Znaczenie chemii gospodarczej w codziennym życiu

Znaczenie chemii gospodarczej w codziennym życiu

Sprzątanie, mycie naczyń, okien, podłóg czy pranie to czynności, które wykonuje się w każdym domu. Pomimo że nie należą one do ulubionych zajęć, wykonujemy je, aby nasze otoczenie było czyste i pachnące. Do każdej z wymienionych czynności potrzebne są nam jednak odpowiednie preparaty. Zaliczamy je do tzw. chemii gospodarczej. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć nieco ten temat. Czytaj dalej

 

Chemia gospodarcza uniwersalna czy specjalistyczna?

Dobór preparatów chemii gospodarczej powinien być podyktowany tym czy posiadamy w domu meble wymagające specjalnego traktowania. Przykładem może być skórzany komplet wypoczynkowy w salonie, który wymaga od czasu do czasu konserwacji. Nie wykonamy jej przypadkowym płynem w obawie przez przebarwieniami czy innymi uszkodzeniami. Podobnie będzie podczas prania drogich i delikatnych dywanów. Użycie zbyt mocnych środków może zniszczyć tkaninę. Decydując na zakup takich elementów wystroju wnętrz warto zawczasu zadbać o preparaty do czyszczenia.


Forma i aromat chemii gospodarczej

Jednym z kryteriów wyboru danego produktu bywa jego forma. W sklepach możemy kupić produkty gotowe lub koncentraty. Plusem tych pierwszych jest to, że mamy gotowy płyn do pracy. Koncentrat wypada zazwyczaj korzystniej cenowo, ale wymaga od nas rozrobienia w odpowiedniej proporcji co nie każdy lubi. Dodatkowo łatwo wówczas uzyskać preparat zbyt mocny w działaniu. Innym czynnikiem wpływającym za zakupem tego czy innego płynu, czy proszku jest jego zapach. Chemia gospodarcza występuje w wersjach bezzapachowych i z aromatem. Jedynie od naszych preferencji zależy który wybierzemy. Miły zapach po umyciu podłogi czy luster może być miłym akcentem na zakończenie sprzątania.

 

Czytaj również: Czym wyczyścić kuchenkę gazową bez płomieni?

 

Znaczenie chemii gospodarczej w codziennym życiu

Najczęściej spotykane produkty chemii gospodarczej

Na co dzień nie zwracamy na nie specjalnej uwagi, ale chemia gospodarcza towarzyszy nam dosłownie na każdym kroku. Gotując obiad pozostawiamy do umycia garnki i talerze, które następnie myjemy z pomocą płynów do mycia naczyń. Jeśli posiadamy zmywarkę, niezbędne będą nam kostki do zmywania.
Prawdziwym poligonem dla chemii gospodarczej wydaje się jednak łazienka i ubikacja. Proszki do prania, płyny do płukania, zmiękczania tkanin, odplamiacze to preparaty, bez których trudno zrobić dobre pranie. Dodajmy do tego preparaty do WC, kostki, żele, odświeżacze powietrza, mydła w płynie itd. Przeglądając się w lustrze od czasu do czasu musimy je przetrzeć. Sięgamy wówczas po spryskiwacze do szyb. Do domowej chemii gospodarczej zaliczamy również ręczniki papierowe, papier toaletowy, chusteczki higieniczne.


Czy chemia gospodarcza może być mniej chemiczna?

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, chemia domowa ma swoją wadę. Jest mniej lub bardziej trująca dla środowiska i dla nas samych. Przywiązujemy coraz większą wartość to tego co znajduje się w składzie kupowanych produktów. Stąd też producenci chemii gospodarczej tworzą specjalne serii produktów o neutralnym składzie. Mowa tu o chemii naturalnej. Produkty tego typu ucieszą nie tylko alergików, ale osoby, którym nie jest obojętne środowisko naturalne. Specjalne serie produktów z kategorii chemii naturalnej oprócz swojej skuteczności w usuwaniu zabrudzeń pozostają delikatne zarówno dla skóry, jak i układu oddechowego.

 

Czytaj również: Środki czystości, które mogą nas truć podczas sprzątania - czym można je zastąpić?



Podsumowując, temat preparatów do chemii gospodarczej wbrew pozorom nie jest błahy. Kupując je nie należy zwracać uwagi jedynie na najniższą cenę. Liczy się jakość, wydajność i marka. Pomimo bardzo silnej konkurencji na rynku istnieją firmy, które od lat cieszą się uznaniem klientów. Pamiętajmy, że w przypadku chemii zakupiony produkt powinien nie tylko skutecznie usuwać zabrudzenia, ale pozostawać względnie bezpieczny dla otoczenia, w którym przebywamy. 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19330 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >