Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

Styl japandi to jeden z wiodących trendów aranżacyjnych. Łączy on to co najlepsze w skandynawskiej prostocie i japońskim minimalizmie. Stąd wnętrza urządzone w tej konwencji tchną spokojem, harmonią i zapewniają wewnętrzną równowagę.

 

Japandi to swoista stylistyczna hybryda, która czerpie to co najlepsze z dwóch z pozoru odległych estetyk – stylu skandynawskiego i japońskiego wabi sabi. Ten pierwszy, wyrosły z filozofii hygge, charakteryzuje się prostotą, wygodą, przytulnością i zamiłowaniem do naturalnych materiałów. Drugi, ściśle związany z kulturą Japonii, słynie z umiar w doborze dodatków dekoracyjnych, miłości do przyrody i spokoju oraz jasnych, otwartych i dobrze doświetlonych przestrzeni, gdzie zawsze mniej znaczy więcej. I choć pochodzą z dwóch odległych kontynentów, łączy je stylistyczny minimalizm oparty na prostocie brył, geometrycznych liniach oraz oszczędnych formach.

 

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

 

Czytaj również: Jak urządzic salon w stylu Modern Organic

 

Stąd połączenie obu stylistyk, zwane właśnie stylem japandi, cieszy się coraz większą popularnością przede wszystkim wśród osób, dla których harmonia, ład i spokój we własnym M stanowią najwyższą wartość. Przypadnie też on do gustu tym, którzy we wnętrzach cenią przytulny minimalizm, naturalne inspiracje oraz wysoką jakość. Wzornictwo japońskie i duńskie opiera się bowiem na szacunku, powolnym życiu, komforcie i dobrym samopoczuciu. Jak zatem urządzić salon w stylu japandi?

 

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

 

Wizualny ład

By urządzić wnętrze w stylu japandi na początku warto zadbać o wizualny ład i harmonię. Czyste, uporządkowane przestrzenie staną się tu solidną bazą aranżacyjną. Ponieważ oba style wykorzystują organiczne, inspirowane naturą kolory i materiały, zarówno miłośnicy skandynawskiej prostoty, jak i japońskiej ekspresji odnajdą własną paletę barw ziemi. Prawdopodobnie ci pierwsi wybiorą białą lub neutralną kolorystykę z bogatymi akcentami. Ci drudzy zaś postawią na duże połacie bogatych kolorów na ścianach i innych elementach. W obu przypadkach należy jednak pracować z naturalnymi odcieniami, takimi jak błękity, zielenie, śliwki i brązy. Warto przy tym zaznaczyć, że także czerń jest ulubionym kolorem w pokojach w stylu japandi i z powodzeniem odnajdzie tu swoje miejsce. Bez względu na wybraną kolorystykę, ważne by pomieszczeni było dobrze doświetlone i wizualnie czyste, nieprzeładowane zbędnymi dekoracjami. Ściany i podłoga powinny być neutralne (beże, biele, taupe, brązy i zielenie), ciepłe i wypełnione teksturami, które uzupełniają styl pomieszczenia.

 Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

 

Sofa w roli głównej

Zgodnie z dewizą „mniej znaczy więcej” na takim tle warto wyeksponować tylko jeden mebel. W salonie powinna to być sofa. To wokół niej będzie koncentrować się cała aranżacja. Sofa jest bowiem głównym bohaterem każdej przestrzeni, a przy tym jednym z największych gabarytowo elementów w salonie. Japońskie wnętrza są znane z tego, że są czyste, minimalistyczne i opierają się na prostych, niskich meblach, które są funkcjonalne, a ich wygląd wprowadza ład i harmonię, działając uspokajająco. W stylu japandi najlepiej sprawdzą się więc modele o prostych liniach i niewyszukanych formach, takie jak meble wypoczynkowe z linii Modena, Carmo i Hampton z oferty BoConcept. Ich obicie powinno nawiązywać do charakterystycznego dla obu stylów zamiłowania do naturalnych kolorów i materiałów. Dlatego warto postawić na naturalne tkaniny tapicerskie, takie jak Lazio, Wellington lub Frisco. Aranżację strefy wypoczynku dopełnią komfortowe fotele dopasowane wizualnie do wyglądu sofy, bądź, wręcz przeciwnie – dobrane na zasadzie kontrastu. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

 

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

 

Naturalna moc drewna

Zarówno w japońskim, jak i duńskim wzornictwie wysoce cenione jest naturalne ciepło drewna. Wprowadzić je do wnętrza można nie tylko wybierając podłogę wykonaną z tego materiału, ale też kluczowe meble – szafki, regały, stół i stoliki. Warto przy tym podkreślić naturalną urodę tego surowca, ograniczając obróbkę drewnianych powierzchni do minimum. W salonie w stylu japandi sprawdzi się szafka Lund BoConcpet, która jest wykonana z naturalnego dębu z czarnymi akcentami na drzwiach i nogach. Również regał Como i nowe dębowe wykończenie stolika kawowego Madrid z oferty marki są tu doskonałymi przykładami. Ich kształty i linie są czyste i minimalistyczne, ale też atrakcyjne i ponadczasowe.

 

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

 

Jakość, nie ilość

Urządzając wnętrze w stylu japandi zawsze wybierajmy meble i dodatki o oszczędnych liniach, unikając projektów z dużą ilością ozdób – im czyściej, tym lepiej. Ważna jest także ich jakość. Zainwestowanie w wysokiej jakości naturalne materiały, takie jak drewno, 100% wełna nowozelandzka lub piękne skóry, dostępne w ofercie duńskie producenta, będzie owocowało przez lata. Naturalne akcenty, tak pożądane w tej stylistyce, można wprowadzić także za pomocą wyrazistych dekoracji w drewnie, szkle, ceramice, kamieniach naturalnych oraz miękkich, bogatych tkaninach o neutralnych kolorach. Pomogą one zbudować przytulny i ciepły klimat w salonie o nowoczesnym, lecz nieklinicznym wyglądzie. A o to przecież chodzi we wnętrzach w stylu japandi.

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać przy aranżowaniu salonu w stylu scandi lub boho?

 

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

 

Coroczna letnia wyprzedaż

Teraz meble z oferty BoConcept kupić można taniej. Od 16.06 do 31.07 potrwa coroczna letnia wyprzedaż i promocje na nowe meble. To 15% rabatu na wszystkie sofy, fotele, krzesła, stołki barowe, łóżka tapicerowane oraz stoły do jadalni. Dodatkowo od 16.06 BoConcpet wyprzedaje dużą część ekspozycji w salonach w Polsce: przy Woronicza i w Domotece w Warszawie oraz w Poznaniu.

 

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

Styl japandi - jak urządzić salon w tym modnym stylu?

Źródło: OKK PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19201 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >