Przedsiębiorcy w „dybach” czyli bariery działalności przedsiębiorstw w branży budowlanej

Przedsiębiorcy w „dybach” czyli bariery działalności przedsiębiorstw w branży budowlanej

Analitycy zespołu ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w Kutnie w raporcie „Monitoring Rynku Budowlanego” oceniają, że sytuacja na rynku budowlanym jest wyjątkowo korzystna, świadczą o tym m.in. wyniki produkcji budowlano-montażowej. Mając na uwadze ciągle niezaspokojony popyt mieszkaniowy i plan inwestycyjny dotyczący stworzenia nowej i poprawy istniejącej infrastruktury związanej z organizacją Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r., nie powinniśmy obawiać się o stan polskiego budownictwa, wręcz przeciwnie, powinno ono doznać w najbliższym czasie jeszcze większej akceleracji. Czytaj dalej


Przyjrzyjmy się jednak, jakie problemy napotykają na swojej drodze firmy działające w branży budowlanej.

Dla ponad połowy firm budowlanych, wśród wymienianych barier prowadzenia działalności są koszty zatrudnienia, konkurencja oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników. Szczególnie ten ostatni wskaźnik jest alarmujący (wzrost w przeciągu roku o 30 pkt. proc). Jak ocenia Polski Związek Pracodawców Prywatnych, w kraju brakuje około 150 tys. fachowców, a inne szacunki wskazują, że dla utrzymania istniejącego boomu budowlanego potrzebne będzie pół miliona pracowników. Tymczasem robotnicy z Polski uciekają do krajów Europy Zachodniej, głównie na Wyspy Brytyjskie. Przedsiębiorcy, by ich zatrzymać muszą podwyższać płace, co ma swoje odzwierciedlenie we wzroście znaczenia bariery działalności: „koszty zatrudnienia”. Jednak jak twierdzi prezes PZPB Marek Michałowski, by zastopować exodus fachowców ich płace musiałyby rosnąć o 50% rocznie, na co nie ma szans. Pewną alternatywą jest otwarcie polskiego rynku pracy dla budowlańców z zagranicy. Szacuje się, że w Polsce pracuje już około 100 tys. Ukraińców, głównie na czarno, ale zarówno oni, jak i Białorusini wolą pracować w Rosji. Ciekawym pomysłem jest sprowadzenie robotników z Chin, którzy są skłonni pracować na polskich budowach za 600 dolarów miesięcznie (u siebie dostają kilkadziesiąt dolarów). Według „Gazety Wyborczej” pod Warszawą już planowane jest wybudowanie osiedla dla robotników z Państwa Środka.

Powiększ

Omawiając bariery działalności przedsiębiorstw budowlanych, warto wspomnieć o wzroście znaczenia kosztów materiałów. Galopada cen materiałów budowlanych staje się poważnym problemem dla wykonawców, którzy podnosząc ceny usług, powodują pewną niestabilność działalności. Nie zawsze też można przewidzieć ostateczne koszty działalności w procesie realizacyjnym. Z analizy cen materiałów budowlanych przeprowadzonych przez firmę ASM Sp. z o.o., która uwzględniła 46 wybranych rodzajów materiałów budowlanych wynika, że I kwartale 2007 r. mamy do czynienia średnio z 1,6-procentowym wzrostem cen w stosunku do ostatniego kwartału ubiegłego roku. Inflacja w tym okresie wzrosła o 0,7%. Oczywiście podwyżka cen nie jest równomierna we wszystkich grupach asortymentowych, zależy to m.in. od mocy produkcyjnych wytwórców, kształtowania się cen czynników produkcji czy kosztów transportu.

Powiększ

Najwyższy skok cenowy zanotowały materiały do wykończenia dachu oraz wznoszenia
i ocieplania budynków, czyli w większości ciężkie elementy, na których cenę w znacznym stopniu mogą wpływać rosnące, w związku z podniesieniem cen paliw, koszty transportu. Najniższy wzrost (rzędu 0,6%) zanotowały ceny stolarki otworowej.

Powiązana z barierą wyższych kosztów materiałów jest również bariera ich niedoborów. Magazyny hurtowni świecą pustkami, jeżeli chodzi o takie materiały jak cegły, bloczki, wełna mineralna czy płyty g-k. Prowadzona jest sprzedaż na zapisy. Nic więc dziwnego, że 9% przedsiębiorstw budowlanych (wzrost z poziomu 2,5% przed rokiem) wskazało deficyt materiałów i sprzętu jako jedną z głównych barier swojej działalności.

Zauważalna jest też radykalna zmiana oceny warunków atmosferycznych jako przeszkody w funkcjonowaniu firm budowlanych. W marcu tego roku wskazało na nią tylko 27% przedsiębiorstw, w poprzednim, w czasie srogiej zimy – 64,8% i była to najważniejsza z barier w tym okresie.

Na niedostateczny popyt na swoje usługi narzekała co piąta firma wykonawcza, a w roku poprzednim było ich aż 40%. Spadek znaczenia tej przeszkody nie dziwi w kontekście obecnej koniunktury budowlanej.

 

Czytaj również: Jak innowacje widzą przedsiębiorcy?


Źródło: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 311

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >