objętych MdM.
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl