Miasta przyjazne dla mieszkańców

Miasta przyjazne dla mieszkańców

Co zrobić, aby miasta i dzielnice były przyjazne dla mieszkańców – projektować ich kolejne części od podstaw. Przykłady współczesnych projektów tego typu można oglądać na całym świecie, min. w Wielkiej Brytanii, Belgii czy USA.

 

Właśnie w Krakowie eksperci z całego świata podzielili się doświadczeniami projektowania w zgodzie z urbanistyczną tradycją. Konferencja organizowana przez Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej oraz fundację INTBAU Polska jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce.


W ciągu dwóch dni konferencji architekci i urbaniści z całego świata dyskutowali nad zastosowaniem zasad zrównoważonej urbanistyki w procesie projektowania miast i dzielnic. Co to oznacza? Zrównoważona urbanistyka wykorzystuje, sprawdzone od wieków, zasady i wzorce planowania miast. Promuje m.in. niską zabudowę i łączenie różnych funkcji, co pozwala na ograniczenie ruchu samochodowego, tworzenie przyjaznych przestrzeni publicznych i półpublicznych, które ułatwiają budowanie sąsiedzkich relacji.

Czytaj również: Stadion we Włoszech - dostosowany do standardów Unii Europejskiej

 

- Pierwsze nowe dzielnice i miasta, odchodzące od dwudziestowiecznego funkcjonalizmu i konsekwentnie stosujące założenia zrównoważonej urbanistyki w praktyce, powstały w Stanach Zjednoczonych. Była to odpowiedź na postępujące „rozlewanie” się miast, tworzenie enklaw pełniących oderwane funkcje – mieszkalne, handlowe, albo biurowe – mówi dr Tomasz Jeleński, przewodniczący INTBAU Polska. – Jednym z głównych założeń zrównoważonej urbanistyki jest tradycyjna wielofunkcyjność przestrzeni, która umożliwia mieszkańcom zaspokojenie codziennych potrzeb takich jak praca, zakupy, odpoczynek i rozrywka w bliskim sąsiedztwie miejsc zamieszkania.

 

Czytaj również: Wystawa Handmade w Mediolanie

 

W konferencji wzięła udział między innymi prof. Elizabeth Plater-Zyberk ze słynnej pracowni Duany Plater Zyberk (DPZ), której projekty zostały zrealizowane w Ameryce, Europie, w Azji i na Bliskim Wschodzie. W Europie najgłośniejszym przykładem tego typu realizacji jest brytyjskie Poundbury, którego pomysłodawcą jest następca tronu, książę Karol, zarazem patron sieci INTBAU. Prace nad realizacją całkowicie nowego miasta rozpoczęły się tam ponad 20 lat temu. Obecnie mieszka w nim około 6 tys. osób. Jednym z gości zaproszonych na krakowską konferencję był twórca projektu urbanistycznego Poundbury – Leon Krier.

W Polsce nurt projektowania w zgodzie z zasadami zrównoważonej urbanistyki staje się coraz popularniejszy. Pierwszym, obecnie realizowanym projektem tego typu, jest budowa dzielnicy Siewierz Jeziorna, w województwie śląskim. Projekt urbanistyczny i architektoniczny przygotował zespół pod kierownictwem Macieja Mycielskiego z pracowni Mycielski Architecture & Urbanism (MAU).   

2014-05-07
Źródło: intbau / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19245 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 181

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >