Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów
Wiosenne porządki w ogrodzie i pierwsze koszenie trawnika
Pogoda za oknem coraz lepsza a to oznacza, że za chwilę ruszmy do naszych przydomowych ogródków w celu wykonania wiosennych porządków. Jednym z najważniejszych aspektów zadbanego ogrodu i jego wizytówką, jest trawnik. Jego odpowiednia regeneracja po okresie mrozów jest niezwykle istotna, aby nasz ogród prezentował się z jak najlepszej strony.
Jakie warunki powinien spełniać ogród, aby można było włączyć w nim robota koszącego
Z każdego ogrodu i trawnika, tego dopiero zakładanego oraz już istniejącego, można stworzyć inteligentny ogród, w którym koszenie trawy zostanie całkowicie powierzone robotowi koszącemu. Jest to najbardziej nowoczesny sposób pielęgnacji trawy, który oferuje właścicielowi ogrodu wolność - wolny czas dla rodziny i przyjaciół, swobodę przybywania w ogrodzie, spokojny urlop, a dzieciom stwarza bezpieczne warunki do zabawy.
Dlaczego trawnik potrzebuje wiosną aeracji i wertykulacji?
Po każdej zimie trawa jest osłabiona, a często także pożółkła, niejerodnorodna, przerzedzona. Są to naturalne oznaki jej złej kondycji i chorób grzybowych, z którymi warto powalczyć, by wkrótce trawnik zajaśniał zielenią, cieszył oko i zachęcał do relaksu.
Wiosenne porządki wokół domu i w ogrodzie – co trzeba zrobić?
Czyszczenie, mycie, zamiatanie – wiosna to czas wielkich pozimowych porządków. Zaczynamy przygotowania do nowego sezonu wokół domu i w ogrodzie. Przyroda budzi się do życia, rośnie temperatura, a to znak, że najwyższy czas odświeżyć otoczenie domu po kilku miesiącach zimy. Od czego zacząć?
Czy można uratować przemarznięte rośliny
Pierwsze dni wiosny upłynęły pod znakiem… powrotu zimy. Po chwilowym ociepleniu w naszych przydomowych ogrodach ponownie zagościł śnieg. Niestety gwałtowne skoki temperatur nie pozostają obojętne dla naszych roślin. Jak rozpoznać te przemarznięte? Czy da się je jeszcze uratować?
Ogrodowe uprawy „od podszewki”. Porady eksperta na temat prawidłowego przygotowania gleby do nowego sezonu wegetacyjnego.
Każdy nowy sezon ogrodniczy zaczyna się od przygotowania gleby pod planowane uprawy kwiatów, warzyw i pod nowy trawnik. Gleba, po zimowych miesiącach, zwłaszcza po ostatnich mrozach, będzie wymagać gruntownego spulchnienia i napowietrzenia, a glebogryzarka dodatkowo ułatwi poprawienie jej struktury i dostosowanie jej odczynu pH do zaplanowanych upraw.
Zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać w ogrodzie po zimie
Po kilkumiesięcznym okresie mrozów i wahań temperatur nasz ogród z utęsknieniem wyczekuje wiosny. Aby przysłużyć się ogrodowej roślinności, przygotowania do nowego sezonu rozpocznijmy jeszcze na przełomie lutego i marca, zanim wiosna rozgości się w nim na dobre. Pamiętajmy – opieki wymagają nie tylko kwiatowe rabaty czy trawniki, ale także przydomowe nawierzchnie.
Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem? Sprawdź praktyczne porady przed pojawianiem się lutowych przymrozków
Przed nami uderzenie ostrej zimy i intensywnych opadów śniegu. Jak przewidują synoptycy mroźne powietrze nadciągające z Rosji i Skandynawii pojawi się w Polsce tuż po 20. lutego. Musimy być w związku z tym bardziej czujni i z rozwagą doglądać naszego ogrodu, by w pełni móc korzystać z jego uroków w sezonie wiosenno-letnim. Jak należy pielęgnować zieloną przestrzeń wokół domu, uśpioną pod mroźną pierzyną? Zdradzamy wam kilka prostych sposobów.
Zimowa pielęgnacja drzew i praktyczne zastosowanie zrębka
Końcowy okres zimy oznacza ożywienie prac ogrodniczych. Jedną z nich jest przygotowanie drzew do nowego sezonu czyli zimowe cięcie chorych i uschniętych gałęzi, prześwietlanie koron. Powstałe stosy gałęzi warto od razu przekształcić w zrębek, który można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów.
Pędraki atakujące nasz trawnik to nie jest sytuacja bez wyjścia
Pędraki to bardzo uciążliwe szkodniki, które kiedy żerują pod ziemią bardzo skutecznie uszkadzają trawnik. Chrabąszcze przyczyniają się do niszczenia systemu korzeniowego roślin różnego rodzaju, a trawniki to tylko jedno z wielu pól do popisu jakie sobie wybierają.