Złotnica żółta (Asphodeline lutea) - późnowiosenna, pachnąca i jadalna bylina o żółtych kwiatkach

Złotnica żółta (Asphodeline lutea) - późnowiosenna, pachnąca i jadalna bylina o żółtych kwiatkach

Złotnica żółta zwana również różdżką Jakuba lub królewską włócznią. Jest byliną pochodzącą ze środkowej i wschodniej części rejonów Morza Śródziemnego oraz zachodniej Turcji, gdzie porasta zarośla i skaliste, najczęściej wapienne zbocza. Jej szydlaste, niebieskozielone ze srebrnym połyskiem brudowane liście wyrastają na całej długości łodyg aż do nasady kwiatostanu w kształcie kłosów o dł. ok 20 cm Górne liście są krótsze, dolne tworzą rozetę przypominającą kępę trawy. Roślina dorasta do 100-150 cm wysokości. Gwiazdkowate sześciopłatkowe, jaskrawo żółte kwiaty pojawiają się z końcem wiosny V-VI wydzielając przyjemny, słodki zapach. Po przekwitnięciu powstają strąki nasion tworzące różdżkę z jasnozielonych kulek, które wysychając przebarwiają się na brązowo i nadal wyglądają atrakcyjnie.

 

Uprawa

Złotnica nie jest specjalnie wymagającą rośliną łatwo ją hodować nawet na zwykłej ziemi ogrodowej. Preferuje słoneczne stanowiska, ale zniesie też półcień. Njalepiej rośniew dobrze przepuszczalnej, mineralnej glebie o odczynie zasadowym. W kresie kwitnienia nalezy ją dobrze nawodniać. Wymaga lekkiego okrycia na zimę. Rośliny są mrozoodporne do około -15 ° C 

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Uwielbiana i zapylana przez owady, jest rosliną miododajną. Odporna na kroliki i jelenie. 

 

Czytaj również: Żurawka (Heuchera) odmiana 'Bronze Beauty' - wspaniała wyrazista roślina

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Zastosowanie

Roślina idealna na rabaty bylinowe, do ogrodów naturalistycznych, żwirowych i skalnych. Posadzona w większej grupie na trawniku będzie tez atrakcyjnym soliterem. Na rabacie z niskimi bylinami będzie doskonałym akcentem pionowym. Można ją komponować na zasadzie kontrastu kolorystycznego z kwiatami w kolorze fioletowym,  jak np. czosnek ozdobny lub kossaćce. W takim zestwieniu będzie wyglądała zjawiskowo.  

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Kwiaty nadają się do ścinania do wazonów, jednak nie są zbyt trwałe.  Pędy z dojrzałymi owocami są cenione do kompozycji z suszonych kwiatów. 

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Rozmnażanie

Najlepiej złotnicę rozmnażać przez podział korzeni można to robić przez cały okres wegetacyjny. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić delikatnych bulw korzeni, ponieważ kłącza są mięsiste i bardzo kruche najlepiej po wykopaniu podzielić je ręcznie. 

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Można tez zebrać późnym latem nasiona i wysiewać wczesną wiosną następnego roku do inspektu.   Sadzonki w pierwszym roku powinny pozostać w pomieszczeniu/szklarni.  A dopiero w następnym roku wysadzamy je do gruntu. 

 

Czytaj również: Szałwia lekarska (Salvia officinalis) - dlaczego warto mieć tę bylinę na rabacie?

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Szkodniki i choroby

Ślimaki i mszyce zagrażają złotnicy.

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Zastosowanie w kuchni

Kwity złotnicy są smaczne słodkie i aromatyczne zawierają duże ilości luteiny, które korzystnie wpływają na wzrok.  Można je wykorzystać na surowo do ozdabiania deserów, sałatek i przystawek oraz poddawać obróbce cieplnej. Są bardzo nietrwałe trzeba je zużyć zaraz po zerwaniu, jeśli chcemy zjeść surowe.

Już  starożytności Grecy wykorzystywali tę roślinę w swojej kuchni spożywali głownie bulwiaste korzenie złotnicy . Piekli je, jak ziemniaki i jedli z solą i oliwą lub robili purée z figami. Bulwy mają przyjemny orzechowy posmak. Zbiera się je późnym latem i jesienią, kiedy roślina jest w stanie spoczynku.  Nie są one zbyt duże, ale jest ich sporo. Nie są trwałe w przechowywaniu najlepiej zjadać je w krótkim czasie po zerwaniu do kilku tygodni.

 

Złotnica żółta Asphodeline lutea - bylina o żółtych kwiatach

 

Złotnica jest bardzo dekoracyjną i efektowną rośliną, jednak zaraz po przekwitnięciu, kiedy obumiera nie wygląda dobrze na rabacie. 

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wyjazdy - z psami czy bez Liczba postów: 70 Grupa: Nasze zwier... Na wyjazd z pieskiem polecam zaopatrzyć się w dobrej jakości przekąski https://mrbandit.pl Na pewno pieskowi mega posmakują i co najważniejsze są z bardzo dobry...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 188 Grupa: Nasze zwier... Na sklep AMIZOO https://amizoo.pl/sklep/dla-psa/smycz-dl a-psa trafiłam przypadkiem. To miejsce, gdzie znajdziecie smycze regulowane, które są idealną alternatyw...
  • która karma? Liczba postów: 94 Grupa: Nasze zwier... Z takich bardzo dobrych karm to polecam https://rawpaleo.eu/pl/ karma pełnowartościowa idealnie sprawdzi się dla zwierzaka. My akurat mamy w domu pieska z probl...
  • Z jakich materiałów wybudować taras? Wady i zalety... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Cześć! Kończę budowę domu i nadszedł czas, aby zacząć myśleć o tarasie. Chciałbym zapytać osób, które już mają to za sobą, z którą firmą współpracowaliście w ty...
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 115 Grupa: Ogród i dzi... Co sądzicie o stawie w ogrodzie? Jak bardzo trzeba o niego dbać?

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >