Senator - biurowiec Ghelamco - łączący w sobie historyczną architekturę i nowoczesne wnętrza biurowe

Senator - biurowiec Ghelamco - łączący w sobie historyczną architekturę i nowoczesne wnętrza biurowe

Firma Ghelamco Poland rozpoczyna realizację projektu Senator – wyjątkowego biurowca łączącego w sobie historyczną architekturę i nowoczesne wnętrza biurowe.

Budynek powstanie przy ul. Bielańskiej, w części Warszawy, która od czasów króla Augusta Poniatowskiego związana jest z finansami.

Projekt Senator to inwestycja wyjątkowa w skali Warszawy i Polski. Będzie to nowoczesny budynek biurowy o powierzchni blisko 25.000 m2 łączący w sobie elementy historyczne i współczesne. Jego powstanie pozwoli odbudować pierzeję ul. Bielańskiej i al. Solidarności. W dniu dzisiejszym firma Ghelamco Poland ogłosiła, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a cała inwestycja zostanie oddana do użytku w 2012 roku.

 

Senator to długo oczekiwany projekt, który zrealizowany zostanie w miejscu od wieków związanym z instytucjami finansowymi.
W czasach króla Augusta Poniatowskiego mieściła się tu Mennica Państwowa, w ostatnich latach zaborów rosyjski Bank Państwa, a od 1924 r. Bank Polski. W bezpośredniej okolicy natomiast swoje siedziby miały także inne znaczące banki oraz kancelarie prawne.

Projekt przygotowany został z poszanowaniem historii miejsca, do której nawiązywać będzie zarówno formą architektoniczną jak  i funkcją. Osiągnięcie takiego rezultatu możliwe było dzięki trwającym ponad 4 lata pracom. Chcemy bardzo dokładnie oddać ducha historii tego miejsca – mówił Jeroen van der Toolen, Managing Director Ghelamco CEE.  Ostateczny kształt budynku powstał na deskach kreślarskich belgijskiej pracowni Jaspers & Eyers przy współpracy polskich architektów z firmy AB-Projekt oraz Architraw GB specjalizującej się w renowacjach i odbudowach. Całość projektu uzgadniana była z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W uwagi na wielowiekową historię miejsca i szacunek dla przeszłości inwestor przed przystąpieniem do projektowania zlecił wykonanie szczegółowych badań. Miejsce zbadali historycy i archeolodzy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. W czasie prac pozyskano w sumie ponad 9.800 zabytków, które zinwentaryzowano w blisko 570 pozycjach. Zdecydowana część z nich przekazana została do odpowiednich instytucji: Państwowego Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.   

 

Bryła Senatora zaprojektowana została na planie dawnego budynku Banku Polskiego. Od ul. Bielańskiej znajdzie się fasada frontowa, z zachowanym środkowym ryzalitem i głównym wejściem do budynku. Odwzorowany został również kolisty narożnik od strony al. Solidarności. Sama elewacja zachowuje zabytkowe założenia m.in. kontynuowane są poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje budynku. Na dwóch najniższych piętrach znajdą się duże przeszklenia, podobnie jak w historycznym budynku z 1907 r. Kamień, którym pokryta zostanie elewacja oraz jego kolor także będą nawiązywały do dawnego wyglądu budynku. Dolna część elewacji pokryta zostanie piaskowcem w kolorze ceglastym odwołując się do historycznej okładziny z różowo-czerwonego piaskowca z kamieniołomu w Tumlinie. Wyższe piętra pokryje kamień w kolorystyce piasku, odwołując się tym samym do kremowo-żółtego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Dołach Biskupich, którym pokryte były zewnętrzne ściany gmachu Banku Polskiego.

Miejscem szczególnym w Senatorze będzie główne Atrium. Jego centralna ściana poddana zostanie  renowacji, dzięki czemu odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany sali kasowej dawnego Banku Polskiego. Wyeksponowanie zabytkowej ściany pozwoli także na umieszczenie w historycznym miejscu tablicy Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Część podłogi w Atrium zostanie przeszklona, by zaprezentować  zabytkowe fragmenty murów mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku.

 

 

Projekt Senator z uwagi na wyważone połączenie elementów historycznych i nowoczesnych będzie jedną z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych inwestycji biurowych zrealizowanych w najbliższych latach w Polsce. Wyjątkowy charakter budynku i fakt, że jego realizacja pozwoli odbudować zniszczony fragment miasta będą znaczącym wydarzeniem nie tylko w rozumieniu biznesowym, ale także społecznym, a przede wszystkim wydarzeniem istotnym dla Warszawy.


Między historią a nowoczesnością

Biurowiec Senator będzie nowoczesnym budynkiem, o łącznej powierzchni 25.000 m2 zlokalizowanej na 6 kondygnacjach. Parter przeznaczony zostanie na działalność handlowo-usługową. Na kolejnych kondygnacjach zaplanowano powierzchnię biurową – 23.600 m2. W budynku znajdą się 2 wejścia do części biurowej, którą obsługiwać będą 3 recepcje z holami windowymi. Pod budynkiem zlokalizowany będzie parking podziemny z wjazdem od strony al. Solidarności, zapewniający miejsce 339 samochodom.

Wnętrze budynku wyposażone zostanie w rozwiązania techniczne charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców  m.in. podnoszone podłogi i podwieszane sufity, centralny system ogrzewania i klimatyzacji z kontrolą wilgotności i podziałem na strefy. Cały budynek objęty zostaniem systemem zarządzania BMS oraz strukturalnym okablowaniem. Podobnie jak w innych biurowcach zrealizowanych przez Ghelamco, także i tu deweloper zamontuje uchylne okna – rozwiązanie szczególnie cenione przez najemców. Duże powierzchnie piętra, maksymalnie do ok. 4.000 m2 dadzą najemcom biurowca Senator nieograniczone możliwości aranżacji biur – informował Jarosław Zagórski, Commercial and Business Development Director  w Ghelamco Poland.

Z racji swojego charakteru i lokalizacji biurowiec Senator już teraz budzi zainteresowanie najemców takich jak  m.in. banki,  firmy consultingowe czy kancelarie prawne, dla których zabytkowe wnętrza np. w historycznych kamienicach są naturalna lokalizacją. Prestiż biurowca Senator pozwoli tym firmom na posiadanie biura w lokalizacji pasującej wizerunkowo do profilu działalności, dając jednocześnie komfort jaki oferują nowoczesne budynki biurowe.

Najnowocześniejsze rozwiązania zaplanowane w budynku oraz dowolność w aranżacji, którą uzgodnić można z deweloperem już na etapie budowy, otwierają biurowiec także na firmy z innych branż i sektorów.

Rys historyczny lokalizacji budynku Senator
Miejsce, w którym powstanie budynek jest historycznym centrum finansowym Warszawy. Już w XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski umieścił w znajdujących się tu budynkach Mennicę Państwową. Kompleks pałacowy z drugiej połowy XVII wieku zaadaptowano na kantory, składy kruszcu, skarbiec, a na piętrze apartamenty dyrektora mennicy. Samą fabrykę zlokalizowano natomiast w budynku ujeżdżalni koni sąsiadującej z pałacem. Oprócz złotych, srebrnych i miedzianych monet bito tam także medale i ordery.

W latach 1817-1821 wzniesiono nowy gmach mennicy – murowany, piętrowy budynek znalazł się nieomal dokładnie na miejscu późniejszej sali kasowej Banku Polskiego. Mennica pełniła swoją funkcję do 1867 roku, kiedy budynki przeznaczono pod wyburzenie. W ich miejscu w latach 1907 – 1911 powstał nowy gmach projektu architekta Leontija Nikołajewicza Benoit, profesora Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości znajdował się tu rosyjski Bank Państwa. Po 1918 r. miała tu swoja siedzibę Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a od 1924 r. Bank Polski. W tych czasach okolica stanowiła finansowe centrum stolicy. Sąsiadami Banku Polskiego były liczne banki prywatne, instytucje finansowe i firmy związane z obrotem pieniężnym. Swoje siedziby miały tu m.in. Warszawski Bank Dyskontowy (ul. Fredry 8), Gospodarczy Bank Spółdzielczy (ul. Senatorska 10), Polski Bank Przemysłowy (ul. Senatorska 42) i Bank Zachodni (ul. Fredry 6).

Podczas okupacji niemieckiej budynek służył jako siedziba Banku Emisyjnego. W czasie działań wojennych, m.in. walk powstańczych, znaczna część gmachu uległa zniszczeniu. Część, która przetrwała została rozebrana w latach 60. Jedyne zachowane zachodnie skrzydło ruin Banku Polskiego w dniu 1 sierpnia 1981 r. zostało wpisane do rejestru zabytków. Zabytkowa ściana zostanie wiernie odrestaurowana przez Ghelamco jako ściana frontowa głównego Atrium.

Źródło: Partner of Promotion Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dom energooszczędny Liczba postów: 157 Grupa: Innowacje w... Który dyson oczyszczacz powietrza polecacie? Zależy mi na automatycznym trybie pracy i wysokiej wydajności. Czy ktoś z was posiada taki model i może podzielić s...
  • Stalowe hale Liczba postów: 531 Grupa: Innowacje w... Cześć wszystkim! Szukam informacji na temat tynkowania hali ze stali. Chciałabym dowiedzieć się, jakie materiały i techniki są stosowane w tym procesie, oraz ja...
  • Hale magazynowe producent Liczba postów: 2736 Grupa: Innowacje w... Wydaje mi się ze w takich halach podstawowe elementy do suwnice, wciągarki, żurawie czy różnorodne wózki widłowe. Taki asortyment na 100% możesz znaleźć w firmi...
  • Wyjątkowy plac miejski Liczba postów: 3 Grupa: Architektur... W każdym mieście można zauważyć, że dostępne są barierki uliczne. Bariery ochronne i ogrodzenia pełnią funkcje zabezpieczenia ulic, skwerów, placów zabaw, parkó...
  • Projektowanie maszyn i urządzeń Liczba postów: 2 Grupa: Innowacje w... Jeżeli szukasz firmy która zaprojektuje maszyny i urządzenia dla twojej firmy oraz je wykona to odwiedź https://www.teknomatik.pl/ Są to specjaliści i mają wiel...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18344 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 104

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >