Malowanie podłogi krok po kroku - wybór farby i koloru

Malowanie podłogi krok po kroku - wybór farby i koloru

Podłoga to niewątpliwie ważny element wnętrza, który sam w sobie może stanowić jego nietuzinkową ozdobę. Jej użytkowanie pozostawia jednak ślady, dlatego aby utrzymać estetyczne walory podłogi, z czasem konieczna może być jej renowacja. Dzięki dostępnym na rynku produktom podłogę można pomalować, wybierając jej odcień wśród bogatej palety kolorów. Czytaj dalej

 

 

Podłoga, która współgra z kolorem drzwi, mebli bądź dekoracji? Dlaczego nie. Dzięki farbie Tikkurila Betolux Akva, którą można barwić na tysiące kolorów, z łatwością można dopasować jej odcień do pozostałych elementów aranżacji, tworząc spójną kompozycję. Podłoga w oryginalnym seledynowym odcieniu X375 będzie odświeżającą niespodzianką wnętrzarską, a jednocześnie kojącym akcentem kolorystycznym eklektycznej jadalni.

 

Malowanie podłogi krok po kroku - wybór farby i koloruTikkurila Betolux Aqua kolor X375 (podłoga), Tikkurila Everal Aqua Gloss 80 kolor L445 (drzwi)

Jeśli sama zmiana koloru podłogi to za mało, warto pójść o krok dalej i postawić na wzory. Motyw szachownicy namalowany na podłodze to sposób, by w miejscu zużytych desek wykreować odważną, a jednocześnie niebanalną aranżację. Czarno-biała kratka wysunie się na pierwszy plan we wnętrzu utrzymanym w tej samej kolorystyce, odróżniając się klasycznym deseniem. Ciekawy efekt zapewnią też reprezentujące różne style krzesła, które formą i kolorami wzbogacą wystrój.

 

Malowanie podłogi krok po kroku - wybór farby i koloruTikkurila Liitu Blackboard Paint Black

Czytaj również: Wszystko, co trzeba wiedzieć o panelach podłogowych SPC

 

Malowanie podłogi z Tikkurila Betolux Akva nie wymaga specjalnych umiejętności. To produkt, który nie wymaga użycia farby podkładowej i szybko schnie, więc proces malowania można przeprowadzić bardzo sprawnie.

 

Malowanie podłogi krok po kroku - wybór farby i koloruTikkurila Betolux Akva_kolor baza biala

Czytaj również: 5 podstawowych cech posadzek żywicznych w przemyśle spożywczym

 

Na początek przeznaczoną do malowania powierzchnię trzeba starannie oczyścić z zanieczyszczeń, które mogą ograniczać przyczepność farby, w razie konieczności ją zeszlifować. Następnie należy odkurzyć i umyć podłogę, by usunąć pył. Gładką i zmatowioną podłogę można swobodnie malować.

 

Na podłogę nanosimy 2-3 warstwy produktu za pomocą wałka z krótkim włosiem, pędzla z włosiem syntetycznym lub mieszanym. Najlepiej jest malować kilka desek na raz, wzdłuż ich długości. Można też puścić wodze fantazji i korzystając z taśmy malarskiej bądź szablonu wykonać na podłodze wzory. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

 

Po zakończeniu prac podłoga w krótkim czasie jest gotowa do użytkowania, ale ostateczną trwałość i odporność zyskuje po ok. 2 tygodniach. Do tego czasu należy więc unikać gruntownego czyszczenia. Można ją czyścić za pomocą szczotki, mopa lub ściereczki, używając neutralnego detergentu.

 

Malowanie podłogi krok po kroku - wybór farby i koloruTikkurila Betolux Akva 1928

Źródło: Practum / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19254 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >