Sprawdź energię swojego domu

Sprawdź energię swojego domu

10 grudnia, w restauracji „U Fukiera” w Warszawie, miała miejsce prezentacja dwóch innowacyjnych programów komputerowych, powstałych z inicjatywny firmy Viessmann i Rockwool.

Dzięki nim inwestorzy indywidualni, jak również specjaliści budownictwa, mogą w łatwy sposób oszacować wysokość zużycia energii cieplnej budynków, a także dopasować optymalne rozwiązania, które zminimalizują koszty.

Grudniowa, zimowa aura sprzyja debatom na temat efektywności energetycznej, alternatywnych źródeł energii, a przede wszystkim kosztów ogrzewania budynków oraz rozwiązań, które mogą przyczynić się do ich redukcji. Stare, nieefektywne systemy grzewcze oraz słaba termoizolacyjność budynków, to główne powody wysokich rachunków za ogrzewanie.

Z inicjatywy firmy Viessmann i Rockwool powstały dwa programy komputerowe, które pomogą oszacować wartość energetyczną obiektu oraz zaproponują optymalne rozwiązania, za pomocą których inwestor będzie mógł w znacznym stopniu zredukować koszty ogrzewania, a także zwiększyć komfort cieplny w pomieszczeniach. Programy zostały zaprezentowane mediom na spotkaniu prasowym, które miało miejsce 9 grudnia, w restauracji „U Fukiera”, na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Jedna z aplikacji jest przeznaczona dla klienta indywidualnego. Służy ona do oszacowania wysokości zużycia energii w domach jednorodzinnych, a także prezentuje optymalne rozwiązania, które w istotny sposób przyczynią się do zwiększenia wartości energetycznej budynku i jakości cieplnej. Obsługa programu jest łatwa i przejrzysta. Najpierw, spośród popularnych projektów domów jednorodzinnych, użytkownik wybiera interesujący go model. Następnie ustawia parametry budynku, jak położenie względem kierunków świata, czy dane dotyczące klimatu. W fazie końcowej, inwestor zaopatruje dom w najbardziej optymalne rozwiązania instalacyjno- budowlane firmy Viessmann i Rockwoool, które zwiększą efektywność cieplną budynku lub korzysta z innych propozycji, przewidzianych dla danego projektu domu. Uzyskane wyniki mogą być zapisane na komputerze lub wydrukowane.

Drugi program jest przeznaczony dla specjalistów, którzy na co dzień zajmują się budownictwem, a także efektywnością cieplną budynków. Służy on do obliczania wskaźnika EP- zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, potrzebną do ogrzania obiektów, w oparciu o systemy grzewcze Viessmann i systemy termoizolacji Rockwool. Obliczenia są wykonywane zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.
w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej. W przeprowadzanych obliczeniach uwzględniono m.in. normy: PN-EN ISO 13790, PN-EN 12831, PN-EN ISO 14683.

Użytkownik ma możliwość przeprowadzenia dwóch obliczeń, dokładnego i uproszczonego. Aby dokonać obliczeń, najpierw należy wybrać typ budynku podlegającego ocenie, jego położenie geograficzne, wymiary geometryczne, dane dotyczące materiałów z których zostały wykonane ściany, okna i podłogi, a także dane szczegółowe dotyczące systemu grzewczego oraz wentylacji. Aby obliczenia były dokładne, użytkownik może skorzystać z dodatkowych rozwiązań przygotowanych przez firmę Viessmann i Rockwool. Dzięki temu, w obliczeniach zostaną wykorzystane realne dane dotyczące parametrów produktów i danych rozwiązania, a nie wartości szacunkowe. Na kolejnym etapie użytkownik  określa niezależne strefy temperaturowe, szczegóły dotyczące ich budowy i wymiarów oraz systemy grzewcze i wentylacyjne w nich stosowane.

Z tak przeprowadzonych obliczeń otrzymujemy  wartość wskaźnika EP, graniczną wartość EP dla budynku nowego i modernizowanego oraz wartość EK– wskaźnika określającego jednostkowe zapotrzebowanie na energię do ogrzania lub chłodzenia budynku. Uzyskane obliczenia pomogą nam w uzyskaniu świadectwa energetycznego istniejącego obiektu lub planowanej inwestycji. Wystarczy wydrukować je, za pomocą programu BuildDesk Energy Certyficate.

Oba programy obliczeniowe, ten dla prywatnych inwestorów oraz specjalistów budowlanych są dostępne na stronach www.viessmann.pl oraz www.rockwool.pl Dzięki nim użytkownik pozna nie tylko zapotrzebowanie energetyczne swojego budynku, ale również sposoby, dzięki którym zredukuje koszty ogrzewania.
Programy komputerowe firmy Viessmann i Rockwool to początek współpracy na rzecz efektywności energetycznej, a także szeroko rozumianej ekologii. Jak powiedział prezes Roland Krause, „ regulacje unijne wymuszają na nas zmniejszenie emisji CO2 , a także redukcję emisji gazów cieplarnianych. Poprzez stosowanie energii odnawialnych, a także zwiększenie efektywności energetycznej budynku, jesteśmy w stanie pozytywnie wpływać na środowisko naturalne, a przy tym oszczędzać. Zaprezentowane programy komputerowe w konkretny sposób pokazują jak zwiększyć efektywność i komfort cieplny budynku.

 

 
Źródło: Testa Communications Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Zakupy przez internet Liczba postów: 732 Grupa: Trudne tema... Również bardzo często robię zakupy przez Internet. W sieci kupuję wygodniej i taniej. Moim ostatnim odkryciem jest ten sklep z produktami konopnymi https://dutc...
  • Zakup komputera Liczba postów: 38 Grupa: Trudne tema... Do komputera potrebna będzie klawiatura gamingowa , dobre mają z Genesisa mamy własnie taką z podświetleniem Thor 303
  • Treningi Fitness ? Liczba postów: 176 Grupa: Trudne tema... Dobrą opcją jest też suplementowanie kolagenu. Moim ulubionym jest collagen do picia od firmy MYREME. Inne suplementy z kolagenem są dla mnie nie do przełknięci...
  • Szkolenia BHP online Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... W Warszawie znajdziesz mnóstwo świetnych kursów dla fizjoterapeutów oraz osteopatów w tym chyba jednymi z lepszych są te od https://www.fizjosystem-szkolenia.pl...
  • Jak zaoszczędzić na transporcie Liczba postów: 386 Grupa: Opinie Czy wiecie winiety obowiązują w Austrii? O czym należy pamiętać? Jeżeli macie w planach wyjazd do Austrii lub przejazd przez Austrię, to zdecydowanie polecam Wa...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18065 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 734

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >