Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii

Tegoroczne upały męczyły cały świat. Rekordowo gorący lipiec w Polsce zawdzięczaliśmy globalnemu ociepleniu klimatu. Ono jest jak choroba. Tegoroczna susza powinna być dla nas przestrogą. Ale i zimą nie będzie lżej. Przecież w sezonie zimowym 2005/2006 mieliśmy rekordowe mrozy, które utrzymywały się kilka tygodni. Dla specjalistów od pogody to dowody na postępujące, niekorzystne zmiany klimatyczne. Dla właścicieli domów i mieszkań to powód do działań oszczędnościowych. Czytaj dalej

Tegoroczne upały męczyły cały świat. Rekordowo gorący lipiec w Polsce zawdzięczaliśmy globalnemu ociepleniu klimatu. Ono jest jak choroba. Tegoroczna susza powinna być dla nas przestrogą. Ale i zimą nie będzie lżej. Przecież w sezonie zimowym 2005/2006 mieliśmy rekordowe mrozy, które utrzymywały się kilka tygodni. Dla specjalistów od pogody to dowody na postępujące, niekorzystne zmiany klimatyczne. Dla właścicieli domów i mieszkań to powód do działań oszczędnościowych.

Powodem zmian klimatycznych jest niewątpliwie olbrzymia emisja gazów cieplarnianych, wywołujących perturbacje klimatyczne. Piekielnie gorące lato, nagłe spadki temperatury zimą, silne wiatry i częste ulewy o niespotykanym natężeniu to tylko niektóre objawy tych zmian. Tym samym zaczyna się sprawdzać jeden z mniej korzystnych dla świata scenariuszy klimatycznych opracowany przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC). Już w 2001 roku, ten złożony z 300 uczonych zespół opublikował raport, który do dziś stanowi punkt odniesienia dla wszystkich badań dotyczących konsekwencji przyszłych zmian klimatu. Naukowcy z IPCC wyszli z założenia, że emisje gazów cieplarnianych będą zależały od takich czynników jak tempo rozwoju gospodarczego świata, postęp technologiczny czy zmiany w liczbie ludności. W XXI w. świat zacznie się szybko bogacić, lecz zarazem co najmniej połowa energii będzie wciąż pozyskiwana z tradycyjnych surowców. W rezultacie emisja węgla do atmosfery w ciągu paru dekad przekroczy 15 mld ton rocznie. Zacznie ona spadać dopiero około połowy wieku, kiedy przestawimy się na alternatywne źródła energii. Jednak do tego czasu temperatura na Ziemi podniesie się o 3-4 st C.

Co to oznacza dla nas i przyrody? Konsekwencje ocieplenia klimatu mogą być rozliczne: przesuną się strefy klimatyczne, upadnie turystyka w niektórych regionach, wybrzeża i wyspy zostaną zalane przez podnoszące się morza, susze w Afryce zmniejszą plony o jedną czwartą, w błyskawicznie ocieplającej się Arktyce nastąpi katastrofa ekologiczna, kłopoty z zaopatrzeniem w wodę dotkną dwie trzecie ludzkości. Ale w wymiarze każdego gospodarstwa domowego przełoży się to większe zapotrzebowanie na energię, która napędza klimatyzatory i wiatraki a w trakcie zimy będzie wzrastało nie tylko zużycie energii elektrycznej ale i zapotrzebowanie na nośniki energii. Wzrost popytu na gaz, węgiel, ropę spowoduje w konsekwencji wywindowanie ich cen na niespotykany poziom. Kto to wytrzyma?

Właśnie otrzymalismy kolejną informację: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uległo roszczeniom Gazpromu i zgodziło się płacić za rosyjski gaz o 10% drożej niż dotąd i to do 2022 r. Jak to wpłynie na nasze rachunki? Nieoficjalnie wiadomo już, że PGNiG chce od stycznia 2007 roku podnieść ceny gazu o 10%. Na dodatek, w ostatnich dniach ukazały się trzy raporty z których wynika, że światu grozi kryzys energetyczny. Prądu ma zabraknąć zarówno w Polsce, w Europie, jak i na całym świecie. W ubiegłym tygodniu zakończył się kongres Austriackiego Stowarzyszenia Energotechnicznego. Jego eksperci stwierdzili, że za niespełna 15 lat Europie zabraknie prądu. Według obliczeń Austriaków zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie znacznie szybciej niż jej produkcja i do 2020 roku deficyt energetyczny Starego Kontynentu wyniesie 300 gigawatów. By wyprodukować tyle energii elektrycznej, potrzeba około 170 standardowych elektrowni atomowych lub 250 elektrowni węglowych.

Już wiemy, globalne ocieplenie niezwykle ujemnie wpływa na naszą planetę ale i na nasze kieszenie. To co fachowo określa się mianem „podniesienie efektywności energetycznej budynków” i co jest odgórnie wdrażane przez europejskie prawodawstwo w postaci Dyrektywy EPBD należy zrobić jak najszybciej we własnym zakresie, w każdym domu i mieszkaniu: ocieplić ściany zewnętrzne, ocieplić poddasze, zmienić żarówki na energooszczędnie, wymienić kocioł grzewczy na wysokowydajny piec kondensacyjny a okna na nowe, najlepiej trójszybowe.

Ile można płacić za ogrzewanie w domu jednorodzinnym? 2000 zł rocznie, może 3000 zł? Proste jednorazowe działanie – ocieplenie ścian da komfort obniżenia kwot z rachunków za gaz o kilkadziesiąt złotych każdego miesiąca. Za 3 sezony grzewcze zwróci się koszt docieplenia elewacji a rachunki z gazowni pozostaną na poziomie 1500 zł w szczycie grzewczym. Czy to możliwe? Słyszalne są ciągle jeszcze głosy ludzi obawiających się takich inwestycji. Proszę państwa. Już można budować domy, w których roczne zużycie energii w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni jest mniejsze niż 50 KWh. Technologia muru warstwowego z izolacją cieplną z wełny mineralnej i tynkiem cienkowarstwowym, pięciokomorowe ramy okienne z trzema szybami, piece kondensacyjne i instalacja cienkorurkowa mogą dać taki komfort.

W przypadku wznoszenia nowego domu koszt docieplenia jest zaledwie ułamkiem całkowitych kosztów inwestycji. O wiele trudniej termomodenizować istniejące budynki mieszkalne. Jednak jeżeli koszty jego eksploatacji zaczynają przerastać właściciela jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana okien i docieplenie ścian zewnętrznych. O tym, jakie prace są niezbędne w przypadku istniejącego domu, powinien zadecydować wyspecjalizowany audytor energetyczny. Jego usługi kosztują (prosty audyt ok. kilkuset złotych), ale pozwalają za to oszczędzić sporo pieniędzy, bo po audycie dokładnie wiadomo, co konieczne trzeba zrobić w starym budynku mieszkalnym. Po termomodernizacji zużycie energii może spaść nawet o ok. 200 kWh na metr kw. Powierzchni rocznie. Daje to 30 zł oszczędności na m kw. w skali roku! Odpowiednio docieplony dom to oszczędność ponad 40 proc. kosztów związanych z ogrzewaniem.
Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pojazd turystyczny Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jakiego producenta elektryczne pojazdy turystyczne polecacie?
  • sklep z hulajnogami elektrycznymi Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jaki sklep z hulajnogami elektrycznymi polecacie? Chciałabym kupić e-hulajnogę do jazdy do pracy.
  • Zawodowy kurs podologiczny Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Stopy są niestety wrażliwe, nie trudno o odciski czy nawet infekcje! Ważne jest by o nie dbać. Z tego co wiem hurtownia podolologiczna oferuje szeroki asortymen...
  • Wakacje nad morzem Liczba postów: 27 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcesz mieć zapewnione fajne warunki, to uderzaj w takim kierunku - https://nomade.pl/grecja. I tam masz gwarancję pogody. W niektórych częściach Grecji o...
  • Jak zaoszczędzić na transporcie Liczba postów: 393 Grupa: Opinie myślę że najtańszym transportem będzie wypożyczenie busika albo znalezienie kogoś kto jedzie przez te miejsca w których musiałbyś być. https://studiapsychologic...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >