Rola i znaczenie parków biznesowych w Polsce i na świecie

Rola i znaczenie parków biznesowych w Polsce i na świecie

Park biznesu to kompleks budynków biurowych zlokalizowanych na dużej przestrzeni, w jednym miejscu, poza centrum miasta, ale blisko sieci głównych dróg dojazdowych. Koncept prawdziwego biznes parku powinien zapewniać jego przyszłym najemcom maksimum elastyczności oraz efektywności powierzchni biurowej i innej. Czytaj dalej

Założeniem jest stworzenie kompletnej oferty w jednym miejscu - biur, powierzchni handlowo-wystawienniczych wraz z hotelem, zapleczem magazynowym, konferencyjnym i restauracyjnym, małymi sklepami, kioskami, punktami usługowymi i parkingami.

Park biznesowy oferuje te wszystkie udogodnienia oraz znacznie więcej; również powierzchnie o przeznaczeniu biznesowym innym niż konwencjonalne biuro, których kombinacja może być dopasowana pod konkretne potrzeby najemcy.
Według Pawła Lothammera z Jones Lang LaSalle parki biznesowe to wciąż rozwijający się segment sektora powierzchni biurowych. Powstają w lokalizacjach poza centralnych, gdzie dzięki swojej skali zapewniają niższe koszty najmu, oferując jednocześnie najemcy możliwość niemal nieograniczonego, swobodnego rozwoju, bez konieczności zmiany siedziby. Parki stają się małymi miasteczkami, które wraz z otoczeniem i zapleczem, a także synergią wytworzoną pomiędzy poszczególnymi firmami, tworzą doskonałe środowisko dla rozwoju, szczególnie dużych firm.

Dla kogo parki biznesu
Oferowane przez parki biznesu udogodnienia są skierowane do przedsiębiorstw z różnych branż. Na świecie najemcami są głównie firmy przenoszące swoje działy, np. informatyczne czy księgowe, do krajów i miast o dużej dostępności kadry, gdzie koszty prowadzenia biznesu są znacznie niższe. Również wydawnictwa, kosmetyczne, potrzebujące dobrej jakości biura z magazynem wynajmują powierzchnię w biznes parkach.
W Polsce parkami biznesu interesują się także duże międzynarodowe firmy z branż jak IT, farmaceutyczne, motoryzacyjne, w tym koncerny które przenoszą do naszego kraju część swojej działalności (BPO), także te, które w wyniku procesów globalizacyjnych łączą się i poszukują dużych przestrzeni do wynajęcia. Jednak nie tylko - każda firma potrzebująca od kilkuset metrów kwadratowych powierzchni może stać się najemcą biznes parku, oczywiście pomijając te podmioty, które muszą funkcjonować w centrum miasta - np. kancelarie prawne czy firmy doradcze.

 

Gdzie parki biznesu

Parki biznesu na świecie zaczęły powstawać znacznie wcześniej aniżeli w Polsce. Przykładów tego typu inwestycji jest dużo, np. Calliston wybudował jedne z największych parków biznesowych w Niemczech, takich jak HansaPark, BusinessPark na lotnisku w Dusseldorfie i Quartier w Hamburgu.
Początkowo zasadą ich działania była ścisła współpraca podmiotów gospodarczych oraz instytucji edukacyjnych. Wiele podmiotów działających w ramach parków tworzyło we wspólnym interesie gospodarczym klastry wspierające rozwój biznesu.
W Europie inne znane parki biznesu znajdują się m.in. w Wielkiej Brytanii - Royals Business Park czy też Highbury Business Park (Londyn), Cambridge Business Park (Cambridge).
Dobrym przykładem są Stany Zjednoczone. W samym Carrollton, mieście liczącym 110 tys. mieszkańców, w stanie Teksas, znajduje się aż 5 parków biznesowych - Valwood Industrial Park, Frankford Trade Center, Austin Ranch, International Business Park and Trinity Mills Industrial Park.

Na naszym rynku nieruchomości komercyjnych pierwsze takie obiekty zaczęły powstawać w drugiej połowie lat 90. Jednakże jest wiele obiektów, określanych niejednokrotnie nieco ‘na wyrost’ parkami biznesu. Takim mianem określa się często kompleksy logistyczne o dużych powierzchniach magazynowych z ograniczonymi funkcjami biurowymi lub kompleksy biurowców zaprojektowane w ‘parkowym’ otoczeniu. Obiekty o zbliżonej charakterystyce znajdują się np. w Łodzi i we Wrocławiu. Jednak powstająca w Warszawie największa tego typu inwestycja w Polsce- Poleczki Business Park, naszym zdaniem najbardziej odpowiada definicji prawdziwego parku biznesu – mówi dr Rudolf Grossmayer, członek zarządu inwestycji Poleczki Business Park.
Poleczki Business Park jest na warszawskim rynku wyjątkowym projektem, który daje najemcom możliwość zaplanowania i ułożenia tych logistycznych puzzli jakim jest organizacja miejsca prowadzenia biznesu, oferując jednocześnie użyteczne udogodnienia dla pracowników.

Czego poszukują najemcy w parkach biznesowych
Obecnie najemcy, poszukujący nowych powierzchni biurowych, dużą wagę przywiązują do aspektów technicznych i funkcjonalności, tak aby były spełnione wszystkie wymagania co do stanowiska „pracy przyszłości”. Inwestorzy zatem dostosowują się do potrzeb współczesnego rynku i budują nowoczesne parki biznesu, które zapewniają komfort wszystkich najemców. W parku biznesowym Poleczki Business Park znajdą się udogodnienia takie jak: alarmowy system przeciwpożarowy, sufit podwieszany, wentylacja i klimatyzacja, uchylne okna, pomieszczenia o wysokości 3 m. Ponadto ogromne powierzchnie poszczególnych budynków oferują wiele możliwości organizacji przestrzeni dla jednego czy też wielu najemców. Zaletą tej inwestycji jest możliwość wynajęcia dodatkowej powierzchni w miarę ekspansji firmy.

Dlaczego parki biznesu

W dobie trudności gospodarczych przekładających się na szukanie przez firmy oszczędności jednym z głównych kryteriów najemców stała się efektywność i funkcjonalność miejsca prowadzenia biznesu. W związku z tym parki biznesowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najemców nowoczesnych powierzchni biurowych.
Ceny najmu m.kw. w centrum Warszawy dochodzą do 35 euro, a na rynek trafiają inne, dla śródmiejskich lokalizacji, projekty komercyjne na bliskiej Woli i bliskim Mokotowie czy w okolicach portu lotniczego takie jak Poleczki Business Park, gdzie stawki wynoszą około 15 euro za m.kw. - podsumowuje Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający Kancelarii Brochocki Nieruchomości. Jest to z pewnością bardzo dobra alternatywa dla najemców szukających dużych powierzchni biurowych z dodatkowymi, czasem bardzo wymyślnymi, funkcjonalnościami – dodaje.
Źródło: Kostrzewa PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Spsób na dobry sen Liczba postów: 122 Grupa: Aktualności Śpię dobrze dzięki muzyce do snu https://www.youtube.com/watch?v=e1ajx9bS 6F0 która mnie wycisza. Usypianie przy włączonych dźwiękach jest dla mnie bardzo ważne.
  • Sklep internetowy Liczba postów: 55 Grupa: Trudne tema... Strony hazardowe to także rodzaj sklepu internetowego. Tylko zamiast towarów kupują rozrywkę. Polecam wejść na najlepszą stronę z zakładami bukmacherskimi https...
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 654 Grupa: Trudne tema... A może uda Wam się jakoś porozumieć? Może nie wszystko jeszcze stracone? Nie podejmujcie zbyt pochopnie decyzji o rozstaniu, bo może jeśli się postaracie to uda...
  • Prawnik od rozwodów łódź Liczba postów: 10 Grupa: Trudne tema... Oczywiście taka pomoc jest na pewno bardzo ważna ale ja chcę jeszcze powiedzieć, że także niezwykle ważną opcją jest to aby wiedzieć czy warto pisać pozew o roz...
  • niezależni dealerzy samochodowi Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... W sumie ja jeszcze nigdy nowego auta nie miałem ale może kiedyś w przyszłości i ja również się na nie zdecyduję. Póki co udało mi się niedawno natrafić na bardz...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18327 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >