Zwycięski projekt architektoniczny w realizacji

Zwycięski projekt architektoniczny w realizacji

Pomysł na zwycięski projekt architektoniczny w konkursie „Projekt VISAGE” zrodził się na rzeszowskich osiedlach: „Piastów” oraz Grota-Roweckiego. To miejsca, gdzie powstały pierwsze w tym mieście wysokie budynki mieszkalne. Czytaj dalej

 

 W koncepcji jego twórców, ma on stanowić uzupełnienie istniejącej zabudowy w duchu modernizmu polskiego międzywojnia, a przy tym jest próbą odnalezienia współczesnej, wyrazistej, ale i prostej formy.   Głównym założeniem konkursu „Projekt VISAGE”, którego pomysłodawcą i organizatorem była firma Henkel, było pokazanie twórczego użycia materiałów z linii Ceresit VISAGE. Zespół pracowni RPM architekci tworząc projekt postawili na dialog z istniejącym układem urbanistycznym, który tworzą popularne bloki mieszkalne w najbliższej okolicy wybranej lokalizacji. Obiekt ma przede wszystkim przyciągać wzrok i zwracać uwagę. Tworzą go bryły, kształtem zbliżone do prostokątów, rozsunięte wzdłuż osi poziomej i kolejno tworzące: oddzieloną klatkę schodową, część mieszkalną oraz częściowo zabudowane tarasy dla mieszkań skrajnych. Formę zainspirowały struktury elewacji istniejących budynków oraz występujące podziały.

 

Czytaj również: Odbędzie się Dzień otwarty na osiedlu Park Ostrobramska

 

 

Prezentowany budynek mieszkalny ma charakteryzować się prostotą realizacji, dlatego zastosowano w nim naturalne i łatwo dostępne materiały, czyli głównie szkło i tynk. W projekcie, zgodnie z założeniami konkursowymi, zastosowano szereg tynków Ceresit z linii VISAGE. Kolorystyka elewacji opiera się głównie na tynku Ceresit CT710 VISAGE o efekcie kamienia w kolorach panama cream z częściowym wykorzystaniem tynków india black oraz mozambic graphite w elementach struktury galerii. Szklaną fasadę wykorzystano jako część zabudowy klatki schodowej oraz częściowych przeszkleń balustrady w galerii.

 

Zastosowane przez nas kolory i materiały najbardziej pasują do budownictwa mieszkalnego wielorodzinnego, ze względu na swoją uniwersalność oraz łatwość w nawiązaniu harmonii z otoczeniem – przekonuje Krzysztof Radke, szef zespołu projektowego z pracowni RPM architekci.

 

 

Nie tylko bryła i elewacja, ale także przestrzeń

 Budynek wielorodzinny to nie tylko bryła budynku, elewacja czy dach, ale także przestrzenie, które znajdują się w środku i poza nią. Architektura budynków mieszkalnych wielorodzinnych powinna odpowiadać na potrzeby mieszkańców, powinna też być wygodna, estetyczna i bezpieczna. 

 

„Zadaniem architekta projektującego budynek mieszkalny wielorodzinny jest jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni poprzez, np. wprowadzenie czystego układu komunikacyjnego" – dodaje Krzysztof Radke.

 

Czytaj również: Dni Otwarte na dwóch osiedlach w Warszawie

 

Budynek został oparty na rzucie prostokąta, o powtarzających się segmentach. Mieszkania zaprojektowano jako dwupoziomowe, dzięki czemu stanowią ciekawą alternatywę dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, zlokalizowanych w bliskiej odległości centrum miasta. Dostęp do mieszkań jest uzyskany bezpośrednio przez wejścia z galerii.

 

 

Racjonalizacja powierzchni

 Powierzchnia zabudowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego wynosi 637,36 m2, natomiast powierzchnia użytkowa wszystkich kondygnacji łącznie to 2159,70m2. W projektowanym budynku parter przeznaczony jest na cele handlowo – usługowe. Na wyższych kondygnacjach znajduje się 12 dwupoziomowych mieszkań, które są zróżnicowane pod względem powierzchni oraz układu funkcjonalnego. Od zachodu zlokalizowano największe mieszkania, kolejne cztery to mieszkania o podobnej powierzchni – zróżnicowane pod względem funkcjonalnym, natomiast mieszkania od strony wschodniej posiadają dodatkowo wyjście na prywatne tarasy.

 

 

Budownictwo wielorodzinne nie pozostawia projektantom tak szerokiego wachlarza możliwości przy projektowaniu, jak ma to miejsce w przypadku budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego czy usługowego. Ograniczenia widoczne są głównie przy stosowaniu materiałów elewacyjnych i wykończeniowych, co często jest uwarunkowane względami ekonomicznymi czy też przeznaczeniem funkcjonalnym obiektu. Stąd najczęściej stosowanymi materiałami w budownictwie wielorodzinnym są zdecydowanie tynki elewacyjne, szkło, czy też częściowe zastosowanie elementów drewnianych, bądź kamiennych.

 

 

Produkty z linii Ceresit Visage okazały się doskonałym materiałem dla tej grupy obiektów, głównie dzięki niebanalnemu podejściu do charakteru tynków elewacyjnych. Oferowana przez Ceresit linia tynków i farb elewacyjnych jest idealną alternatywą dla naturalnych materiałów. W przeciwieństwie do naturalnych surowców powszechnie stosowanych, kamienia, czy drewna, proces kładzenia tynków jest zdecydowanie łatwiejszy, bardziej ekonomiczny, przy zachowaniu tych samych walorów estetycznych.

 

2013-05-07
Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Moda Liczba postów: 56 Grupa: Trudne tema... Zaprojektujecie dla siebie nadruk na koszulkę lub bluzę jaki tylko chcecie dzięki wizycie na stronie https://koszulkowo.com/projektuj-mezczyz ni-bluzy-meskie/ Zl...
  • W cenie szybka przeprowadzka Liczba postów: 18 Grupa: Aktualności Od siebie wrzucam namiar na tę firmę od przeprowadzek w Warszawie https://przeprowadzki-warszawskie.pl/ działają bardzo sprawnie, mają konkurencyjne ceny i co w...
  • Ruszyły zapisy na listopadowe XVI Forum Rynku Spoż... Liczba postów: 0 Grupa: Aktualności
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 362 Grupa: Trudne tema... Każdy kto chce być zdrowy powinien zdrowo się odżywiać i uzupełniać braki witamin w organizmie. Przyda się coś z oferty marki Tymofarm która tworzy swoje produk...
  • Jakie leki przeciwhistaminowe? Liczba postów: 17 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem warto korzystać z usług specjalistów, ponieważ w ten sposób uzyskacie najlepsze możliwe rezultaty. Jeżeli szukacie specjalistycznej pomocy lekarski...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18793 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 68

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >