Co to są Gabiony? Gabiony – pomysł na dom i ogród

Co to są Gabiony? Gabiony – pomysł na dom i ogród

Gabiony podbijają polski rynek i wchodzą do rozwiązań rezydencjonalnych. Do tej pory stosowano je głównie w infrastrukturze drogowej i hydrotechnice jako konstrukcje oporowe oraz przeciwerozyjne.

Teraz gabiony wykorzystywane są również w domach i firmach jako ozdobne murki czy oryginalne ogrodowe meble. Dla niewtajemniczonych przygotowaliśmy niezbędne informacje o gabionach. "Gabiony są to prostopadłościenne kosze ze zgrzewanych siatek. W środku wypełnia się je różnymi materiałami, tak by zapewnić jak najlepsze wtopienie się w otoczenie" – mówi Arnold Pajonczek z firmy Betafence producenta systemów ogrodzeniowych i gabionów. Najczęściej używa się do tego celu kamieni, szkła, gruzu czy ziemi. Można także zastosować materiały pochodzące z recyklingu, na przykład granulaty z odpadów lub beton z odzysku. Używane jako elementy ogrodzeń i ozdoby do ogrodów, świetnie komponują się z nowoczesnymi, miejskimi budynkami, jak również idealnie wtapiają się w wiejski krajobraz.

 

 

Coraz częściej  gabiony używane są przy urządzaniu ogrodów i terenów zielonych. Z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami można zbudować na przykład skalniak, ławeczki, stół ogrodowy, grilla czy altankę. Zaletą gabionowych „mebelków” jest to, że  podczas porywistego wiatru czy burzy,  będą stabilnie trzymały się podłoża. Nie musimy obawiać się, że zginą lub ulegną zniszczeniu. Niewątpliwą zaletą gabionów jest również to, że stanowią doskonałą barierę dźwiękochłonną. Jeżeli więc mieszkamy przy ulicy, w miejscu o dużym natężeniu ruchu, to możemy być pewni, że murek przy drodze wykonany z gabionów ochroni nas przed hałasem.

 

 

"Sześciany wykonane ze zgrzewanej siatki można teraz zastąpić koszem zrobionym z paneli Zenturo. Wyjątkowy wzór panelu, składający się z podwójnego drutu ułożonego naprzemiennie umożliwia jego wypełnianie" – podkreśla Arnold Pajonczek – To nowy produkt, który użytkownicy sami mogą projektować przy pomocy elementów wykonanych z tworzywa sztucznego zwanych pikselami. Piksele wciska się w panel tworząc na nim niepowtarzalny wzór. Gabion z Zenturo, który zaprojektujemy sami z pewnością będzie wyjątkowo oryginalną ozdobą wokół firmy czy w ogrodzie.

 

 

Gabiony są bardzo doceniane przez zwolenników ekologii. Podkreślają oni, że naturalne wypełnienia koszy to sprzyjające środowisku materiały. Co ciekawe, niektóre gatunki roślin, którymi obsadza się gabiony wpływają korzystnie na nasze zdrowie, gdyż usuwają z atmosfery szkodliwe pyły przyczyniające się do rozwoju chorób układu oddechowego. Liście roślin, obsianych w gabionach wyłapują pyły, które następnie są spłukiwane przez deszcze do gleby.

 

 

Plusem gabionów jest również to, że są łatwe w montażu. Dostarcza się je na budowę gotowe. W miejscu wbudowania wypełnia się je kamieniami lub innym kruszywem. Liderem wśród producentów gabionów jest firma Betafence, która jako pierwsza uzyskała znak zgodności z normami europejskimi CE. Oznacza to, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa i jakości opisane w europejskich dyrektywach. Produkty oznakowane CE mogą być bez przeszkód wprowadzane do obrotu na rynkach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To ważne wyróżnienie, które umożliwia firmie zajęcie pozycji producenta innowacyjnego i znaczącego w swojej branży. Umożliwia również zapewnienie dodatkowych gwarancji jakości instalatorom gabionów i użytkownikom końcowym.

 

 

Źródło: RedPen / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17330 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >