
Nielubiani goście w naszym ogrodzie, których warto polubić.
Niewielu z nas jest świadomym tego, że zwierzęta, których na ogół się boimy lub wzbudzają w nas wstręt mogą nam pomóc w walce z różnymi szkodnikami ogrodu takimi jak choćby ślimaki i owady. Są to zazwyczaj zwierzęta dzikie należące do płazów czy gadów.
Czytaj dalej
Najczęściej widząc ropuchę, jaszczurkę czy zaskrońca myślimy jak pozbyć się niechcianych gości. Jednak zanim postanowimy usunąć zwierzęta z terenu działki, przemyślmy czy warto?
Zacznijmy od ropuchy szarej, której naturalne środowisko to niewielkie zbiorniki wodne, podmokłe tereny oraz wszelkie wilgotne trawy czy pola. Jednak czasami jej drogi zaprowadzą ją do naszego ogródka w poszukiwaniu pokarmu. Ropucha szara prowadzi raczej nocny tryb życia, więc tylko wtedy powinniśmy ją spotkać. Płaz jest wyjątkowo żarłoczny i zjada niemal wszystkie ofiary napotkane na swojej drodze, czyli: duże dżdżownice, nagie ślimaki, owady, pająki, drobne kręgowce czyli inne płazy, gady. Potrafi również zjeść małe gryzonie. Zastępuje ptaki, żerując w nocy i zjadając masowo szkodniki będące w ogrodzie. Dodatkowym plusem jest to, że jako nieliczne pożerają stonkę ziemniaczaną.
Czytaj również: Nawozy i podłoża, które wzbogacą nasze uprawy
Następnym równie pożytecznym, nielubianym gościem jest gad czyli jaszczurka zwinka. Gad jest aktywny za dnia. Żeruje najczęściej na bezkręgowce, czyli wszelkie pająki, owady oraz ślimaki, czasami gąsienice.
Będąc przy gadach, warto wspomnieć również o jaszczurce żyworodnej. Jaszczurka prowadzi dzienny tryb życia. Spotkamy ją tylko w okresie letnim mniej więcej od lutego do października, gdyż zapada na sen zimowy. Żywi się głownie owadami, dżdżownicami, nagimi ślimakami, pająkami, stonogami czy innymi bezkręgowcami, będącymi szkodnikami w naszych ogródkach.
Do gatunków jaszczurek należy padalec, który wyglądem przypomina węża. Żeruje nocą bądź wcześnie rano. Żywi się często i zazwyczaj ofiarami padają bezkręgowce: dżdżownice, ślimaki nagie, owady, larwy, a także pająki, pareczniki czy wije. Poluje zazwyczaj na mało ruchliwe ofiary, gdyż sam nie jest zbyt szybki.
Czytaj również: Pożyteczni mieszkańcy ogrodu
Równie pożytecznym, nielubianym gościem jest zaskroniec pospolity. Gatunek należy do niejadowitych węży z rodziny połozowatych. Najczęściej żywią się płazami, rybami lub małymi gryzoniami. Nie zagrażają człowiekowi, a wręcz unikają kontaktu z ludźmi.
Tak więc, warto przekonać się do „nielubianych gości”, gdyż mogą okazać się bardzo pożyteczni nieświadomie ochraniając nasze rośliny.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ogrody francuski i angielski - czym się różnią? Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi...
- Ogródek dla rodziny Liczba postów: 143 Grupa: Ogród i dzi... Szukam opinii na temat jęczmień jary nasiona – chodzi mi o sprawdzone źródło do siewu na wiosnę. Jak z odpornością na choroby i wschodami? Może ktoś już kupował...
- pies ze schroniska Liczba postów: 199 Grupa: Nasze zwier... Grunt to dobrze zaopiekować się psiakiem. Na pewno na start będzie wam potrzebne legowisko, a ja mogę wam podpowiedzieć, że na stronie...
- Tani i dobry grill Liczba postów: 23 Grupa: Zagospodaro... Jeśli chcesz kupić wszystko co potrzebne na udanego grilla, to na pewno warto mieć na uwadze sklep spożywczy online E-Spar https://e-spar.com.pl/kategoria/grill...
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...