Wybór działki budowlanej- od czego zacząć?

Wybór działki budowlanej- od czego zacząć?

Wybór działki pod budowę domu jest równie ważny jak wybór projektu naszego życiowego portu. Decydując się na konkretną lokalizację musimy brać pod uwagę nie tylko względy estetyczne działki, ale także praktycznie podejść do tematu. Czytaj dalej

Jedną z ważniejszych kwestii jest uzbrojenie terenu od zabudowę. Przy zakupie działki nieuzbrojonej należy liczyć się z dodatkowymi kosztami doprowadzenia gazu, kanalizacji i prądu, które niestety mogą pochłonąć sporą część całego budżetu.

Kolejną ważna sprawą jest sama lokalizacja. Działka położona poza miastem wiąże się z koniecznością stałych dojazdów. Należy zatem sprawdzić położenie szkół, pobliskich sklepów, ośrodków zdrowia, aby nie  były one zbyt oddalone od miejsca naszego przyszłego zamieszkania. Nie chcemy przecież aby wypad do marketu na drobne zakupy czy też podwiezienie dziecka do szkoły wiązało się z godzinną podróżą. Tu z pomocą przychodzi np. lokalizator Zumi, dzięki któremu można sprawdzić lokalizację tego typu obiektów, a także można skontrolować czy w pobliżu upatrzonej przez nas działki nie ma tak zwanych „niechcianych sąsiadów” czyli wysypisk śmieci, oczyszczalni ścieków itp.

Osoby pracujące muszą liczyć się z dojazdami do pracy. Działka oddalona ok. 30 km od miejsca pracy to już 60 km do przejechania dziennie. Odległość taką sprawdzić można np. używając lokalizatora Zumi.pl i jego opcji „Wyznacz trasę”. Ta odległość ma wymierne przełożenie na czas poświęcony na dojazdy oraz zużyte na to paliwo, gdyż często autobusy podmiejskie kursują raz na godzinę albo nie ma ich w ogóle. Należy zatem sprawdzić czy stać nas na koszty paliwa i utrzymanie samochodu, który to będzie często jedyną możliwością dojazdu do pracy i z powrotem do domu.  

Jeśli mamy już upatrzony konkretny teren należy sprawdzić jego stan prawny. Musimy mieć pewność, iż działka nie jest przedmiotem sprawy spadkowej lub też nie jest obciążona zadłużeniem czy też innymi zobowiązaniami Należy również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu, który to jest do wglądu w wydziale architektury urzędu miasta lub gminy. Może się bowiem okazać, że obok działki planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu, która spowoduje hałas, czy wręcz przeciwnie- iż w pobliżu ma powstać szkoła, sklepy czy też przychodnia, co znacznie zwiększy atrakcyjność lokalizacji.

Na końcu należy wspomnieć o sprawie najważniejszej- o kosztach. Działki w mieście czy też z dogodnym dojazdem do centrum są bardzo atrakcyjne, lecz niestety bardzo drogie. To samo tyczy się działek dużych, lub atrakcyjnie zlokalizowanych, to jest obok lasu czy jeziora. Na cenę wpływa też przeznaczenie działki ( działki pod zabudowę są droższe niż działki rolne lub leśne, gdyż procedura zmiany profilu jest czasochłonna i pochłania pewne koszty).

Może się wydawać, iż jest to sporo pracy i zamieszania, jednak wybierając miejsce, w którym chcemy spokojnie i szczęśliwie żyć i się zestarzeć warto zadać sobie trochę trudu i w rezultacie dokonać trafnego wyboru.

Źródło: AchA PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19254 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 131

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >