
Mączniak prawdziwy - białe plamy na liściach. Jak z nimi walczyć?
Mączniak prawdziwy (bo jest również mączniak rzekomy) to dość pospolita, ale groźna choroba grzybowa roślin powodująca opadanie liści. Można ją łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznemu mączystemu nalotowi, który występuje na chorej roślinie.
Czytaj dalej
Objawy mączniaka
Powodowana jest przez grzyby z rzędu Erysiphales, znane jako mączniaki prawdziwe. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotne i ciepłe powietrze.
Objawy mączniaka prawdziwego są dobrze widoczne, ponieważ rośliny dotknięte nim wyglądają jakby zostały posypane mąką. Stąd się wzięła nazwa choroby. Nalot ten występuje na liściach, pędach, pąkach i owocach. To skupiska strzępek grzybni i zarodników konidialnych. Z czasem grzybnia ciemnieje i wytwarza kuliste, ciemne owocniki. Przy dużym nasileniu choroby liście mogą usychać i opadać, a rośliny zamierać.
Ten rodzaj mączniaka niezwykle upodobał sobie róże, ale oczywiście atakuje też mnóstwo innych roślin. Można go więc spotkać na winogronach, porzeczkach, malinach, drzewach owocowych (jabłoń), drzewach (klon, dąb), warzywach (pietruszka, pomidory, dynia), roślinach ozdobnych (azalia, berberys, begonia, werbena, rudbekia, petunia ogrodowa), a nawet roślinach łąkowych czy chwastach (nawłociach kanadyjskich czy babkach lancetowatych). Nie gardzi również roślinami w naszych mieszkaniach. Potrafi zniszczyć uprawy traw ozdobnych, a nawet zbóż.
Czytaj również: Jak odstraszyć szpaki i kawki z drzewek owocowych?
Jak z nim walczyć?
Mączniak prawdziwy niestety nie jest łatwy do poradzenia sobie z nim. Zaatakowane nim rośliny należy usuwać i palić. Skuteczną metodą zwalczania mączniaka jest zastosowanie środków ochrony roślin. Mogą to być wyciągi, wywary lub gnojówki z niektórych rodzajów roślin, takich jak pokrzywy, skrzyp polny czy krwawnik. Preparaty te można przygotować w domowym zaciszu. Skuteczny może też się okazać oprysk z roztworu sody spożywczej (1 łyżeczka na 1l wody), który zapobiega rozwojowi wielu chorób grzybowych.
Czytaj również: Ochrona przed mszycami
Jeśli jednak mączniak rozprzestrzenił się już dość intensywnie, bardziej polecane jest skorzystać z preparatów chemicznych zwanych fungicydami. Opryski roślin należy powtórzyć kilka razy w pewnym odstępie czasu. Wszystko zależy od preparatu, jakiego używamy. Polecane jest nawet, by używać dwóch różnych preparatów naprzemian.
Zabiegi przeprowadzamy po zauważeniu pierwszych objawów 2-3 krotnie co 7-10 dni. Porażone pędy i liście trzeba usuwać i palić, a rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą z dodatkiem fungicydu. Niestety nawet chemiczna ochrona nie zagwarantuje nam, że mączniak nie pojawi się w przyszłym sezonie. Dlatego tak ważne jest, by rozpoczynać zwalczanie mączniaka od razu po zobaczeniu pierwszych objawów tej choroby.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ogrody francuski i angielski - czym się różnią? Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi...
- Ogródek dla rodziny Liczba postów: 143 Grupa: Ogród i dzi... Szukam opinii na temat jęczmień jary nasiona – chodzi mi o sprawdzone źródło do siewu na wiosnę. Jak z odpornością na choroby i wschodami? Może ktoś już kupował...
- pies ze schroniska Liczba postów: 199 Grupa: Nasze zwier... Grunt to dobrze zaopiekować się psiakiem. Na pewno na start będzie wam potrzebne legowisko, a ja mogę wam podpowiedzieć, że na stronie...
- Tani i dobry grill Liczba postów: 23 Grupa: Zagospodaro... Jeśli chcesz kupić wszystko co potrzebne na udanego grilla, to na pewno warto mieć na uwadze sklep spożywczy online E-Spar https://e-spar.com.pl/kategoria/grill...
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...